W ubiegłym roku na rodziców w całej Polsce padł blady strach. W sierpniu i wrześniu 2023 roku odnotowano rekordową liczbę zakażeń legionellą. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy Sanepid otrzymał informację aż o 165 przypadkach legionellozy. To prawie tyle, ile potwierdzono w całym 2022 roku.
Łącznie w 2023 roku w Polsce odnotowano 230 przypadków zakażenia legionellą. 25 osób zmarło, większość z nich miała choroby współistniejące.
Ponieważ to właśnie upały sprzyjają namnażaniu się bakterii i rozwojowi legionelli, ostatnie prognozy pogody sprawiły, że lęk przed legionellozą powrócił. W najbliższych dniach termometry w centralnej Polsce znowu mają pokazać ponad 30 stopni Celsjusza. Czy to oznacza, że mamy się czego bać?
Legionella - objawy, przyczyny, droga zakażenia
Sytuacja z ubiegłego roku, podsycana przez liczne medialne doniesienia, wzbudziła wśród Polaków uzasadniony lęk. Społeczne obawy starał się jednak uspokajać m.in. prof. Janusz Milanowski, Kierownik Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK4 w Lublinie.
W rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Milanowski podkreślał, że bakteria Legionella nie jest groźna dla zdecydowanej większości zdrowych osób. Zaapelował także o nie uleganie nadmiernym emocjom, ponieważ infekcje wywołane przez ten patogen "są z nami od dawna".
– Bakteria nie jest groźna dla zdecydowanej większości zdrowych osób. Najczęściej występuje w postaci stosunkowo niegroźnej infekcji układu oddechowego, tzw. gorączki pontiac. Tylko u niektórych rozwija się legionelloza, czyli ciężka postać infekcji układu oddechowego. Zależne to może być od zjadliwości szczepu bakterii, ale też od większej skłonności do zachorowania u ludzi z grup ryzyka – powiedział pulmonolog.
W grupie ryzyka profesor wymienił:
- osoby starsze,
- z chorobami serca,
- cukrzycą,
- obniżoną odpornością,
- po przeszczepach,
- z nowotworami,
- chorobami płuc,
- palacz,
- osoby nadużywające alkoholu.
Jak podkreślił profesor, do zakażenia bakterią dochodzi drogą wziewną lub wraz z wdychanym zakażonym aerozolem wodnym, który dostaje się do płuc. Nie można się zarazić legionellą od drugiego człowieka oraz poprzez picie skażonej wody.
Objawy Legionelli u dzieci i dorosłych
Jak już wspomnieliśmy, bakterie legionella mogą wywołać niegroźną infekcję układu oddechowego tzw. gorączkę pontiac oraz ostrą infekcję z objawami typowymi dla ciężkiego zapalenia płuc, tzw. legionellozę.
Gorączka pontiac trwa zwykle od 2 do 5 dni i objawia się:
- gorączką,
- dreszczami,
- ciężkim oddechem,
- męczącym suchym kaszlem,
- uczuciem zmęczenia i osłabienia,
- bólami głowy, mięśni, stawów,
- dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (nudnościami, wymiotami czy biegunką).
Znacznie gorzej sytuacja wygląda przy zakażeniu legionellozą. Zakażenie przebiega szybko (okres rozwoju choroby wynosi od 2 do 10 dni) i prowadzi do ciężkiego zapalenia płuc. W przypadku osób z grupy ryzyka może okazać się śmiertelne.
Objawy legionellozy to m.in.:
- duszności,
- kłopoty z oddychaniem,
- wysoka gorączka,
- bóle mięśni i stawów,
- bóle głowy,
- kłucie w klatce piersiowej,
- dreszcze,
- kaszel – suchy uporczywy na początku, później mokry – nawet z obecnością krwi w odkrztuszanej wydzielinie,
- wymioty, nudności, biegunka, brak apetytu,
- nadmierna senność,
- niskie tętno i ciśnienie.