Węgorek jelitowy i włosogłówka: przyczyny, objawy, leczenie

2016-04-06 19:40

Węgorek jelitowy i włosogłówka to dość rzadko występujące pasożyty u dzieci. Jednak trzeba pamiętać, że każde dziecko jest narażone na zakażenie pasożytami jelitowymi. Jak dziecko może się zarazić włosogłówką i węgorkiem jelitowym? Zabawy z domowymi zwierzętami, grzebanie rękami w ziemi czy zakażone jedzenie to najczęstsze przyczyny zakażenia pasożytami u dzieci. Zobacz, jakie są objawy węgorka jelitowego i włosogłówki oraz jak wygląda leczenie robaków u dzieci!

Węgorek jelitowy i włosogłówka

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Węgorek jelitowy u dzieci
  2. Objawy zakażenia węgorkiem jelitowym
  3. Kiedy zakażenie węgorkiem jelitowym wywołuje węgorzycę?
  4. Leczeninie węgorzycy
  5. Jak zapobiegać węgorzycy?
  6. Włosogłówka u dzieci
  7. Objawy włosogłówki
  8. Polecamy wideo: Jak przygotować dziecko do wizyty u pediatry? 

Węgorek jelitowy u dzieci

Węgorek jelitowy to pasożyt u dzieci wywołujący węgorzycę. Larwa węgorka dostaje się do organizmu przez skórę, następnie z krwią przedostaje się do serca, płuc, potem do gardła. Tam zostaje połknięta i trafia do jelita. Poszczególnym etapom wędrówki towarzyszą różne objawy. Najczęściej dotyczą one układu pokarmowego, ale podczas przedostawania się larw przez skórę widoczne są zaczerwienienia i charaktersytyczne rumienie u dziecka.

Objawy zakażenia węgorkiem jelitowym

W miejscu, w którym larwa dostała się pod skórę, pojawia się obrzęk i zaczerwienienie. W zależności od miejsca przechodzenia larwy z krwi do układu oddechowego powoduje ona zapalenie krtani, płuc bądź dróg oddechowych.

Kiedy zakażenie węgorkiem jelitowym wywołuje węgorzycę?

Gdy pasożyt już dojdzie do jelit, dziecko może cierpieć na bóle brzucha, biegunkę, bezsenność, anemię. Prawie zawsze też chudnie, a w skrajnych przypadkach larwa powoduje ciężkie wyniszczenie organizmu.  Diagnozę węgorzycy możemy stwierdzić dzięki badaniu kału na obecność pasożytów, często przeprowadza się również badanie moczu u dziecka, śliny i treści dwunastniczej.

Leczeninie węgorzycy

Leczenie węgorzycy zawsze powinno być przeprowadzone przez lekarza. Pasożyt ten wykazuje się wyjątkową opornnością na leczenie, dlatego musi być ono kontrolowane. Często wymagane jest powtórzenie leczenia, jeśli nie przyniosło pożądanych efektów. Leczenie węgorzycy odbywa się w farmakologicznie. 

Jak zapobiegać węgorzycy?

  • higiena osobista to podstawa
  • zakładanie obuwia ochronnego i rękawic podczas prac w ziemi (węgorek jelitowy może żyć również w glebie)
  • mycie owoców i warzyw przez jedzeniem
  • przebywanie w krajach tropikalnych zwiększa ryzyko zachorowania

Włosogłówka u dzieci

Robaki u dzieci, pasożyty w kształcie nitki o długości do około 5 cm to włosogłówka. Dziecko może zarazić się nim, jedząc produkty zanieczyszczone jajeczkami z larwą. W procesie zakażenia dużą rolę odgrywają muchy, które przenoszą jajeczka z gleby i odchodów na produkty spożywcze. 

Objawy włosogłówki

Najczęściej występującymi objawami zainfekowania włosogłówką to biegunka, bóle brzucha, brak apetytu, chudnięcie, anemia, osłabienie, wysypki alergiczne. Aby uniknąć zakażenia, trzeba przestrzegać higieny osobistej oraz myć jarzyny i owoce bezpośrednio przed zjedzeniem, a także tępić muchy.

Polecamy wideo: Jak przygotować dziecko do wizyty u pediatry? 

Jak być rodzicem ucznia