Przeziębienie u dziecka, które liczy sobie kilka tygodni lub miesięcy jest bardzo stresujące dla rodziców. Katar, kaszel, gorączka u niemowlaka wymagają czasami podania dzieku leków. Oto 5 zasad, których należy przestrzegać:
- Zawsze wypytaj lekarza o sposób podawania leku. Dowiedz się, ile dni trzeba podawać lek, w jakich dawkach i co ile godzin. Ważne jest również, czy lekarstwo trzeba dawać przed jedzeniem, w trakcie czy po posiłku. Jeśli lekarz zaleci podawanie leku przed jedzeniem, należy podawać go maksymalnie godzinę przed posiłkiem. W trakcie – to znaczy w ciągu pięciu minut od rozpoczęcia jedzenia. Po jedzeniu – to w ciągu godziny po posiłku. Porcję jednego leku można podawać przez kilka, a ostatecznie przez kilkanaście minut.
- Gdy dziecko męczy kaszel, lek podaj mu dopiero wtedy, gdy minie atak kasłania – inaczej może zwymiotować.
- Pilnuj godzin podania leku. Jest to istotne w przypadku każdego leku, szczególnie zaś, jeśli podajesz antybiotyk, bo stężenie leku we krwi musi być ciągle na jednakowym poziomie. Jeszcze przed aplikacją pierwszej dawki dobrze jest zaplanować godziny podawania leku, by uniknąć budzenia dziecka w środku nocy (warto spytać lekarza, czy pierwsze dawki antybiotyku zalecanego co 12 godzin można na początku podać w krótszych odstępach, np. o godzinie 11 i 20, a następnie o 8 rano). Jeśli niemowlak dostał więcej niż dwa leki, dobrze jest opracować schemat ich podawania. Spisz na dużej kartce, o której godzinie i w jakiej dawce należy podać dziecku lekarstwo. Najlepiej to zrobić w formie tabelki z miejscem, w którym można będzie odznaczać kolejne, podane dawki leku. Dzięki temu będziesz pewna, że malec przyjął wszystkie zalecone przez lekarza dawki. To ważne, zwłaszcza jeśli niemowlęciem opiekują się na zmianę dwie osoby.
- Nie przerywaj samodzielnie kuracji, nawet jeśli wydaje ci się, że malec jest już zdrowy. Zwłaszcza w przypadku antybiotyku dziecko musi przejść całą kurację. Leki powinny być zażywane jeszcze przez pewien czas po ustąpieniu objawów, by „dogasić” wszelkie ogniska zapalne.
- Przechowuj leki zawsze zgodnie z zaleceniem producenta. Niektóre trzeba trzymać w lodówce, inne w temperaturze pokojowej. Są leki, które muszą stać w szafce bez dostępu światła i takie, które tracą trwałość po kilku, kilkunastu dniach od chwili przygotowania (w przypadku zawiesin) albo otwarcia opakowania. Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz na opakowaniu albo w ulotce dołączonej do preparatu. Pamiętaj, by apteczka znajdowała się poza zasięgiem rączek dziecka!
Podawanie leków niemowlakom i małym dzieciom
Najłagodniejszą dla dziecka formą przyjmowania leków jest zawiesina podana na łyżeczce. Należy jednak wziąć pod uwagę, że niektóre leki są z punktu widzenia dziecka - niesmaczne i bardzo trudne do przełknięcia. Podobnie jest w przypadku tabletek - to co z punktu widzenia osoby dorosłej wydać się może łatwe - dla malucha może być ogromnym wyzwaniem. Zapytaliśmy eksperta w jaki sposób należy podawać leki dzieciom oraz dlaczego niektóre dzieci, umiejąc połknąć cukierek - mają trudności z połknięciem tabletki.
miesięcznik "M jak mama"