Koniec wakacji dla wielu dzieci wcale nie był wolny od chorób. Pediatrzy w swoich gabinetach osłuchiwali wiele kaszlących maluchów, bo to właśnie kaszel jest objawem, który w ostatnim tygodniu dominował.
Pediatra Łukasz Grzywacz w swoim ostatnim raporcie z gabinetu wymienił pięć najczęstszych chorób, które diagnozował. Szczególną uwagę zwraca na zapalenie płuc, które może rozwijać się wyjątkowo podstępnie. Sprawdź, jak nie przeoczyć alarmujących symptomów.
Ostatnie dni wakacji, a zwłaszcza rozpoczynający się rok szkolny w szkołach i przedszkolach sprawia, że wielu rodziców zaczyna martwić się o to, że ich pociechy wkrótce zaczną chorować na potęgę. Oczywiście o zwiększenie odporności dziecka warto dbać przez cały rok, bo podawanie tranu czy witaminy C od 1 września nie na wiele się zda, jeśli dieta dziecka będzie pozostawiać wiele do życzenia, a ubiór nie będzie adekwatny do pogody, bo jak twierdzą eksperci, notorycznie przegrzewamy dzieci.
Podstępne zapalenie płuc u dzieci
Pediatra Łukasz Grzywacz zwrócił uwagę na zapalenie płuc, które łatwo przeoczyć. Określił je mianem rozwijającego się w sposób podstępny, bo na początku pojawia się tylko kaszel. Jeśli jednak nie mija on po 2 - 3 dniach, ale przechodzi w mokry, intensywny z wydzieliną, którą trudno odkrztusić, warto pójść z dzieckiem do pediatry, który je osłucha. Może się okazać, że rozwija się zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. W niektórych przypadkach potrzebny jest antybiotyk.
Lekarz zwrócił również uwagę na gorączkę bez innych objawów. Zalecił, by nie tłumaczyć jej ząbkowaniem lub trzydniówką, ale u dzieci poniżej 3. roku życia obowiązkowo wykonać te trzy badania:
- badanie ogólne moczu,
- morfologię,
- CRP.
Polecany artykuł:
Najczęstsze objawy chorobowe u dzieci
W ostatnim tygodniu wakacji najczęściej diagnozowanymi objawami i chorobami w gabinecie pediatry Łukasza Grzywacza były:
- Różnego rodzaju kaszle (zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, a także zapalenie płuc)
- Infekcje bakteriami atypowymi
- Covid
- Alergie (szczególnie na zboża)
- Zapalenia gardła (niekoniecznie anginowe)
- Gorączka bez żadnych innych objawów.
Lekarz dzieli kaszel na dwa główne rodzaje: szczekający napadowy (suchy) - typowy dla zapalenia krtani oraz mokry intensywny z trudną do odkrztuszenia wydzieliną.
Infekcje krztuścowe zaczynają się bardzo podobnie jak zapalenie krtani. Również jest bardzo suchy, męczący kaszel na samym początku, który w następnych dniach przechodzi na mokry taki z ciężką wydzieliną, ciężką do odkrztuszenia
- zauważa pediatra Łukasz Grzywacz. Lekarz wymienia także objawy zakażenia koronawirusem, bo Covid-19 znalazła się na drugim miejscu najczęstszych w ostatnim tygodniu chorób wśród dzieci. Objawami, które obserwował u swoich młodych pacjentów były przede wszystkim:
- niezbyt wysoka gorączka (37,5 do 38,5 °C),
- bardzo silne bóle mięśniowe,
- zlewne poty,
- duże osłabienie.
Jak zauważa pediatra, nie wszyscy chorzy gorączkowali lub obserwowano jedynie lekki stan podgorączkowy. Dopiero później pojawiała się lekka chrypka i suchy kaszel. Choć lekarz nie zauważył, by obecnie dla przebiegu covid charakterystyczna była biegunka, niektórzy dorośli chorzy zwracają na ten objaw uwagę.