Ostre zapalenie oskrzeli u dzieci. Jakie są objawy i jak leczy się ostre zapalenie oskrzeli?

2020-09-24 12:13

Ostre zapalenie oskrzeli u dzieci jest zwykle wywołane przez wirusy. Czy ostre zapalenie oskrzeli u dzieci jest groźną chorobą? Jakie są objawy ostrego zapalenia oskrzeli i jak się leczy tę chorobę? 

Zapalenie oskrzeli

i

Autor: thinkstockphotos.com

Ostre zapalenie oskrzeli u dzieci to jedno z zakażeń dróg oddechowych. Zakażenia dróg oddechowych to najczęściej występujące u ludzi infekcje.

Ostre zapalenie oskrzeli spotykane jest zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych, przewlekłe zapalenie oskrzeli to z kolei problem głównie dorosłych. Takie zróżnicowanie wynika z tego, że stany te spowodowane są odmiennymi przyczynami.

Spis treści

  1. Rodzaje zapaleń oskrzeli
  2. Przyczyny ostrego zapalenia oskrzeli
  3. Jakie są objawy ostrego zapalenia oskrzeli?
  4. Rozpoznawanie ostrego zapalenia oskrzeli
  5. Leczenie ostrego zapalenia oskrzeli

Rodzaje zapaleń oskrzeli

Wyróżnia się dwa rodzaje zapaleń oskrzeli: ostre oraz przewlekłe. Ostre zapalenie oskrzeli to stan, który rozwija się nagle i którego objawy utrzymują się zwykle przez 3 do 7 dni (istnieje jednak możliwość występowania dolegliwości przez dłuższy czas, sięgający nawet trzech tygodni).

Zapalenie oskrzeli u dzieci stanowi jedno z najczęściej pojawiających się u pacjentów zakażeń – rocznie nawet więcej niż 5 proc. wszystkich dzieci i więcej niż 5 proc. wszystkich dorosłych doświadcza przynajmniej jednego epizodu tej choroby.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli – jak można się zapewne domyślić już po nazwie tej choroby – jest z kolei chorobą układu oddechowego, która utrzymuje się przez zdecydowanie dłuższy czas. Obecnie przewlekłe zapalenie oskrzeli rozpoznaje się wtedy, kiedy pacjent zmaga się z jego objawami przez łącznie minimum 3 miesiące w roku przez kolejne dwa lata.

Ostre zapalenie oskrzeli i przewlekłe zapalenie oskrzeli mają odmienne przyczyny.

Przyczyny ostrego zapalenia oskrzeli

Ostre zapalenie oskrzeli to – w ponad nawet 90 proc. wszystkich zachorowań – choroba wirusowa. Przyczyną ostrego zapalenia oskrzeli zazwyczaj są infekcje wirusami RSV, rinowirusami oraz wirusami paragrypy i grypy.

Bakteryjna etiologia tej jednostki to rzadkość, jest to jednak możliwe – patogenami bakteryjnymi, które mogą wywołać ostry stan zapalny oskrzeli, są chociażby Bordetella pertussis (pałeczka krztuśca) czy Mycoplasma pneumoniae.

Jakie są objawy ostrego zapalenia oskrzeli?

Podstawowym objawem ostrego zapalenia oskrzeli jest kaszel. Typowo – szczególnie na początkowo infekcji – ma on charakter suchy, oprócz tego napady kaszlu mogą być wyjątkowo dla pacjenta uciążliwe. Wraz z czasem, zwłaszcza w sytuacji, kiedy na infekcję wirusową nałoży się zakażenie bakteryjne, pacjent może zacząć odkrztuszać wydzielinę – wtedy kaszel określany jest już jako mokry.

Wydzielina ta może mieć rozmaity charakter – zazwyczaj jest ona śluzowa, może być jednak i zabarwienia żółtawego czy zielonkawego.

W przebiegu choroby mogą pojawiać się u chorych i inne dolegliwości – jako pozostałe możliwe objawy ostrego zapalenia oskrzeli wymienia się:

  • podwyższoną temperaturę (zazwyczaj gorączka nie jest wysoka, w zapaleniu oskrzeli częściej występują stany podgorączkowe, z temperaturą około 37-38 stopni Celsjusza),
  • duszność,
  • świszczący oddech,
  • ból lub dyskomfort w klatce piersiowej.

Zobacz:  Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - przyczyny, objawy i leczenie

Zespół Guillaina-Barrégo: objawy i leczenie

Rozpoznawanie ostrego zapalenia oskrzeli

Diagnostyka ostrego zapalenia oskrzeli opiera się na przeprowadzeniu badania lekarskiego oraz zebraniu z chorym wywiadu lekarskiego, którego celem jest stwierdzenie, czy u badanego występują typowe objawy tej choroby. Dodatkowe badania – np. morfologia krwi u dziecka czy RTG klatki piersiowej – najczęściej nie są konieczne.

Wykorzystuje się je zwykle wtedy, kiedy doszłoby do konieczności wykluczenia innych możliwych przyczyn występujących u pacjenta objawów – jako przykład można tutaj podać zapalenie płuc i w razie wątpliwości, czy u pacjenta rozwinęło się mniej poważne zapalenie oskrzeli czy też groźniejsze zapalenie płuc, RTG płuc może już jak najbardziej być wykonywane.

Leczenie ostrego zapalenia oskrzeli

Ostre zapalenie oskrzeli leczy się objawowo. Rutynowe zalecanie chorym na tę jednostkę antybiotyków jest bezzasadne – najczęściej ostre zapalenie oskrzeli wywołują wirusy, a na nie antybiotyki po prostu nie działają. Jeżeli chorym zalecane są jakieś leki, to są to zwykle środki wpływające na kaszel (np. leki przeciwkaszlowe lub preparaty rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające w ten sposób jej odkrztuszanie), a także leki przeciwgorączkowe.

Dla poprawy stanu zdrowia chorego z zapaleniem oskrzeli istotne są nie tylko leki, ale i po prostu… odpoczynek. Mały pacjent z tą chorobą powinien przez kilka dni odpoczywać w domu, dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i ograniczyć na kilka dni podejmowanie wysiłku fizycznego – odpoczynek zdecydowanie wspomaga ciało w szybszym uporaniu się z chorobą.

Czytaj: Przewlekły kaszel: przyczyny i leczenie przewlekłego kaszlu u dziecka

Zapalenie gardła: domowe sposoby na ból gardła