Spis treści
- Ospa atakuje małe dzieci
- Ospa: objawy i przebieg choroby zakaźnej
- Ospa wietrzna - choroba zakaźna, której nie należy lekceważyć
- Ospa wietrzna: bardzo swędząca wysypka, która może pozostawić blizny po ospie
Ospa wietrzna według danych Państwowego Zakładu Higieny w Polsce atakuje każdego roku niemal 150 tysięcy osób – czyli rocznie choruje jedno miasto wielkości Radomia! Najwięcej zachorowań w Polsce odnotowuje się w lutym-marcu, jednak w ostatnim czasie, prawdopodobnie w związku ze zmianami klimatycznymi w ciągu roku ospa uderza kilka razy. Ta choroba zakaźna grozi nam cały rok, dlatego warto się zaszczepić, zanim dzieci pójdą do szkół i przedszkoli, gdzie najłatwiej o zakażenie.
Ospa atakuje małe dzieci
Mimo, że choroba może dotknąć nas w każdym wieku, to w 9 na 10 przypadków atakuje dzieci przed 10 rokiem życia, szczególnie przedszkolaki i dzieci z klas nauczania początkowego.
Ospa: objawy i przebieg choroby zakaźnej
Ospa to choroba, która niezwykle długo rozwija się w organizmie. Jej okres inkubacji wynosi od 11 do 21 dni. Na dwa dni przed ujawnieniem się choroby pojawia się stan podgorączkowy i lekki katar. Już wtedy chory może stać się źródłem zakażenia. Zwykle po pierwszej dobie pojawia się swędząca wysypka, pokrywająca całe ciało. Nie łudźmy się, że ta pierwsza wysypka to koniec kłopotów. Codziennie, przez kilka dni, pojawiają się nowe wykwity. Swędzą, bolą, sprawiają, że dziecko źle się czuje. Wysypka przekształca się w pęcherzyki wypełnione płynem, a później w krosty. Po nich zostaje strupek, odpadający po wyschnięciu, może on jednak zostawić trwałą, szpecącą bliznę. Zwykle na skórze może powstawać od 250 do 500 pęcherzyków, w ciężkich przypadkach ospy wietrznej może ich być znacznie więcej.
Kiedy się szczepić dziecko przeciw ospie Szczepionkę przeciwko ospie wietrznej można podawać już od 9 miesiąca życia. Dzieciom do 12 roku życia wystarczy jedna dawka szczepionki. Po ukończeniu 12 lat należy pamiętać o przyjęciu dwóch dawek szczepionki w odstępie 6 tygodni. Szczepionka dostępna na polskim rynku zawiera jedyny zalecany przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) szczep wirusa do stosowania w powszechnych programach szczepień ochronnych. Badania kliniczne potwierdziły bezpieczeństwo i wysoką skuteczność szczepionki.
Ospa wietrzna - choroba zakaźna, której nie należy lekceważyć
Ospa czasami uważana jest za chorobę o lekkim przebiegu. Nie należy jej jednak lekceważyć. Może jej towarzyszyć wysoka gorączka - nawet 40 st. C. Powikłania ospy są groźne dla wszystkich, Najbardziej jednak dla niemowląt i osób po 16 roku życia. Najczęściej w wyniku ospy dzieci chorują na ropne zakażenie skóry, różę i ropowicę, zapalenie płuc i półpasiec. To bolesne, często zostawiające ślady na całe życie, powikłanie. Groźniejsze jednak są powikłania obejmujące ośrodkowy układ nerwowy. Te mogą zakończyć się niepotrzebną śmiercią.Komplikacje mogą prowadzić do zapalenia płuc u kobiet w ciąży, a ich dzieciom grozić może tzw. ospa wrodzona, prowadząca do zaburzeń w rozwoju płodu w obrębie skóry, kończyni centralnego układu nerwowego.
W czasie leczenia chore dziecko należy odizolować od zdrowych rówieśników i członków rodziny. Ospa przestaje być zakaźna dopiero po przyschnięciu pęcherzyków. Z powodu choroby dziecko traci kontakt z rówieśnikami, nie uczestniczy w zajęciach szkolnych i zabawach, często też choroba pojawiając się nie w porę krzyżuje plany wyjazdowe.
Ospa wietrzna: bardzo swędząca wysypka, która może pozostawić blizny po ospie
W czasie choroby wysypka i krosty występują na całym ciele, nawet na skórze głowy. Są one niezwykle swędzące i trudno, zwłaszcza dziecku, ich nie rozdrapywać. Wszelkie domowe sposoby (zakładanie rękawiczek, obcinanie bardzo krótko paznokci, zakładanie luźnych ubrań) mogą nie zdać egzaminu, a rozdrapanie krost grozi nie tylko powikłaniami skórnymi, ale także oszpeceniem bliznami do końca życia.Na ospę choruje się tylko raz w życiu – wytwarzana wtedy ilość przeciwciał, zabezpiecza przed ponownym zarażeniem.
Choroby zakaźne wieku dziecięcego, np. ospę wietrzną, uważa się za zło konieczne, za choroby obowiązkowe i lekko przebiegające. Nic bardziej błędnego. U 5 - 6 proc. chorych na ospę wietrzną występuje ciężki przebieg choroby i powikłania wymagające bezwzględnego leżenia w szpitalu.
Niektóre z powikłań zagrażają zdrowiu i życiu dziecka. Dlatego warto pomyśleć o profilaktyce.Szczepionka przeciwko ospie jest obowiązkowo stosowana w Stanach Zjednoczonych i niektórych krajach Unii Europejskiej. W Polsce należy do grupy tzw. szczepień zalecanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Szczepienie pozwala uniknąć grożącej komplikacjami i oszpeceniem choroby.
GSK "Zaszczep zdrowie"