Rodzicu, na to zwróć uwagę, gdy dziecko bierze antybiotyk. „Należy zweryfikować sytuację”

2024-11-22 15:00

Rodzice (i lekarze) starają się unikać podawania dzieciom antybiotyków, jednak nie zawsze jest to możliwe. Gdy maluch dostaje lekarstwo, musimy być czujne - chodzi nie tylko o zachowanie odstępu pomiędzy kolejnymi dawkami. Pediatra przypomina o ważnej rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę.

Dziecko bierze lekarstwo

i

Autor: Getty Images Dziecko przyjmuje antybiotyk? Po kilku dniach powinna być widoczna poprawa

Niestety wielu rodziców wciąż sądzi, że antybiotyk to gwarancja zdrowia - gdy zostanie on przepisany dziecku, maluch szybko pożegna chorobę. To błędne myślenie. Powinnyśmy raczej cieszyć się, że lekarz nie spieszy się z podaniem antybiotyku (oczywiście są sytuacje, w których trzeba go włączyć od razu).

Świadomość się zmienia, wiemy, że antybiotyki są cenną zdobyczą nauki, jednak powinny być wykorzystywane „z głową”. Przede wszystkim warto pamiętać, że to narzędzie do walki z bakteriami, a nie z wirusami. Lekarz zdiagnozował zapalenie oskrzeli, ale nie przepisał antybiotyku? To dobrze! Aktywna w sieci lekarka niedawno o tym przypomniała, podkreślając, że ponad 90 proc. ostrych zapaleń oskrzeli wywoływanych jest przez wirusy. Czyli najczęściej antybiotyk nie będzie potrzebny.

Pediatra na swoim profilu znów poruszyła temat antybiotyków, zwracając uwagę rodziców na kolejną ważną rzecz.

Dziecko ma przepisany antybiotyk? Poprawa powinna być widoczna po kilku dniach

Maluch bierze antybiotyk, podajesz mu go zgodnie z otrzymaną instrukcją i nie widzisz efektów? To sygnał, że musicie ponownie wybrać się do lekarza.

Antybiotyk powinien dać poprawę po 2-3 dobach stosowania

- czytamy na profilu @roza_hajkus.

Pediatra we wpisie tłumaczy, że po wprowadzeniu antybiotyku, pacjent powinien wyraźnie odczuwać efekt leczenia - jego stan powinien się polepszyć. Jeśli tak się nie dzieje, musimy zapisać dziecko do lekarza.

Jeśli mijają 2-3 doby leczenia, a człowiek się czuje tak samo źle, należy zweryfikować sytuację

- podkreśla pediatra.

Lek. Róża Hajkuś wymienia różne powody takiego stanu rzeczy, wśród nich błędne rozpoznanie.

Czy rozpoznanie jest właściwe? Czy to na pewno choroba bakteryjna? Antybiotyki nie działają na wirusy, a wirusy dają znaczną większość infekcji. Mamy już na poziomie POZ różne badania, które mogą pomóc w ustaleniu bardziej prawdopodobnej przyczyny, jeśli samo badanie pacjenta nie daje odpowiedzi

- wskazuje pediatra.

Możliwości (i wyjątków) jest mnóstwo, ale najważniejsze, abyśmy zachowały czujność. Jeśli dziecko ma przepisany antybiotyk, a po kilku dniach nie ma poprawy, nie czekajmy, aż coś się zmieni, aż maluch „wybierze” całe lekarstwo itp. Zapiszmy się na wizytę.

Dziecko bierze antybiotyk? Pamiętaj o probiotyku

O tym, jak bezpieczne stosować antybiotyki, przypomniał ostatnio Główny Inspektorat Sanitarny. Podkreślono, że nie leczą chorób wirusowych - nie będą wsparciem w przeziębieniu czy grypie. GIS wskazuje, aby:

  • stosować antybiotyki rozważnie - nadużywane tracą skuteczność,
  • przyjmować tylko te przepisane przez lekarza,
  • nie przerywać terapii, nawet jeśli poczujemy się lepiej,
  • nie wymuszać przepisania przez lekarza.

W czasie antybiotykoterapii zaleca się przyjmowanie bakterii probiotycznych oraz pokarmów zawierających naturalne drobnoustroje probiotyczne

- przypomniano.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"