Spis treści
- Jakie są przyczyny występowania polipów w nosie?
- Jakie objawy występują przy polipach w nosie?
- Jak rozpoznaje się polipy w nosie?
- Na czym polega leczenie polipów w nosie?
Polipy nosa są zmianą guzowatą - niewielkimi, miękkimi guzkami w jamie nosowej. Nie są bolesne, a ich charakter nie jest nowotworowy. Są niegroźne, ale ich obecność może niekorzystnie wpływać na ogólne funkcjonowanie. W zależności od zaawansowania mogą występować jako pojedyncza, jednostronna zmiana lub rozrastać się całkowicie blokując drożność nosa. Polipy wyrastają z błony śluzowej jam nosa oraz zatok przynosowych. Często pojawiają się w miejscu, gdzie zatoki uchodzą do jam nosa.
Z artykułu dowiesz się:
Jakie są przyczyny występowania polipów w nosie?
Polipy najczęściej występują u osób po 20 roku życia, u dzieci pojawiają się stosunkowo rzadko. Nie do końca znana jest konkretna przyczyna powstawania polipów. Jest natomiast kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko ich pojawienia. Polipy nosowe pojawiają się lub mogą pojawić u osób, które:
- przechodzą częste infekcje i przewlekłe stany zapalne błony śluzowej nosa i zapalenie zatok;
- doznały uszkodzenia nabłonka błony śluzowej nosa przez długotrwałe wdychanie zanieczyszczeń - cement, tytoń, opary chemiczne;
- mają znacznie obniżoną odporność organizmu;
- chorują na astmę oskrzelową (szczególnie często polipy pojawiają się u astmatyków z nadwrażliwością na leki, które w swoim składzie zawierają kwas acetylosalicylowy), mukowiscydozę, zespół Churga-Strauss, zespół nieruchomych rzęsek;
- występują u nich alergie i przewlekły, alergiczny katar;
- organizm nie toleruje leków przeciwzapalnych niesteroidowych;
- w najbliższej rodzinie były przypadki występowania polipów nosa.
Jakie objawy występują przy polipach w nosie?
Polipy nosa w zależności od swoich rozmiarów oraz zakresu występowania mogą wywoływać różne objawy. Są bezbolesne i przy niewielkich, pojedynczych polipach pacjent może być nieświadomy ich obecności. Przy większych zmianach, mnogich i rozsianych po jamie nosowej typowymi, objawami są:
- kaszel, świąd nosa, wydzielina nosowa, chrapanie, łzawienie;
- mogą pojawiać się duszności, bezdechy senne, trudności w oddychaniu podczas wzmożonego wysiłku oraz oddychanie przez usta co w konsekwencji prowadzi do szeregu powikłań zdrowotnych;
- uczucie zatkanego nosa, ucisk w okolicy nasady nosa, czasem bóle głowy i zębów;
- zaburzenia powonienia współwystępujące z zaburzeniami smaku;
- mowa o zabarwieniu „nosowym” – dziecko mówi z charakterystycznym nosowy dźwiękiem.
Jak rozpoznaje się polipy w nosie?
Specjalistą, który dokonuje rozpoznania polipów jest laryngolog. Podczas wizyty dokonuje wywiadu i badania wziernikowania jam nosa, które pozwala na dostrzeżenie polipów w przypadku zaawansowanego stadium. Na podstawie wyłącznie tego badania nie jest możliwa pełna ocena występowania polipów, które są w fazie początkowej choroby. Dlatego zalecane jest wykonanie badania endoskopowego. Za pomocą endoskopu z kamerką, lekarz uzyskuje lepszą widoczność jamy nosowo- gardłowej. Szczegółowe badanie, które pozwoli prawidłowo i w pełni ocenić występowanie polipów nosa nawet we wczesnym stadium jest tomografia komputerowa zatok przynosowych.
Na czym polega leczenie polipów w nosie?
Leczenie polipów nosa w zależności od przyczyny oraz zaawansowania choroby może być farmakologiczne lub chirurgiczne. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków doustnych, inhalacji lub płukaniu jamy nosa odpowiednimi preparatami.
Interwencja chirurgiczna jest wskazana przy znacznej blokadzie drożności nosa, dużym rozroście polipów oraz braku poprawy po leczeniu farmakologicznym.
Często te dwie metody leczenia są stosowane równocześnie. Po zabiegu stosowanie leków i wielokierunkowe działania w pełni wyleczą pacjenta lub pozwolą opóźnić nawrót choroby. W przypadku występowania polipów w skutek alergii konieczna jest konsultacja z alergologiem, a w razie potrzeby także dietetykiem, by wyeliminować alergeny z najbliższego środowiska lub diety.
Leczenie polipów jest kwestią indywidualną. O wyborze najkorzystniejszych działań dla pacjenta decyduje laryngolog.