Seplenienie – gdy dziecko sepleni, konieczny logopeda

2021-09-02 11:47

Seplenienie to najczęstsza wada wymowy u dzieci. Z czasem seplenienie u dziecka może się utrwalić, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka, czyli kontrola sposobu wymawiania poszczególnych głosek u specjalisty.

seplenienie

i

Autor: Getty Images

Seplenienie (sygmatyzm) to wada wymowy polegająca na nieprawidłowej artykulacji niektórych głosek. Jesto to typowa wada wymowy małych dzieci, jednak nie wolno dopuścić, by seplenienie trwało zbyt długo.

Jeśli zauważysz w wymowie swojego dziecka coś niepokojącego, koniecznie udaj się z nim do logopedy, który oceni, jak funkcjonuje jego aparat artykulacyjny i zaleci odpowiednie ćwiczenia logopedyczne.

Spis treści

  1. Przyczyny seplenienia
  2. Najczęstsze rodzaje seplenienia u dzieci
  3. Programy logopedyczne
M jak mama: Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

Przyczyny seplenienia

Do najczęstszych przyczyn seplenienia należą między innymi:

  • nieprawidłowa budowa narządów artykulacyjnych (np. zbyt duży lub zbyt gruby język, krótkie wędzidełko podjęzykowe, wady zgryzu),
  • niska sprawność narządów artykulacyjnych (np. zbyt wiotkie lub zbyt silnie napięte mięśnie języka, brak pionizacji języka),
  • upośledzenie słuchu w zakresie tonów wysokich, decydujących o barwie głosek dentalizowanych (ś, ź, dź, s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż), które prowadzi to do niedostatecznego różnicowania tych głosek,
  • częste choroby górnych dróg oddechowych,
  • zbyt długie karmienie dziecka smoczkiem,
  • naśladowanie przez dziecko nieprawidłowej artykulacji, czyli złe wzorce, które mogą z czasem się utrwalić.

Czytaj także: Problemy ze słuchem u dzieci: przyczyny głuchoty dziecięcej

Z niemowlakiem u logopedy – czy warto kontrolować rozwój mowy u małego dziecka?

Najczęstsze rodzaje seplenienia u dzieci

Problem seplenienia jest bardzo złożony, ponieważ istnieją różne jego rodzaje – seplenienie międzyzębowe, przyzębowe, wargowo-zębowe, boczne, nosowe i wiele, wiele innych. Najczęstszą formą seplenienia u dzieci (zwykle w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe) jest sygmatyzm międzyzębowy.

Dziecko wysuwa język między zęby w linii środkowej lub z boku, przy opuszczonej żuchwie. Uniemożliwia to zbliżenie górnych i dolnych zębów, które jest konieczne do prawidłowej wymowy głosek dentalizowanych. Innym typem seplenienia, w czasie którego nie ma zbliżenia zębów, jest sygmatyzm międzywargowy (interlabialny).

Polega on na tym, że dziecko podczas wymowy wsuwa język między wargi – dźwięk głoski jest wtedy zbliżony do s i f.

Dowiedz się: Terapia logopedyczna - kiedy potrzebna jest wizyta naszego dziecka u logopedy, jak wygląda diagnoza i leczenie?

Programy logopedyczne

Rodzice często kupują specjalistyczne książki, szukają informacji w internecie i próbują sami na własną rękę walczyć z seplenieniem, a czynią coś zupełnie przeciwnego – pogłębiają problem.

By prawidłowo rozpoznać i usunąć wadę, konieczna jest wizyta u logopedy, który oceni, jak funkcjonuje aparat artykulacyjny dziecka i zaproponuje odpowiednie ćwiczenia logopedyczne dla dzieci do pracy w domu.

Tylko systematyczne i częste powtarzanie ćwiczeń logopedycznych doprowadzi do zlikwidowania wady. Na szczęście same ćwiczenia nie wymagają ani wielkich przygotowań, ani wysiłku, za to mogą być znakomitą formą wspólnej zabawy logopedycznej.

Częstotliwość zajęć z logopedą zależy zarówno od wieku dziecka, jak i od rodzaju samej wady. Może się okazać, że po kilku spotkaniach, dziecko będzie potrafiło poprawnie wymawiać głoski, więc wystarczą wtedy tylko ćwiczenia logopedyczne w domu i od czasu do czasu wizyta kontrolna.

Przeczytaj również: Leczenie wad wymowy: ćwiczenia logopedyczne