Spis treści
- Jak powstaje przepuklina u dziecka?
- Kiedy konieczna operacja przepukliny u dziecka?
- Chowanie (odprowadzanie) przepukliny i uwięźnięcie jelit
Przepuklina u dziecka nie musi być groźna, ale zawsze dziecko powinien obejrzeć specjalista. Najczęściej u dzieci pojawia się przepuklina pępkowa, ale mogą pojawić się też: przepuklina pachwinowa i u chłopców - przepuklina mosznowa.
Jak powstaje przepuklina u dziecka?
W przypadku niemowląt i małych dzieci najczęściej mamy do czynienia z przepuklinami brzusznymi. Dzieci mają jeszcze słabe mięśnie, dlatego w cieńszych miejscach ich powłok brzusznych powstają niekiedy luki. Gdy dziecko zaczyna płakać, krzyczeć lub z wysiłkiem próbuje się załatwić, mięśnie nie wytrzymują ciśnienia, które pojawia się w brzuszku: jelita zostają rozepchnięte od środka, a napotykając na lukę – wysuwają się przez nią na zewnątrz. Tak powstaje przepuklina u dziecka.
Zazwyczaj takie słabe miejsca znajdują się w okolicy pępuszka dziecka i to właśnie przepuklina pępkowa jest najczęstszą dolegliwością noworodków i małych dzieci. Zdarza się jednak, że „dziura” pojawia się u dziecka w okolicy pachwiny lub – w przypadku chłopców – w mosznie. Mamy wtedy do czynienia z przepukliną pachwinową i przepukliną mosznową.
Kiedy konieczna operacja przepukliny u dziecka?
Jeśli przepuklina pojawia się w pachwinie dziecka (z jednej lub z obu stron) lub w mosznie (u chłopców) oznacza to, że dziecko czeka zabieg chirurgiczny. W przeciwieństwie do pępkowej, przepuklina pachwinowa i przepuklina mosznowa nie cofa się sama, dlatego trzeba ją usunąć operacyjnie. Najlepiej operację przepukliny pachwinowej lub mosznowej wykonać, zanim dziecko skończy pierwszy rok życia. Zabieg nie jest niebezpieczny, dziecko pozostaje w szpitalu 2–3 dni.
Zanim jednak nadejdzie termin operacji, lekarz pokaże ci, jak odprowadzać przepuklinę (będziesz to robiła w domu za każdym razem, gdy pojawi się „balonik”). Najlepiej odprowadzać ją w czasie kąpieli lub snu dziecka, gdy mięśnie dziecka są rozluźnione – delikatnie ucisnąć palcem wypukłość, wpychając ją do środka.
Chowanie (odprowadzanie) przepukliny i uwięźnięcie jelit
Nauka chowania przepukliny pachwionowej lub przepukliny mosznowej jest niezwykle istotna, może się bowiem zdarzyć, że wypchniętych jelit nie da się odprowadzić i dojdzie do ich uwięźnięcia (matka musi wiedzieć, czy rzeczywiście tak jest). Uwięźnięcie jelit grozi niedokrwieniem fragmentu narządów i ich martwicą. Pierwszym objawem takiej sytuacji jest zasinienie uwypuklonego miejsca, dlatego, gdy tylko stwierdzisz, że przepukliny nie da się odprowadzić, jedź z dzieckiem natychmiast do szpitala.
Zobacz też:
miesięcznik "M jak mama"