Ość w gardle u dziecka - pierwsza pomoc w domu, czy na SORze?

2021-12-21 15:47

Rodzice, których dzieci jedzą z chęcią ryby są zadowoleni. Słusznie - ryby są przecież wyjątkowo zdrowe. Jedzenie ryb to jednak także problem ości, a co za tym idzie, pewien rodzaj niebezpieczeństwa. Co zrobić, gdy ość wbije się dziecku w gardło? Nie wolno tego bagatelizować. Trzeba ją usunąć! Jak? Podpowiadamy...

dziecko gardło

i

Autor: Getty Images Co zrobić, gdy w gardło dziecka wbije się ość?

Zacznijmy od najważniejszego. Jeśli ość wbije się w gardło dziecka pod żadnym pozorem nie należy zagryzać jej chlebem, tak jak to zwykło doradzać starsze pokolenie. Wówczas może ona wbić się jeszcze głębiej, a taka sytuacja z pewnością skończy się na ostrym dyżurze. Co zatem robić? Jak pomóc dziecku?

Spis treści

  1. Ość w gardle u dziecka - tego NIE WOLNO robić!
  2. Pierwsza pomoc w domu - jak wyjąć ość z gardła?
  3. Kiedy udać się do szpitala?
  4. Ość w gardle - dlaczego nie wolno jej zostawić?
Ryby morskie – dlaczego warto je jeść?

Ość w gardle u dziecka - tego NIE WOLNO robić!

Jeśli zagryziemy ość chlebem, wbicie jej mocniej w gardło, to... ten bezpieczniejszy scenariusz. Dlaczego? Gdy ość dostanie się do przełyku dziecka, w niedalekiej odległości znajduje się aorta. Gdyby ość ją przebiła, mogłoby dojść do krwotoku, który wiąże się z ryzykiem zadławienia krwią, a w skrajnych przypadkach z wykrwawieniem. 

Pierwsza pomoc w domu - jak wyjąć ość z gardła?

Po pierwsze, nie wolno panikować. Należy zachować spokój tak by dziecko nie sprzestraszyło się, nie zaczęło się wiercić, a przy tym zaciskać z nerwów gardła i popychać ości. Należy poprosić dziecko o szerokie otwarcie buzi, jak u lekarza, najlepiej zamknięcie oczu lub patrzenie na kogoś z rodziny. Następnie za pomocą pęsety, wyjąć dziecku ość. 

Dowiedz się: Gdzie szukać pomocy lekarskiej w święta?

Kiedy udać się do szpitala?

Jeśli ość jest słabo widoczna, lub wyjęcie jej jest zbyt trudne w domowych warunkach, trzeba niezwłocznie udać się do szpitala. Ość z pewnością zostanie usunięta w szpitalnym odziale ratunkowym. Nie jest to jednak sytuacja bezpośredniego zagrożenia życia, więc należy nastawić się na czekanie. 

Ość w gardle może też usunąć laryngolog, jeśli do sytuacji doszło w ciągu dnia, w dzień powszedni. Jeśli sytuacja ma miejsce w weekend lub w święta, można udać się na nocną pomoc lekarską

Nie ma jednak pewności, że udzielą nam tam pomocy. Czasami do usunięcia ości niezbędny jest rentgen ze specjalnym kontrastem. 

Przeczytaj: Z dzieckiem u lekarza - co jest potrzebne podczas wizyty u lekarza?

Ość w gardle - dlaczego nie wolno jej zostawić?

Nieusunięta ość w gardle, z pewnością spowoduje stan zapalny, a wokół rany pojawi się ropa. Wówczas dziecko może dostać gorączki, a w skrajnych wypadkach sepsy, czyli stanu zagrażającego życiu. Gdy dojdzie do stanu zapalnego, oprócz usunięcia ości, niezbędne będzie podanie dziecku antybiotyku