Pozornie niegroźna dolegliwość, ale jej nie lekceważ. Jej przyczyną może być i choroba

2024-09-27 13:18

Macierzyństwo to wiele różnych doświadczeń, również tych związanych ze zdrowiem dziecka. Praktycznie każdego dnia „coś” się dzieje, a my stale zastanawiamy się, czy biec do lekarza, czy to jeszcze nie ten moment. Jednej z takich „zwyczajnych-niezwyczajnych” dolegliwości przyjrzał się znany pediatra.

Krwawienie z nosa

i

Autor: Getty Images Kiedy krwawienie z nosa wymaga diagnostyki?

Krwawienie z nosa - bo to o tym objawie mowa - to dolegliwość, z którą styka się wiele z nas - doświadczałyśmy tego w dzieciństwie (a nierzadko i w dorosłym życiu, np. w czasie ciąży), pojawia się i u naszych dzieci. Ten objaw wziął ostatnio na tapet dr hab. n. med. Wojciech Feleszko. To aktywny w sieci pediatra i immunolog, który na swoim instagramowym profilu @dr_feleszko dzieli się wiedzą i doświadczeniem. Tym razem podpowiedział m.in., kiedy krwawienia z nosa wymagają dalszej diagnostyki.

Jak zaplanować płeć dziecka? Królowe Matki, odc. 15

Krwawienie z nosa to niegroźny objaw? Tak, ale nie zawsze

Krew z nosa może mieć wiele przyczyn, najczęściej są one niegroźne. Ta dolegliwość może być związana m.in. z urazami mechanicznymi, wysuszeniem błony śluzowej czy podrażnieniem, np. przy intensywnym oczyszczaniu nosa.

Dr hab. n. med. Wojciech Feleszko w swoim wpisie wymienia najczęstsze przyczyny krwawienia z nosa. To:

  • uderzenie/uraz (np. piłką, pięścią),
  • przerwanie naczyń powierzchownych na przegrodzie nosa,
  • choroba hematologiczna.

Pediatra wyjaśnia, że u niektórych dzieci naczynia powierzchowne na przegrodzie nosa mogą być tak płytko położone, że w sytuacjach niekorzystnych (np. w czasie przeziębienia, ale i podczas dłubania w nosie), naczynie może ulec przerwaniu, a krew wydostaje się na zewnątrz.

W takiej sytuacji warto skonsultować się, jeżeli krwawienie się powtarza, z laryngologiem, który powie, czy to rzeczywiście problem i zaproponuje metodę leczenia, która polega często na szybkim zabiegu obliteracji, czyli zamknięcia takiego naczynia

- tłumaczy dr Feleszko.

Krwawienia z nosa mogą wywołać również niektóre choroby hematologiczne, również te poważne. Jak wyjaśnia w swoim nagraniu lekarz, brakuje płytek krwi, małych krwinek, które hamują krwawienie.

Dr Feleszko podkreśla, że pojedyncze epizody nie powinny nas martwić, ale gdy krwawienia z nosa się powtarzają, warto wybrać się do lekarza. Na pewno warto zrobić to dla własnego spokoju.

Jeżeli u państwa dziecka pojawi się krwawienie z nosa raz czy drugi to jeszcze nie ma tragedii, ale jeśli jest to sytuacja powtarzalna, to proponuję jednak zacząć od zrobienia morfologii i pokazania jej pediatrze, czy nie należałoby zrobić dalszych kroków w kierunku diagnostyki państwa dziecka

- mówi pediatra.

Co robić, gdy leci krew z nosa?

Warto pamiętać, aby... nie działać automatycznie. Chcemy szybko pozbyć się „problemu”, jakim jest krwawienie z nosa, zatem odchylamy głowę do tyłu, chcąc w ten sposób zahamować wypływ krwi - będzie ona jednak dalej płynąć, tylko w kierunku gardła. Powinnyśmy zadziałać odwrotnie, odchylając głowę do przodu.

Pamiętaj także, aby nie układać dziecka na wznak. Niech usiądzie z głową pochyloną do przodu, niech wydmucha nos i oddycha przez usta. Uciśnij jego nos palcami z obu strony, tuż poniżej części kostnej. Na nasadę nosa i czoło możesz przyłożyć zimny kompres, który pomoże szybciej obkurczyć naczynia krwionośne. Przeczytaj: Pomoc przy otarciu, skaleczeniu, krwotoku z nosa, drzazdze. Jak udzielić dziecku pomocy?

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"