Spis treści
Rodzinne przeszczepy nerek wciąż są w Polsce rzadkością. Stanowią one tylko 5 procent wszystkich transplantacji - dla porównania: na Zachodzie od 40 do 60.
Przeszczep nerki szansą na zdrowe życie
Ze wszystkich rodzinnych przeszczepów nerek tylko ułamek stanowią zabiegi, w których dzieci oddają organy swoim rodzicom. Mimo że prawo dopuszcza taką możliwość, a przeciwskazań medycznych nie ma, rodzice często protestują. Nie chcą narażać zdrowia dziecka i wolą czekać na organ od zmarłego dawcy, zmniejszając swoje szanse na wyzdrowienie. Przeszczep nerki od żyjącego i spokrewnionego dawcy zwiększa szanse operacji i może zapewnić choremu nawet 20 lat zdrowego życia.
Przeszczep nerki a etyka lekarska
Z przeszczepem nerki od dziecka dla rodzica problem etyczny mają również lekarze. Żaden z nich nie wystąpi z taką prośbą, dlatego kluczem do zwiększenia się liczby rodzinnych przeszczepów nerek w Polsce powinno być uświadamianie rodzin. Trzeba je informować o korzyściach, płynących z takiego rozwiązania.
- Zrewidowałem swój pogląd i sądzę, że kiedy dzieci chcą nas obdarzyć takim aktem miłości, nie mamy prawa tego odmawiać - mówi Piotr Kędzierski, kierownik stacji dializ B. Braun Avitum w Garwolinie.