Rotawirusy - najczęstsza przyczyna biegunki u niemowląt

2012-07-30 11:57

Rotawirusy wywołują chorobę zwaną grypą żołądkową, ale z grypą nie mają nic wspólnego. Rotawirusy są najczęstszą przyczyną biegunki u niemowląt. Dowiedz się, co robić, gdy niemowlę ma biegunkę.

Rotawirusy to najczęstszy winowajca biegunki u niemowląt

i

Autor: _photos.com|photos.com Rotawirusy to najczęstszy winowajca biegunki u niemowląt

Spis treści

  1. Jak rozpoznać biegunkę u niemowlęcia i czy jest ona groźna?
  2. Jedź do lekarza, gdy:
  3. Odwodnienie - skutek biegunki - może być niebezpieczne dla niemowlęcia
  4. Zasady nawadniania niemowlęcia przy odwodnieniu spowodowanym biegunką
  5. Czym poić niemowlę z odwodnieniem?
  6. Inne leki z apteki na biegunkę u niemowlęcia

Rotawirusy atakują zwykle wiosną i zimą. Potrafią dać się nieźle we znaki: gdy zagoszczą w domu, świat zaczyna się kręcić wokół luźnych kupek i wymiotów. Trudno domowymi sposobami uchronić malca przed infekcją, gdy ktoś z domowników choruje. Wirus przenosi się przez brudne ręce (i być może również drogą kropelkową) – wystarczy, aby chory nie umył dokładnie rąk po wyjściu z toalety. W kupce chorego są miliony wirusów, a do zakażenia kolejnej ofiary potrzeba zaledwie kilkadziesiąt. Od zakażenia do pierwszych objawów mijają zaledwie 1–2 dni.

Jak rozpoznać biegunkę u niemowlęcia i czy jest ona groźna?

Zaczyna się zwykle podwyższoną temperaturą, potem pojawiają się wymioty i luźne kupki. Jak poznać, czy niemowlę ma biegunkę, skoro jego prawidłowe stolce i tak są rzadkie, a karmione naturalnie, brudzi kilka pieluszek dziennie? Wystarczy, aby dziecko robiło kupki zdecydowanie częściej niż zwykle i żeby były bardziej wodniste – tak można rozpoznać biegunkę. Stolce zwykle nie zawierają krwi ani ropy, czasem tylko trochę śluzu. Wbrew obiegowej opinii, biegunka nie jest groźna. Ale odwodnienie, do którego prowadzi – tak. Malec może zrobić nawet 10 rzadkich kupek w ciągu doby i nic mu się nie stanie, pod warunkiem że będzie prawidłowo pojony. Żadne, nawet najdroższe leki nie zdziałają tyle dobrego, co picie dużej ilości płynów. Niestety, w przypadku niemowląt bywa to zwykle dość trudne. I dlatego najmłodsze dzieci są najbardziej zagrożone odwodnieniem.

>>Rotawirusy: 5 sposobów na biegunkę u niemowlaka>>

Dobrze wiedzieć

Jedź do lekarza, gdy:

  • chore niemowlę ma mniej niż 6 miesięcy
  • biegunce lub wymiotom towarzyszy gorączka
  • dziecko nie chce pić
  • w kupce pojawiła się krew, śluz lub ropa
  • malec ma objawy odwodnienia, np. suche wargi i język, zapadnięte ciemiączko, niewiele siusia.

Odwodnienie - skutek biegunki - może być niebezpieczne dla niemowlęcia

O odwodnieniu może świadczyć zapadnięte ciemiączko, suche śluzówki w buzi, spierzchnięte usta, zapadnięte gałki oczne, nienaturalna senność i osłabienie malca. Niepokój powinien wzbudzić także płacz bez łez i skąpe siusianie (trzeba obserwować pieluszkę). Gdy skóra na brzuchu dziecka, chwycona w dwa palce, nie prostuje się po zwolnieniu ucisku, ale tworzy fałd – to jest to już bardzo niepokojący sygnał, świadczący o znacznym odwodnieniu organizmu. Niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarza.

