Owsik ludzki - jaki lek na owsiki, jak rozpoznać owsiki?

2017-03-06 10:56

Owsik ludzki zaliczany jest do pasożytów najczęściej występujących u dzieci. Jak rozpoznać owsiki u dziecka? Najczęściej zarażenie związane jest ze świądem okolicy odbytu, pojawiać się mogą jednak również inne dolegliwości związane z owsikami u dziecka. Jaki lek na owsiki można podać dziecku i dlaczego w leczeniu owsicy ważną rolę odgrywa nie tylko farmakoterapia? Nieleczona owsica może mieć konsekwencje zdrowotne!

Owsik ludzki

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak zarazić się owsikami?
  2. Jak rozpoznać owsiki u dziecka? Mamo, swędzi!
  3. Jak wygląda owsik ludzki?
  4. Badanie na owsiki czyli rozpoznawanie owsicy przez lekarza
  5. Jaki lek na owsiki u dziecka?
  6. Polecamy wideo: Owsica u dziecka

Owsica uważana jest za jedną z najczęstszych ludzkich chorób pasożytniczych. Wywołuje ją nicień z gatunku Enterobius vermicularis. Owsik ludzki może wystąpić u człowieka w dowolnym wieku, najczęściej jest ona jednak problemem dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Jak zarazić się owsikami?

Zarazić się owsicą można przez brak higieny, ale nie tylko – to, że jakieś dziecko ma owsiki nie oznacza, że jest ono brudne czy zaniedbywane! Choroba może być efektem korzystania np. z ręczników zanieczyszczonych jajami owsika ludzkiego, ale i zjadania zainfekowanych pokarmów.

Zarazić owsikami można niejako nawet samego siebie. Dotyczy to pacjentów, u których już występuje owsica, i którzy przeniosą jaja z okolicy swojego odbytu w okolicę ust. Warto podkreślić, że człowiek może zarazić się owsicą od innego człowieka, jednakże nie można nabyć tej infekcji od zwierząt – Enterobius vermicularis to pasożyt wyłącznie ludzki.

Spożyte jaja owsika wędrują z jamy ustnej aż do jelit, gdzie nicienie te dojrzewają, aż w końcu same stają się zdolne do złożenia jaj. To właśnie moment rozmnażania się owsika jest tym, w którym najczęściej dochodzi do pojawienia się objawów owsicy u dzieci.

Jak rozpoznać owsiki u dziecka? Mamo, swędzi!

Zarażenie owsikiem ludzkim może przebiegać całkowicie bezobjawowo. Jeżeli jednak zarażenie pasożytem prowadzi do wystąpienia jakichś dolegliwości, to najprawdopodobniej większość mam na podstawie skarg swojego dziecka będzie w stanie się zorientować, że jej pociecha cierpi właśnie na owsicę.

Dość charakterystycznym objawem owsików jest występujące w nocy swędzenie okolicy odbytu u dziecka. Do tego zjawiska dochodzi właśnie w warunkach nocnych przez to, że ciepło, ciemność i zmniejszona ruchliwość dziecka to niejako „ulubione" przez owsiki warunki środowiskowe. Właśnie wtedy samice pasożyta wydostają się z odbytu na zewnątrz ciała i zaczynają składać jaja, czemu towarzyszy zwykle silny, czasami prowadzący nawet do bezsenności u dziecka, świąd okolicy odbytu.

Owsiki mogą powodować również i inne dolegliwości, takie jak:

  • wtórne (związane z drapaniem się) zakażenia skóry okolicy odbytu,
  • wydostawanie się wydzieliny z pochwy u dziewczynek (dochodzi do tego w sytuacji, kiedy zarażenie owsicą przejdzie z okolic odbytu na rejon narządów płciowych),
  • bóle brzucha,
  • drażliwość, płaczliwość u dziecka,
  • spadek apetytu,
  • zaburzenia koncentracji.

Jak wygląda owsik ludzki?

