Robisz dziecku inhalacje na kaszel? Czasem efekt może być odwrotny od zamierzonego

2024-10-25 10:22

Kaszel u dziecka jest czymś, co niepokoi rodziców - szczególnie gdy nie znamy jeszcze jego przyczyny. Chociaż tak właściwie jest czymś dobrym, trudno tak o nim myśleć, gdy widzimy, jak maluch się męczy. Aby mu pomóc, nie zawsze sięgamy po najlepsze rozwiązania. Co bywa niewskazane?

Dziecko podczas inhalacji

i

Autor: Getty Images Inhalacje na kaszel nie zawsze są dobrym rozwiązaniem

Kaszel to naturalna reakcja obronna organizmu. Chociaż jest czymś, co raczej nie kojarzy się dobrze, odgrywa ważną rolę, chroniąc oskrzela i płuca. Wyróżniamy różne rodzaje kaszlu, to m.in. kaszel, suchy, mokry czy krtaniowy. Kaszel może mieć różne przyczyny, nie zawsze jest spowodowany infekcją.

Kasłanie może być związane m.in. z:

  • przeziębieniem,
  • zapaleniem krtani,
  • zapaleniem oskrzeli,
  • zapaleniem płuc,
  • alergią wziewną,
  • astmą oskrzelową,
  • refluksem żołądkowo-przełykowym,
  • połknięciem ciała obcego.

Co robić, gdy dziecko ma kaszel? To my - rodzice - najlepiej znamy małego człowieka i wiemy, kiedy wizyta u lekarza jest niezbędna. Wskazaniem jest m.in. kaszel utrudniający oddychanie, wysoka gorączka, która towarzyszy kaszlowi czy nagła zmiana zachowania. Pamiętajmy jednak, aby do pediatry powinnyśmy pójść zawsze, gdy uważamy, że to koniecznie - jeśli cokolwiek nas niepokoi lepiej dmuchać na zimne.

O czym pamiętać, gdy dziecko kaszle? O trzech ważnych sprawach przypomniała aktywna w mediach społecznościowych lekarka.

Co oznacza suchy kaszel u dziecka?

Dziecko ma kaszel? Pamiętaj o tych trzech rzeczach

Lekarz Monika Działowska to pediatra znana w sieci jako Pediatra na Zdrowie. Wiedzą i doświadczeniem dzieli się m.in. na instagramowym profilu @pediatranazdrowie. Podpowiadała tam m.in. co zrobić, aby infekcja u malucha nie rozkręciła się na dobre czy czego nauczyć dziecko, aby uniknąć kłopotów z uszami. W nowej rolce skupiła się na kaszlu u dzieci, a dokładniej - omówiła trzy sprawy, o których powinnyśmy pamiętać.

Pediatra przypomniała, że u dzieci, które mają mokry kaszel, staramy się unikać podawania leków przeciwkaszlowych.

Nie chcemy hamować odkrztuszania wydzieliny z dróg oskrzelowych, tylko właśnie chcemy, żeby dziecko tę flegmę razem z wirusami, z bakteriami wykasłało na zewnątrz

- tłumaczy.

Lekarka zwróciła także uwagę na ważną rzecz - inhalacje z soli hipertonicznej przy kaszlu nie zawsze są wskazane, czasem efekt może być nie taki, jak oczekujemy.

Stosowanie soli hipertonicznej w inhalacjach może przynieść pożądane efekty w rozrzedzaniu wydzieliny, ale u niektórych dzieci może być niewskazane, dlatego że może albo tak mocno rozrzedzić tę wydzielinę, że wręcz zalać drogi oddechowe, albo może dawać nadreaktywność oskrzeli, czyli takie bardzo nasilone napady kaszlu w czasie inhalacji u pewnych grup dzieci

- wyjaśniła lek. Monika Działowska.

Ostatni poruszony przez pediatrę temat dotyczył antybiotyków. Gdy słyszymy, że dziecko ma zapalenie oskrzeli lub płuc, wydaje nam się, że za chwilę otrzymamy receptę na antybiotyk - w końcu to infekcje bakteryjne. Lek. Monika Działowska zaznaczyła, że za wystąpienie tych chorób zazwyczaj wcale nie są odpowiedzialne bakterie, a wirusy - zatem antybiotykoterapia wcale nie jest wskazana.

Przypomnijmy, że w przypadku infekcji wirusowych najczęściej zalecane jest leczenie objawowe. Antybiotyk chory powinien przyjmować w infekcji bakteryjnej, a jego „profilaktyczne” podanie jest bezzasadne i może zaszkodzić.

Często słyszę, że dziecko koniecznie musiało dostać antybiotyk, ponieważ miało rozpoznane zapalenie oskrzeli albo płuc i że to oczywiście jest infekcja bakteryjna, więc antybiotyk był nieodzowny. Otóż najczęstszą przyczyną zapaleń oskrzeli u dzieci są wirusy i bardzo częstą przyczyną zapaleń płuc u dzieci też są wirusy, i niekoniecznie bakterie

- wskazuje.

Oczywiście - jak podkreśla lek. Monika Działowska - zawsze decyduje pediatra. Po prostu nie zdziwmy się, jeśli uzna, że maluch nie potrzebuje antybiotyku.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"