Borelioza u dzieci najczęściej charakteryzuje się objawami dotyczącymi skóry i stawów. Zdarza się jednak, że choroba daje również objawy neurologiczne, jak zawroty głowy, wymioty, spowolnienie, a w konsekwencji może doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Przenoszona przez kleszcze choroba niepokoi rodziców, którzy obawiają się także powikłań po boreliozie u dzieci.
Najnowsze badania przeprowadzone przez Children's National Research Institute and the National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) i opublikowane w Pediatric Research, pokazują, jak szybko dzieci cierpiące na boreliozę wracają do zdrowia i oceniają ich rokowania w walce z chorobą.
Zobacz także: Im szybciej go usuniesz, tym lepiej. Zobacz, po jakim czasie kleszcz może zakazić dziecko chorobą
Objawy boreliozy u dzieci
Borelioza jest najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze. Najczęściej wywołuje ją bakteria Borrelia burgdorferi. Na około 476 tys. przypadków największy odsetek stanowią dzieci w wieku od 5 lat do 9 lat.
Najczęstszymi objawami boreliozy są gorączka, ból głowy, zmęczenie i wysypka skórna. Lekarze podkreślają, że bez leczenia infekcja może rozprzestrzenić się na stawy, serce i układ nerwowy, powodując bardzo poważne powikłania po boreliozie.
Powikłania po boreliozie u dzieci
Większość rodziców obawia się zarażenia boreliozą, wiedząc z czym może wiązać się ta choroba. Wielu zadaje sobie pytanie, jak usunąć kleszcza, bo nigdy tego nie robiło. Wolą jechać na SOR bojąc się, że zrobią to nieumiejętnie i tylko pogorszą stan zdrowia dziecka.
Do powikłań po boreliozie możemy zaliczyć m.in.:
- zapalenie opon mózgowych
- zapalenie mózgu
- porażenie nerwu twarzowego
- zapalenie nerwu wzrokowego
- sztywność szyi
- boreliozowe zapalenie mięśnia sercowego.
Najnowsze badania potwierdzają jednak, że dzieci bardzo dobrze radzą sobie z boreliozą i ich rokowania są wręcz doskonałe.
Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń
Naukowcy przeanalizowali historię medyczną 102 dzieci ze Stanów Zjednoczonych zakażonych boreliozą. W badaniu zebrano odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie wypełnionej przez rodziców dzieci w wieku od 5. roku życia do 18 lat, u których zdiagnozowano chorobę w okresie od 6. miesiąca życia do 10. roku życia przed zakwalifikowaniem do badania. Dodatkowo młodzież w wieku od 10 do 18 lat została poproszona o wypełnienie kwestionariuszy dla nastolatków.
Wyniku ujawniły, że aż 75% dzieci wyzdrowiało w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia leczenia w tym:
- 31% dzieci odzyskało zdrowie po 1 miesiącu
- 30% wróciło do zdrowia po 3 miesiącach
- 14% wyzdrowiało w ciągu 4-6 miesięcy.
Około 22% dzieci doświadczyło co najmniej jednego objawu, który utrzymywał się sześć miesięcy lub więcej po zakończeniu leczenia. Spośród nich u 9% sklasyfikowano zespół poboreliozowy. U zaledwie 1% dzieci lekarze zdiagnozowali objawy, które znacząco uniemożliwiały codzienne funkcjonowanie.
Rokowania dla dzieci z boreliozą
Autorzy badania potwierdzili tym samym wcześniejsze dane, które wskazywały na doskonałe ogólne rokowania dla dzieci cierpiących na boreliozę. Według naukowców powinno to pomóc rodzicom złagodzić stres związany z chorobą u ich dzieci.
Zaznaczają jednak, że wciąż słabo zrozumiały jest zespół poboreliozowy zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Potrzebne są dalsze badania, które pozwolą lepiej zrozumieć przedłużające się objawy i wdrążyć odpowiednie leczenie.
Źródło: National Institute of Allergy and Infectious Diseases (niaid.nih.gov)
Czytaj także: Pieprzyk czy kleszcz? Zobacz galerię zdjęć kleszczy i naucz się je odróżniać
Po spacerze zawsze sprawdź u dziecka te miejsca. To ulubione kryjówki kleszczy
BORELIOZA - jak wygląda leczenie i czy da się wyzdrowieć? Posłuchaj PODCASTU.
Listen to "Uwaga na kleszcze! Wywiad z dr n. med. Magdaleną Cubała-Kucharską" on Spreaker.