Ponad 38 tysięcy zakażonych wirusem RSV. Dzieci w szczególnym niebezpieczeństwie

2024-10-24 10:07

Niemal czterokrotnie więcej przypadków zakażeń wirusem RSV odnotowano do połowy października 2024 roku niż w całym 2023 roku. Takie dane przedstawiają najnowsze dane epidemiologiczne Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Ponad 38 tysięcy zakażonych wirusem RSV. Dzieci w szczególnym niebezpieczeństwie

i

Autor: fot. Getty Images Ponad 38 tysięcy zakażonych wirusem RSV. Dzieci w szczególnym niebezpieczeństwie

38 356 przypadków - tyle zakażeń wirusem RSV wykryto od stycznia do połowy października 2024 roku. 17 732 z tych przypadków wykryto u dzieci poniżej drugiego roku życia. 

Jest to ogromny wzrost zachorowań w porównaniu z zeszłym rokiem. Przez cały 2023 roku na ten atakujący drogi oddechowe wirus zachorowało niespełna 12 tysięcy osób, w tym 5,5 tysiąca dzieci poniżej drugiego roku życia.

Coraz więcej przypadków RSV. Liczba zachorowań czterokrotnie większa

Wirus RSV jest najczęstszą przyczyną infekcji dróg oddechowych u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Jest czterokrotnie bardziej zakaźny od grypy. Przenoszony jest drogą kropelkową i atakuje drogi oddechowe. Choroba zazwyczaj rozwija się w przedziale od czterech do sześciu dni.

Według ekspertów, przeszło 90 procent dzieci będzie miało kontakt z tym wirusem, zanim skończy dwa latka. A to właśnie najmłodsi, razem z osobami powyżej 65. roku życia, są najbardziej narażeni na powikłania.

Dzieci chorują ciężko, a wirus może doprowadzić do zapalenie oskrzelików i niebezpiecznych duszności. RSV może dawać takie same objawy, jak przeziębienie, dlatego ważne jest, szybkie rozpoznanie i monitorowanie stanu dziecka.

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

Objawy wirusa RSV u dzieci. Na co zwrócić uwagę?

Przebieg RSV może być różny. Wszystko będzie zależało jednak od wieku i stanu zdrowia osoby zarażonej. Wiele osób może nie zdawać sobie nawet sprawy, że choruje na RSV biorąc swoje objawy za zwykłe przeziębienie.

W takich przypadkach całkowicie wystarczające jest leczenie objawowe i skorzystanie ze sposobów na zwalczanie infekcji. Zazwyczaj choroba ustępuje samoistnie po 1-2 tygodniach.

Niestety objawy u dzieci poniżej 2 lat mogą wywoływać powikłania, tak samo jest z resztą u osób starszych i z obniżoną odpornością. Wówczas niezbędne będzie udanie się do lekarze, by otrzymać dodatkowe leczenie. W ciężkich przypadkach wymagana może być hospitalizacja.

Wśród objawów wymienia się między innymi:

  • ból głowy
  • ból gardła
  • brak apetytu
  • zmęczenie
  • katar lub zatkany nos
  • kaszel
  • niską gorączkę

U niemowląt ciężko może być, dostrzec pierwsze objawy. Szczególnie niebezpieczne może być bowiem odwodnienie oraz duszności. Do lekarza warto się udać, jeśli zauważymy u niemowląt również drażliwość, świszczący oddech, drażliwość i ospałość.

Zobacz także: Niezbędnik każdego rodzica: Poradnik ABC chorób wieku dziecięcego