W ubiegłym roku w resort zdrowia wprowadził kilka istotnych dla pacjentów zmian. To m.in. nowe darmowe szczepienia dla dzieci i kobiet w ciąży oraz program „Świadoma, Bezpieczna Ja”.
Do tej pory za USG pierwszego trymestru wraz z testem PAPP-A oraz USG drugiego trymestru z oceną anatomii płodu ciężarne musiały płacić z własnej kieszeni, chyba, że ukończyły 35. rok życia.
W czerwcu 2024 roku wprowadzono darmowy pakiet badań prenatalnych dla wszystkich ciężarnych. By je wykonać, wystarczy skierowanie od ginekologa, które otrzyma każda ciężarna.
Bezpłatne badania prenatalne w ciąży to nie wszystko. Wprowadzono zmiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej, rozszerzono grupę dzieci objętych bezpłatnymi szczepieniami przeciwko HPV, rozpoczęto prace nad programem profilaktyki zakażeń RSV u niemowląt.
Zmiany w ochronie zdrowia w 2024 roku
Z punktu widzenia rodziców i tych, którzy dopiero planują mieć dzieci, za najważniejsze zmiany można uznać:
- wprowadzenie rządowego programu in vitro,
- darmowe szczepienia przeciwko krztuścowi dla kobiet w ciąży,
- szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. roku życia,
- pakiet badań prenatalnych w ciąży bez granicy wiekowej,
- refundacja nowoczesnej terapii dla dzieci chorych na hemofilię.
Oprócz tego:
- znowelizowano kodeks etyki lekarskiej (wprowadzono zakaz korzystania przez lekarzy z niezweryfikowanych metod leczenia),
- wprowadzono dostęp do antykoncepcji awaryjnej w aptekach.
Pediatra wymienia medyczne hity 2024
Pediatra Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska jako te najważniejsze wymienia właśnie zmiany w kodeksie etyki lekarskiej, rozszerzenie dostępu do darmowych szczepień przeciwko HPV dla chłopców i dziewcząt już od 9. roku życia a także dostęp do darmowych szczepień przeciwko krztuścowi w ciąży.
Warto wiedzieć, że szczepienie przeciwko krztuścowi nie chroni przez całe życie - dorośli powinni doszczepiać się co 10 lat. Szczepienie w ciąży daje ochronę dziecku w pierwszych miesiącach życia, zapobiegając zachorowaniu i hospitalizacji z powodu krztuśca.
Na uwagę zasługuje zdaniem lekarki również rozpoczęcie prac nad profilaktyką zakażeń wirusem RSV.
− W 2024 roku został złożony projekt dotyczący profilaktyki zdrowotnej, a dokładnie profilaktyki rsv u wszystkich niemowląt. Rekomenduje on przeciwciało nirsevimab w jednorazowym podaniu
- mówi pediatra Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska.
Choć program jeszcze się nie rozpoczął, jest to jej zdaniem ważny krok do zmniejszenia ilości hospitalizacji z powodu chorób wywołanych przez wirusa RSV, który najgroźniejszy jest właśnie dla najmłodszych.
Warto wiedzieć, że obecnie nie istnieje szczepionka przeciwko RSV dla dzieci. Zaszczepić mogą się dorośli (koszt jest jednak bardzo wysoki: jedna dawka około 1000 zł), także kobiety w ciąży. Szczepienie chroni dziecko w pierwszych miesiącach życia.
Wcześniaki oraz dzieci z grup ryzyka otrzymują w sezonie zakażeń RS immunoprofilaktykę bierną w postaci przeciwciała, które neutralizuje wirusa.