Owsik ludzki to pasożyt o białym kolorze, lekko przezroczystym. Owsik ma długość ok. 1 cm i szerokość 4 mm. Zauważalne są zazyczaj jedynie samice, ponieważ samce są znacznie mniejsze.

Rodzice podejrzewający owsicę u dziecka powinni się przyjrzeć temu, jak wygląda jego bielizna. Zdarza się bowiem, że po nocy można na odzieży zauważyć drobne, przypominające ziarna owsa, jaja owsika. Czasami zaobserwować można także obecność samic pasożyta na powierzchni porannego stolca, jednakże nie jest to zjawisko częste.

>> Jak pozbyć się kurzajki? Preparaty na kurzajki i domowe sposoby leczenia kurzajek

Jak wygląda owsik? - owsik zdjęcia

i

Autor: thinkstockphotos.com Jak wygląda owsik? - owsik zdjęcia

Badanie na owsiki czyli rozpoznawanie owsicy przez lekarza

Wydawać by się mogło, że owsicę rozpoznaje się na podstawie badania kału na pasożyty – w rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Do rozpoznania owsicy potrzebne jest wykonanie wymazu ze śluzówki odbytu. Wymaz taki pobiera się w nietypowy sposób, ponieważ do jego wykonania potrzebna jest... taśma celofanowa (czyli po prostu taśma klejąca).

Materiał pobiera się zazwyczaj w godzinach rannych, bezpośrednio po przebudzeniu, jeszcze zanim dziecko podejmie się jakichkolwiek czynności fizjologicznych czy higienicznych. Pobrany wymaz rodzice powinni następnie przekazać do badania mikroskopowego.

Jaki lek na owsiki u dziecka?

Owsiki u dzieci leczy się farmakologicznie. W tym celu stosuje się kilka różnych leków na owsika ludzkiego na receptę, takich jak:

  • pyrantel
  • albendazol
  • mebendazol

Każdy z wymienionych leków na owsiki podaje się dziecku jednorazowo, lekarz może ewentualnie zdecydować o powtórzeniu zażycia leku po jakimś czasie (zwykle po dwóch tygodniach od pierwszej dawki). Owsicy u dzieci nie da się leczyć bez wizyty u lekarza – wymienione leki na owsiki dostępne są na receptę.

Lekarza, warto odwiedzić, ponieważ istnieje pogląd, że kiedy owsiki pojawią się u dziecka, to leczeni powinni być wszyscy członkowie jego rodziny. Lekarz będzie mógł udzielić rodzicom również zaleceń co do innych, poza farmakoterapią, sposobów postępowania w przypadku owsików u dziecka. Aby całkowicie rozprawić się z problemem, należy bowiem zlikwidować wszelkie ewentualne, pozostające w otoczeniu, jaja pasożyta. Mogą one być obecne na bieliźnie dziecka, w jego pościeli czy na innych elementach garderoby. Dokładne pranie jest zalecane z tego względu, że poza organizmem żywiciela jaja owsików mogą przetrwać (i być zdolne do zarażania) nawet dwa do trzech tygodni.

Owsica zazwyczaj nie prowadzi do groźnych konsekwencji zdrowotnych, jednakże jeżeli rodzic podejrzewa istnienie owsika ludzkiego u dziecka, to powinien on zgłosić się ze swoją pociechą do lekarza. Już sam świąd okolicy odbytu może prowadzić do znacznego dyskomfortu u dziecka. Oprócz tego trzeba wziąć pod uwagę również możliwość wystąpienia problemów związanych z bezsennością u dziecka. Przykładem takowych mogą być zaburzenia koncentracji, których konsekwencją może być pogorszenie wyników w nauce. Najważniejsze jest rozpoznanie choroby, leczenie owsików u dziecka nie jest skomplikowane - bazuje w końcu na jednokrotnym podaniu dziecku leków.

Lamblie u dziecka: przyczyny i objawy lambiozy

Polecamy wideo: Owsica u dziecka