Rodzice DZIECI Z AUTYZMEM rzadko chcą mieć więcej dzieci

2014-09-24 12:38

Rodzice dzieci z autyzmem często decydują się nie mieć więcej dzieci, gdy ich pierwszy potomek wykazuje oznaki choroby lub diagnoza została już postawiona.

Rodzice DZIECI Z AUTYZMEM rzadko chcą mieć więcej dzieci

i

Autor: thinkstockphotos.com Dzieci z autyzmem często są jedynakami

Amerykańscy naukowcy sprawdzili, czy rodziny, które mają dzieci z autyzmem zdecydowały się na kolejne potomstwo. W tym celu w latach 1990 - 2003 przeanalizowali dane około 19,700 rodzin, w których było dziecko z autyzmem oraz około 36,200 rodzin, które miały zdrowe dzieci w tym samym czasie.

Na jaw wyszło, że w pierwszych 2-3 latach od narodzenia dziecka z autyzmem obie grupy rodzin miały podobne szanse na kolejne potomstwo. Jednak w późniejszych latach, gdy dzieci zaczynały wykazywać objawy choroby lub już zostały zdiagnozowane, rodzice dzieci z autyzmem nie decydowali się na drugie dziecko.

Czy moje dziecko może mieć AUTYZM? >>

Wyniki były podobne w przypadku rodzin, w których dopiero drugie dziecko miało zdiagnozowany autyzm. Wtedy rodzice nie decydowali się na posiadanie trzeciego dziecka.

Dlaczego rodzice dzieci z autyzmem nie chcą mieć więcej potomstwa?

Badania naukowców nie wykazują powodów, dla których rodziny nie decydowały się na kolejne dzieci. Podejrzewa się jednak, że rodzice obawiali się, że kolejne dziecko też będzie chore lub nie mieli środków na utrzymanie większej liczby dzieci.

Naukowcy wzięli pod uwagę różne czynniki, które decydują o decyzji rodziców, w tym wiek matki, waga pierwszego chorego dziecka oraz rok urodzenia dziecka. Wiele wcześniejszych badań, dotyczących dziedziczenia autyzmu nie było branych pod uwagę w przypadku rodzin, które mają chore dzieci. Okazało się jednak, że gdyby rodzice dzieci z autyzmem decydowali się na kolejne dziecko, to byłoby 8,7 proc. szans, że następne dziecko także będzie chore.

AUTYZM można poznać już u niemowlaka po... spojrzeniu! >>

- Odkrycia te mają ważne implikacje dla poradnictwa genetycznego dotkniętych chorobą rodzin - powiedział Neil Risch, profesor epidemiologii i biostatystyki Uniwersytetu Kalifornia w San Francisco.