>>ROTAWIRUSY: najczęstsze pytania mam>>

Zasady nawadniania niemowlęcia przy odwodnieniu spowodowanym biegunką

Z chorym niemowlęciem trzeba iść do lekarza. To konieczne, zwłaszcza wtedy, gdy pojawią się objawy odwodnienia. Lekarz zdecyduje, czy malec musi być leczony w szpitalu. Czasem wystarczą domowe sposoby leczenia. Absolutnie najważniejsze jest pojenie. W zależności od sposobu karmienia, odmienne są nieco zasady nawadniania dziecka.● Malec karmiony naturalnie. Nie przerywaj karmienia piersią. Dziecko trzeba przystawiać do piersi na żądanie. Gdy malec traci wodę z wymiotami i biegunką, zwiększa się jego pragnienie. Domaga się piersi częściej, ale ssie krócej (najpierw z piersi wypływa wodnisty pokarm, który ma służyć zaspokojeniu pragnienia). Dodatkowo można podać dziecku wodę.● Niemowlę karmione sztucznym mlekiem. Na cztery godziny trzeba przerwać karmienie mlekiem, a w tym czasie podawać dziecku dużo pić. Malec powinien wypijać około 75 ml wody na każdy kilogram masy ciała, a po każdej luźnej kupce lub wymiotach dodatkowo 5–10 ml na kilogram. Po obfitym pojeniu dziecku trzeba podawać mleko, które dostawało dotychczas.● Dziecko, które je już niemleczne produkty. Po czterogodzinnej przerwie w karmieniu na pojenie (75–100 ml płynów na każdy kilogram masy ciała), dziecko powinno dostać lekkostrawne posiłki, np. chrupki kukurydziane, krupnik z ryżem zamiast kaszy, gotowaną marchewkę, bułeczkę z masłem (po 9. miesiącu). Biegunkę mogą pomóc powstrzymać jagody (godne polecenia są te ze słoiczka) lub jagodowy kisiel.

>>Rotawirusy - czym karmić dziecko w czasie grypy żołądkowej?>>

Czym poić niemowlę z odwodnieniem?

Najlepiej do nawadniania nadają się doustne płyny z apteki, np. Orsalit, Hydronea, Gastrolit, Floridral – znakomicie wyrównują zaburzenia wodnoelektrolitowe (czyli straty wody i pierwiastków), spowodowane przez biegunkę. Maluszkowi można także podać niegazowaną wodę mineralną lub słabą herbatkę. Picie powinno być chłodne, bo ciepłe może prowokować wymioty (niewskazana jest więc ciepła herbatka). Jeśli dziecko wymiotuje, trzeba mu podawać picie, dawkując je po łyżeczce i stopniowo zwiększając objętość. Jeśli dziecko zwymiotuje, pojenie trzeba zacząć od nowa. To ważne – w przeciwnym razie dojdzie do odwodnienia i niezbędny będzie pobyt w szpitalu. Niewskazane są soki i wbrew obiegowym opiniom, także odgazowana coca-cola i inne napoje gazowane. Zawierają dużo sacharozy i mogą nasilać biegunkę.

Inne leki z apteki na biegunkę u niemowlęcia

Gorączkę skutecznie obniży paracetamol lub preparat ibuprofenu. W zależności od tego, czy dziecku mniej dokucza biegunka, czy wymioty, lek trzeba podać w czopkach lub w zawiesinie. Probiotyki mogą skrócić czas trwania biegunki. Godne polecenia są probiotyki w kropelkach lub saszetkach (do rozpuszczania w wodzie), np. Dicoflor, Enterol, Lacidoenter Baby, Floridral, Osłonik. U niemowląt nie wolno stosować leków przeciwbiegunkowych ani węgla aktywowanego. Błędem jest także podawanie dziecku antybiotyku na własną rękę. Po pierwsze, dawka może być niewłaściwie dobrana (u dzieci stosuje się leki do wagi malca, a nie do wieku). Poza tym najczęściej za biegunkę z wymiotami odpowiedzialne są wirusy, wobec których antybiotyki są nieskuteczne. Podanie ich dziecku może tylko nasilić dolegliwości, zamiast pomóc.

Zobacz film: Rotawirusy

miesięcznik "M jak mama"