Operacja plastyczna uszu u dziecka - ile kosztuje, czy jest bezpieczna [WYWIAD Z EKSPERTEM]

2021-07-26 12:04

Niektórzy rodzice, mimo braku wskazań medycznych, nie każą czekać swoim dzieciom do wieku dorosłego, by pozbyć się niechcianego wyglądu. Udają się ze swoimi pociechami do specjalistów od operacji plastycznych. Wszystkie nasze pytania i wątpliwości w tej dziedzinie rozwiewa jeden z najbardziej cenionych chirurgów plastycznych w Polsce.

Operacja plastyczna uszu u dziecka [WYWIAD Z EKSPERTEM]

i

Autor: Getty images Operacja plastyczna uszu u dziecka [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Duże lub ostające małżowiny uszne, zwłaszcza u dziewczynek, mogą stać się ogromnym kompleksem. Już w wieku 6-7 lat, małżowiny uszne mają kształt i wielkość zbliżoną do ostatecznej. Dlatego tak wielu pacjentów, poddawanych operacjom plastycznym uszu, jest dziećmi.

Takie zabiegi, ze wskazań jedynie estetycznych, są decyzją rodziców, którą warto dobrze przemyśleć. Jeśli nie ma wskazań medycznych, zdrowotnych, nie ma szans na refundację zabiegu przez NFZ. Jaką kwotę przygotować? Czy operacja plastyczna uszu u dzieci boli? Czy jest bezpieczna? Jak wygląda rekonwalescencja? Na te wszystkie pytania odpowiada znany i ceniony chirurg plastyk – dr Marek Szczyt.

  • Jaka jest przyczyna odstawania uszu u dzieci? Czy my, jako rodzice, na etapie niemowlęcym, możemy coś zrobić, by te uszy nie odstawały?

Dr Szczyt - Najczęściej jest to problem genetyczny. W większości kształt uszu dziedziczymy, najczęściej po dziadkach. Więc jeżeli ktoś w rodzinie miał odstające uszy, to jest prawdopodobieństwo, że dziecko też będzie miało taką ich budowę. Zakładanie czapeczki i temu podobne rzeczy, niestety na to nie działają.

Choć były takie próby. Japońscy lekarze przeprowadzili takie badania u niemowląt. Specjalne kształtki z silikonu były nakładane na uszy wraz z uciskającą czapeczką. Według tego badania, u części pacjentów przynosiło to dobre efekty.

Pielęgnacja uszu dziecka
  • Kiedy najlepiej zdecydować się na przeprowadzenie takiego zabiegu, w jakim wieku?

Dr Szczyt - Możemy operować od 8. roku życia. Uszy rosną mniej więcej do 8-10 roku życia, przez następne lata powiększają się jedynie o 5 procent. W wieku właśnie 8-10 lat, uszy są już ukształtowane i można je wtedy operować. To się zbiega akurat z czasem komunii, stąd też mit, który mówi, że rodzice fundują dzieciom operację uszu na komunię.

Ale to wynika raczej z tego, że dopiero wtedy możemy przeprowadzać tę operację. Po tym czasie, nie ma już ograniczeń i często również dorośli na taką operację się decydują.

  • Jak wygląda cały zabieg? Jakie znieczulenie czeka dziecko? Czy wymagana jest hospitalizacja?

Dr Szczyt - Dzieci operowane są w znieczuleniu ogólnym, żeby oszczędzić im stresu związanego z całą procedurą. Najmłodsi źle znoszą pobyt na bloku operacyjnym, więc zwykle do 12. roku życia, proponuję znieczulenie ogólne. W naszej klinice, zabiegi te wykonywane są w obecności anestezjologa z Centrum Zdrowia Dziecka.

U starczych dzieci można już go przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa około godziny - godziny i piętnastu minut. Dzieci bardzo szybko wybudzają się ze znieczulenia i po 2-3 godzinach, mogą iść do domu. Bardzo szybko wracają do formy. Doskonale znoszą operację.

Dorośli znacznie gorzej reagują na tą korekcję, ponieważ uszy po operacji trochę bolą. W czasie plastyki narusza ochrzęstną, ponieważ zabieg polega na modelowaniu chrząstki, a nie skóry. Naruszona ochrzęstna jest bardzo tkliwa. Dzieci zdecydowanie lepiej to znoszą niż dorośli. Mniej narzekają na ból.

Czytaj również: Operacja plastyczne piersi po ciąży i laktacji

Uszy niemowlaka: 10 mitów związanych z pielęgnacją uszu noworodka i niemowlaka

  • A jak wygląda rekonwalescencja po operacji plastycznej uszu?

Dr Szczyt - Po operacji trzeba przez tydzień chodzić w dość dużym opatrunku, zabandażowana jest cała głowa z pominięciem twarzy. Po mniej więcej tygodniu, zdejmujemy szwy. W międzyczasie widzimy się jeszcze raz na zmianę opatrunku. Od momentu zdjęcia szwów, dziecko już może chodzić jedynie w opasce.

Nie musi być to opaska medyczna, może być nawet ozdobna, którą kobiety czasem noszą jako dodatek. Chodzi o to, by nie doszło do nadszarpnięcia ucha w czasie zabawy lub normalnego funkcjonowania. Opaskę tę nosi się dwa tygodnie, bez przerwy. Potem jeszcze przez dwa miesiące należy w niej spać, żeby nie odkształcić ucha o poduszkę.

  • Rodzice w większości decydują się na takie operacje w trakcie wakacji. Co z takimi typowymi, dziecięcymi aktywnościami? Bieganie, skakanie wchodzi w grę?

Dr Szczyt - Tak, po zdjęciu szwów, czyli po tygodniu, w zasadzie specjalnych ograniczeń co do funkcjonowania nie ma. Jedynie należy unikać jeszcze przez tydzień kąpieli w morzu lub jeziorze, aby zminimalizować ryzyko zakażenia rany.

  • Na ile drogi jest to zabieg, jaką kwotę należy przygotować chcąc zoperować dziecku uszy?

Dr Szczyt - W zależności od znieczulenia i stopnia skomplikowania, może on kosztować od 7 do 10 tysięcy złotych.