Dane dotyczące rekordowych kolejek do psychiatry dziecięcego zostały zebrane w ostatnim tygodniu sierpnia. Pochodzą one ze strony światprzychodni.pl i dotyczą szacowanej długości oczekiwania w kolejce na konsultację w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zobacz także: Depresja u dzieci – objawy. 5 sygnałów, które świadczą o depresji dziecka
Rekordowe kolejki do psychiatry dziecięcego
Według danych Fundacji GrowSpace w pięciu placówkach na termin wizyty u psychiatry dziecięcego trzeba czekać ponad 1000 dni. Biorąc pod uwagę, jak ważny jest kontakt z tego rodzaju specjalistą, takie kolejki są wręcz nieprawdopodobne.
Przeanalizowano informacje ze wszystkich przychodni poradni, szpitali i ośrodków pomocy w Polsce. Dane pokazują, że skala zapaści psychiatrii dziecięcej w Polsce z perspektywy dzieci i rodziców jest ogromna.
Placówki, do których najdłużej czeka się na wizytę u psychiatry dziecięcego w ramach NFZ to:
- Szpital Dziecięcy im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza SPZOZ w Warszawie – czas oczekiwania to 1155 dni.
- Ośrodek Wczesnej Interwencji w Warszawie – czas oczekiwania 1191 dni,
- Centrum Zdrowia Psychicznego Optimmed w Gdańsku – 1445 dni,
- SPZOZ Warszawa Wola – 1647 dni.
Rekordzistą w oczekiwaniu na wizytę do psychiatry dziecięcego jest jednak Ośrodek Terapii i Psychoedukacji „Kompas” w Będzinie. Tam na wizytę trzeba czekać nawet 2441 dni. Według szacunków termin to 6 maja 2030 roku.
Średni czas oczekiwania w poszczególnych województwach
Średni czas oczekiwania na konsultacje wynosi 238 dni. Najgorzej wypadają województwa pomorskie i śląskie. Na Pomorzu średni czas oczekiwania na konsultacje to 411,15 dni, w województwie śląskim jest to 512,85 dni.
Czas oczekiwania na wizytę u psychiatry dziecięcego w pozostałych województwach wygląda następująco:
- Dolnośląskie – 127,81 dni,
- Kujawsko-Pomorskie – 357,86 dni,
- Opolskie – 123 dni,
- Wielkopolskie – 165 dni,
- Mazowieckie bez Warszawy – 377,54 dni,
- Lubuskie – 110 dni,
- Podlaskie – 128,29 dni,
- Warmińsko-Mazurskie – 336,75 dni,
- Małopolskie – 143,94 dni,
- Podkarpackie – 138 dni,
- Zachodniopomorskie – 240,83 dni,
- Łódzkie – 237,58 dni.
Najlepsza sytuacja pod tym względem występuje w województwie świętokrzyskim, gdzie na wizytę u psychiatry dziecięcego czeka się 48,67 dni oraz w województwie lubelskim – 32,5 dni.
Fundacja tłumaczy, że w niektórych placówkach można umówić wcześniejszą wizytę, ale już nie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia tylko prywatnie. Wówczas wizyta, zamiast w 2026 roku może odbyć się w maju 2024 roku.
— Nie każda rodzina dziecka w kryzysie może sobie jednak pozwolić na taki krok. Pamiętajmy też, że często diagnoza i leczenie nie kończą się na jednej wizycie — informuje Wojciech Szumiło z Fundacji.
„To pokazuje ogromny dramat dzieci i młodzieży”
Z danych wynika również, że jeden lekarz psychiatra dziecięcy przypada na około 12400 dzieci i młodzieży do 18. roku życia w Polsce.
— To pokazuje ogromny dramat dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, którzy realnie nie będą mogli skorzystać z odpowiedniej pomocy. Przecież jeśli dziecko ma przykładowo 12 lat, to spokojnie w roku 2030 może się zapisywać już do „dorosłego” psychiatry. Rodzina nie będzie mogła liczyć na odpowiednią pomoc. Oczywiście w przypadku ogromnego kryzysu, który będzie zagrażać życiu można wezwać karetkę, ale to nie rozwiąże przyczyny problemów — podkreśla Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE.
Wpływ na tak duże kolejki ma nie tylko brak psychiatrów i psychiatrek dziecięcych, choć tych w całym kraju jest zaledwie 555. Znaczenie ma również ogromna liczba dzieci, które potrzebują tego rodzaju pomocy, a także brak odpowiednich działań ze strony resortu zdrowia.
Źródło: materiały prasowe
Czytaj także: Antydepresanty dla dzieci? Czy dzieci powinny je przyjmować?
Fobia szkolna - jak pokonać fobie szkolną i jak pomóc dziecku?