Spis treści
Łamliwość kości dziecka może wskazywać na to, że cierpi ono na osteoporozę. Jak uniknąć osteoporozy i jak z nią walczyć?
Osteoporoza u dzieci: skąd ten problem?
W naszych kościach stale przebiegają procesy tworzenia (odpowiedzialne za nie są komórki kościotwórcze – osteoblasty) i niszczenia (komórki kościogubne – osteoklasty). Procesy te przebiegają bez zakłóceń, jeśli osteoblasty i osteoklasty znajdują się w pełnej równowadze – umożliwia to np. uprzątnięcie odłamków kostnych po złamaniu, a następnie zrost kości.W ciągu całego życia człowiek w ten sposób trzykrotnie „wymienia” w całości swój kościec. Równowaga procesów tworzenia i niszczenia zależy od wielu czynników, m.in. prawidłowych stężen hormonów, obciążania szkieletu (ruch), dostarczania organizmowi substancji budujących kość (wapń i białko) oraz witamin (D3). Na prawidłową gęstość kości organizm pracuje od urodzenia, a szczyt masy kostnej przypada na 20.–30. rok życia. Później zaczynają przeważać procesy niszczenia – zmniejsza się gęstość kości w tempie 0,3–0,5 proc. rocznie (u kobiet po menopauzie 10 razy szybciej!). Jedną z gwarancji sukcesu jest dobry start. Dlatego tak istotna jest tzw. szczytowa masa kostna. Jeśli będzie wysoka, organizm będzie miał z czego tracić, a objawy osteoporozy będą łagodne lub nie wystąpią.Brak odpowiedniej ilosci substancji budulcowych wynika z nieprawidłowego, nieracjonalnego odzywiania: dużo tłuszczu i cukru, niewiele makro- (wapń) i mikroelementów (cynk, bor), witamin (D3, C) i wartościowego białka. Do tego dochodzą wypłukujące wapń z kości konserwanty i sól. Dzieci siedzą przed komputerem, nie uprawiają sportów, nie obciążają koścca. W efekcie ich kości nie przypominają gęstej sztucznej gąbki, ale naturalną – ażurową.
Profilaktyka osteoporozy: jak zadbać o kości dziecka?
Osiągniesz sukces i zainwestujesz w przyszłość swojego dziecka, przestrzegając trzech podstawowych zasad:
- Dzieci powinny zjadać 1,5 do 2 g wapnia dziennie. Duże jego ilości zawiera mleko (jest najbardziej dostępnym i najtańszym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia) i jego przetwory (ser, jogurt, kefi r) oraz sok pomarańczowy wzbogacony wapniem. Nie mniej mają ryby z puszki (miękkie ości) i gotowane warzywa: kalarepa, rzepa, jarmuż, brokuły, ziarna soi, biała fasola. W wapń obfi tują suszone owoce czy serek sojowy tofu. Dodatkowo można podawać dostępne bez recepty preparaty wapnia.
- Witamina D3 ułatwia przyswajanie wapnia przez organizm. Jest ona wytwarzana w skórze pod wpływem słońca (dużo ruchu na świeżym powietrzu!), a bogate w tę witaminę są ryby morskie (węgorz, szprotki, sardynki, łosoś, śledź, makrela i tuńczyk), jak również mleko.
- Ruch i obciążanie wzmacniają kości. Zachęć swoje dziecko do uprawiania sportu. Zwłaszcza godne polecenia są: tenis, koszykówka, pływanie, jazda na rowerze, gimnastyka artystyczna i sportowa, judo, akido, karate.