Pediatra przestrzega przed podstępnym zapaleniem płuc. „Na to trzeba szczególnie uważać”

2024-09-02 9:53

Infekcje u małych dzieci mogą mieć niekiedy piorunujący przebieg. Niektóre objawy powinny jednak zaalarmować rodzica już na początku, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Pediatra tłumaczy, w jaki sposób może rozwijać się zapalenie płuc.

Pediatra przestrzega przed podstępnym zapaleniem płuc. „Na to trzeba szczególnie uważać”

i

Autor: getty images/Screen Instagram @tatapediatra Pediatra przestrzega przed podstępnym zapaleniem płuc. „Na to trzeba szczególnie uważać”

Koniec wakacji dla wielu dzieci wcale nie był wolny od chorób. Pediatrzy w swoich gabinetach osłuchiwali wiele kaszlących maluchów, bo to właśnie kaszel jest objawem, który w ostatnim tygodniu dominował.

Pediatra Łukasz Grzywacz w swoim ostatnim raporcie z gabinetu wymienił pięć najczęstszych chorób, które diagnozował. Szczególną uwagę zwraca na zapalenie płuc, które może rozwijać się wyjątkowo podstępnie. Sprawdź, jak nie przeoczyć alarmujących symptomów.

Plac zabaw: Kłopoty z gardłem u malucha - znamy sposoby na ból i chrypkę

Ostatnie dni wakacji, a zwłaszcza rozpoczynający się rok szkolny w szkołach i przedszkolach sprawia, że wielu rodziców zaczyna martwić się o to, że ich pociechy wkrótce zaczną chorować na potęgę. Oczywiście o zwiększenie odporności dziecka warto dbać przez cały rok, bo podawanie tranu czy witaminy C od 1 września nie na wiele się zda, jeśli dieta dziecka będzie pozostawiać wiele do życzenia, a ubiór nie będzie adekwatny do pogody, bo jak twierdzą eksperci, notorycznie przegrzewamy dzieci.

Podstępne zapalenie płuc u dzieci

Pediatra Łukasz Grzywacz zwrócił uwagę na zapalenie płuc, które łatwo przeoczyć. Określił je mianem rozwijającego się w sposób podstępny, bo na początku pojawia się tylko kaszel. Jeśli jednak nie mija on po 2 - 3 dniach, ale przechodzi w mokry, intensywny z wydzieliną, którą trudno odkrztusić, warto pójść z dzieckiem do pediatry, który je osłucha. Może się okazać, że rozwija się zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. W niektórych przypadkach potrzebny jest antybiotyk.

Lekarz zwrócił również uwagę na gorączkę bez innych objawów. Zalecił, by nie tłumaczyć jej ząbkowaniem lub trzydniówką, ale u dzieci poniżej 3. roku życia obowiązkowo wykonać te trzy badania:

  • badanie ogólne moczu,
  • morfologię,
  • CRP.

Najczęstsze objawy chorobowe u dzieci

W ostatnim tygodniu wakacji najczęściej diagnozowanymi objawami i chorobami w gabinecie pediatry Łukasza Grzywacza były:

  1. Różnego rodzaju kaszle (zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, a także zapalenie płuc)
  2. Infekcje bakteriami atypowymi
  3. Covid
  4. Alergie (szczególnie na zboża)
  5. Zapalenia gardła (niekoniecznie anginowe)
  6. Gorączka bez żadnych innych objawów.

Lekarz dzieli kaszel na dwa główne rodzaje: szczekający napadowy (suchy) - typowy dla zapalenia krtani oraz mokry intensywny z trudną do odkrztuszenia wydzieliną.

Infekcje krztuścowe zaczynają się bardzo podobnie jak zapalenie krtani. Również jest bardzo suchy, męczący kaszel na samym początku, który w następnych dniach przechodzi na mokry taki z ciężką wydzieliną, ciężką do odkrztuszenia

- zauważa pediatra Łukasz Grzywacz. Lekarz wymienia także objawy zakażenia koronawirusem, bo Covid-19 znalazła się na drugim miejscu najczęstszych w ostatnim tygodniu chorób wśród dzieci. Objawami, które obserwował u swoich młodych pacjentów były przede wszystkim:

  • niezbyt wysoka gorączka (37,5 do 38,5 °C),
  • bardzo silne bóle mięśniowe,
  • zlewne poty,
  • duże osłabienie.

Jak zauważa pediatra, nie wszyscy chorzy gorączkowali lub obserwowano jedynie lekki stan podgorączkowy. Dopiero później pojawiała się lekka chrypka i suchy kaszel. Choć lekarz nie zauważył, by obecnie dla przebiegu covid charakterystyczna była biegunka, niektórzy dorośli chorzy zwracają na ten objaw uwagę.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"