Pierwsza wizyta u ginekologa może okazać się dla dziewczynki bardzo stresująca. Dlatego ważne jest aby mama wybrała odpowiedniego lekarza, najlepiej ginekologa dziecięcego, i dobrze przygotowała córkę do badania.
Niektóre nastolatki miesiączkują, ale nie były na wizycie w gabinecie ginekologa dziecięcego. Pojawiają się u specjalisty, tylko w momencie, gdy potrzebują dostępu do antykoncepcji. W jakich wypadkach taka wizyta powinna się odbyć? A kiedy iść do ginekologa z małym dzieckiem?
Spis treści
- Jak wygląda wizyta dziecka u ginekologa?
- Kiedy iść do ginekologa - z dzieckiem
- Kiedy iść do ginekologa - z nastolatką
Jak wygląda wizyta dziecka u ginekologa?
Dziewczynka powinna zostać zaprowadzona do gabinetu ginekologicznego, zawsze, gdy pojawiają się problemy z miesiączkowaniem lub upławy, świąt czy pieczenie z dróg rodnych.
- Pierwsze badanie to duży stres - mówi prof. Włodzimierz Baranowski, ginekolog położnik, członek rady naukowej Specjalistycznego Centrum Medycznego Supernova-Med.
Bardzo istotne jest, aby wizyta dziewczynki w gabinecie ginekologicznym nie stała się traumą. Może mieć to wpływ na jej podejście do dbania o zdrowie intywmne w dorosłym życiu.
- Ważne, by nie doznała żadnej przykrości. Dziewczynki bada się inaczej niż dorosłe kobiety, często przez odbyt. Nieinwazyjne i coraz bardziej popularne jest USG - dodaje lekarz.
Przeczytaj: Porady dla dziewczyn - pierwsza miesiączka
Kiedy iść do ginekologa - z dzieckiem
Zazwyczaj do pierwszej wizyty skłania wiek dojrzewania dziewczynki. Jednak jeśli pojawiają się problemy w zdrowiu intymnym, czasami do ginekologa dziecięcego trzeba zabrać nawet niemowlę.
- U kilkumiesięcznych dziewczynek sklejają się wargi sromowe. Wynika to z zaniedbań higienicznych lub zmian hormonalnych - opowiada prof. Baranowski.
Czasami u dziewczynek przedszkolnych zdarzają się także infekcje związane z nieodpowiednim podcieraniem, gdy dziecko się usamodzielnia.
Kiedy iść do ginekologa - z nastolatką
Do ginekologa należy się zgłosić ze wszystkimi, niepokojącymi objawami. Niektóre z nich mogą świadczyć o poważnych chorobach.
- Mamy powinny zatem zwracać uwagę na wszelkie zaczerwienienia, przebarwienia, guzki i wysięki u córek. Nawet nastolatki mogą chorować na nowotwory narządów płciowych. Dlatego tak ważne jest, by szybko reagować na powiększenie u nich brzucha. Niepokoić powinna też asymetria rozwoju piersi, owłosienie na klatce piersiowej i na twarzy oraz nadmierny trądzik, który może być oznaką wadliwej pracy jajników.
Dowiedz się: Pierwsza miesiączka - ważny moment w życiu nastolatki
Powodem do wizyty u ginekologa są też nieprawidłowości w miesiączkowaniu. Młode dziewczyny nie zdają sobie sprawy z zaburzeń miesiączkowania. Powód do wizyty u ginekologa dziecięcego daje zarówno zbyt wczesna pierwsza miesiączka (przed ukończeniem 12 lat), jak i jej brak u 16-letniej dziewczyny.
Pierwsze miesiączki często prowadzą do osłabienia. Dziewczynki stają się blade, mają kłopoty z koncentracją. Jeśli rodzice zauważą takie objawy, a krwawienia są obfite lub bolesne, również przyda się wizyta u specjalisty.
miesięcznik "Zdrowie"