Spis treści
- 15 minut dla mózgu
- Wystarczy spacer lub przerwa spędzona na boisku
- Jak to możliwe, że aktywność fizyczna jest tak ważna dla mózgu?
Zaledwie 15 minut dziennie aktywności fizycznej może poprawić funkcje poznawcze u dzieci. Do takich wniosków doszli lekarze, którzy zbadali dzieci biorące udział w programie Daily Mile.
Wyniki badań opublikowanych w kwietniu pokazują, że uczniowie, którzy w przerwach między lekcjami spędzali 15 minut na bieganiu, zabawie na dworze i innych aktywnościach fizycznych, mieli lepsze wyniki w testach sprawdzających ich pamięć i funkcje poznawcze.
15 minut dla mózgu
Naukowcy z uniwersytetów w Stirling, Edynburgu oraz Highlands and Islands obserwowali 6000 uczniów w wieku od 9 do 11 lat, Dzieci poświęcały 15 minut między lekcjami na bieganie i zabawę, następnie wykonywali zadania komputerowe do pomiaru uwagi i pamięci oraz zgłaszali swoje samopoczucie. Badania trwały 3 miesiące i udowodniły, że aktywność miała pozytywny wpływ na wyniki testów.
Czytaj również: Czy to bezpieczne? Sprawdź, kiedy dziecko jest gotowe na samodzielne wyjście na podwórko
Rozwój niemowlaka: wielka rola aktywności ruchowej dziecka
Wystarczy spacer lub przerwa spędzona na boisku
Specjaliści podkreślają, że kwadrans aktywności fizycznej to naprawdę niewiele, w porównaniu do efektów. 15 minut aktywności to cel łatwy do osiągnięcia dla każdego dziecka. Wystarczy chociażby krótki spacer każdego wieczoru, który będzie korzyścią dla całej rodziny.
Dobrze też, aby dzieci spędzały w szkole przerwy między lekcjami na zabawie na boisku, a nie siedząc na szkolnym korytarzu.
"Jest to prosta zmiana planu dnia, która może przynieść korzyści dzieciom na całym świecie, a zmiany te mogą wpłynąć na ich długoterminowe nawyki zdrowego i zdrowego życia, ponieważ mogą kontynuować ten zwyczaj długo po opuszczeniu szkoły - powiedziała Dr Josie Booth z Moray House School of Education and Sport na Uniwersytecie w Edynburgu, jedna z lekarek, biorących udział w badaniach.
Jak to możliwe, że aktywność fizyczna jest tak ważna dla mózgu?
Naukowcy wiedzą nie od dziś, że aktywność fizyczna i ruch są potrzebne do rozwoju całego organizmu, również do prawidłowej pracy mózgu. Cytowane wyżej badania tylko to potwierdziły, wykazując również, że okres aktywności wpływający na funkcjonowanie funkcji poznawczych może być naprawdę niewielki. Jak to możliwe?
- Ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do mózgu, która jest mu potrzebne do prawidłowego metabolizmu, dostarczania składników odżywczych i zwiększenia produkcji substancji ważnych dla funkcjonowania mózgu, w tym pamięci. Zwiększenie przepływu krwi w czasie aktywności jest więc nie tylko korzystne, ale wręcz niezbędne.
- Ćwiczenia poprawiają pamięć. Aktywność poprawia pojemność i siłę pamięci. W jej trakcie tworzą sie nowe synapsy, które pośredniczą w uczeniu się i zapamiętywaniu, ułatwiając przyswajanie informacji i tworzenie długotrwałych wspomnień.
- Ćwiczenia zmniejszają stres i uspokajają. Nie zmniejszają poziomu hormonów stresu, ale zmniejszają liczbę receptorów stresu w hipokampie (strukturze mózgu). Zjawisko to znane jest jako "euforia biegacza": trening stymuluje uwalnianie endorfin, które działają na receptory opiatowe w mózgu, dając błogie uczucie euforii oraz zmniejszając uczucia niepokoju i depresji.