Skąd się biorą białe plamki na mleczakach? Jak się ich pozbyć?

Bardzo często do gabinetu zgłaszają się rodzice wraz z dziećmi, u których zauważyli żółte, brunatne lub nawet czarne plamki na zębach. Na białe plamy często nie zwracają uwagi, myśląc, że jest to normalne, a niestety tak nie jest. Co oznaczają białe plamki na mleczakach i jak się ich pozbyć?

 Skąd się biorą białe plamki na mleczakach? Co oznaczają? Jak się ich pozbyć?

i

Autor: Getty images Skąd się biorą białe plamki na mleczakach? Co oznaczają? Jak się ich pozbyć?

Warto wiedzieć, że białe plamki na zębach mlecznych, ale także i stałych nie są normą i wymagają kontroli stomatologa. Skąd się biorą i czy są groźne? Poniżej znajdziesz najczęstsze powody powstawania białych odbarwień na zębach, a także dowiesz się, jak im zapobiegać i co zrobić, żeby ich nie było.

Spis treści

  1. Białe plamki na zębach z powodu niedoborów
  2. Białe plamki na zębach wywołane fluorozą
  3. Nieprawidłowa higiena i inne przyczyny białych plamek na mleczakach
  4. Jak leczyć białe plamki na zębach?
Jak dbać o zęby dziecka

Białe plamki na zębach z powodu niedoborów

Białe plamki na zębach powstają w wyniku niedoboru różnych pierwiastków w diecie dziecka. Do tych pierwiastków należy np. wapń, który jest pierwiastkiem odpowiadającym za mineralizację kości i zębów.

Białe plamki powstające w wyniku niedoboru wapnia, świadczą o postępującym procesie odwapnienia szkliwa i przez dentystów traktowane jako stan przed próchnicowy, czyli że w tym miejscu, łatwiej niż w innych, rozwinie się próchnica. Niedobór wapnia w diecie to najczęstsza przyczyna białych odbarwień na zębach mlecznych.

Czytaj również: Przebarwienia na zębach u dziecka: przyczyny i zapobieganie przebarwieniom

Leczenie mlecznych zębów u dzieci: czy może być bezbolesne?

Białe plamki na zębach wywołane fluorozą

Inną przyczyną powstawania białych przebarwień na zębach u dzieci może być fluoroza, czyli zbyt duża ilość fluoru w organizmie. Fluor odpowiada za mineralizację zębów oraz aktywnie zwalcza bakterie próchnicotwórcze. Dlatego tak chętnie i często stosowany jest w preparatach do higieny jamy ustnej. Poza tym naturalnie występuje w rybach, herbacie a także wodzie płynącej z naszych kranów.

Zbyt duża ilość fluoru w organizmie dziecka pokazuje się właśnie jako białe plamy na dziecięcych zębach. Natomiast w tym przypadku nie są traktowane jako stan przed próchnicowy, a jedynie wpływają na estetykę uśmiechu malucha.

W tym miejscu należy podkreślić, że używanie pasty z fluorem w odpowiednich dawkach i o odpowiednim stężeniu nie niesie za sobą ryzyka wystąpienia fluorozy, a w czasie kontroli stomatologicznej, dentysta zweryfikuje czy plamy na zębach są wynikiem zbyt dużej ilości fluoru.

Nieprawidłowa higiena i inne przyczyny białych plamek na mleczakach

Białe przebarwienia na zębach, zlokalizowane przy dziąsłach to wynik nieprawidłowej higieny. Są to niedomywane miejsca w których zalega płytka nazębna, która powoduje demineralizację, czyli odwapnienie szkliwa, zazwyczaj odwracalne.

Białe plamy na zębach to także hipoplazja, czyli niedorozwój szkliwa. Powstaje, gdy z powodu nieodpowiedniej diety bądź chorób układu pokarmowego, organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych. Niedobory witamin A, D, C i K oraz minerałów takich jak wapń, magnez czy fluor.

Niedobory mogą również wynikać z przebytych chorób zakaźnych wieku dziecięcego (m.in. różyczki, krztusćca, odry) albo chorób gruczołów wydzielniczych (tarczycy, trzustki czy przysadki mózgowej).

Warto wiedzieć, że białe plamki na zębach powstałe w wyniku niedorozwoju szkliwa stanowią również sygnał do badania pod kątem celiakii. Ryzyko hipoplazji szkliwa jest szczególnie wysokie w pierwszych latach życia malucha.

Formują się wtedy zęby stałe, które nie są jeszcze odpowiednio zmineralizwane, a przez to podatne na różne dolegliwości jak: nadwrażliwość, kruchość czy próchnica. Dlatego niedorozwój szkliwa traktuje się jako stan wymagający specjalistycznego leczenia stomatologicznego.

Czytaj również: Lakowanie, fluoryzacja i lapisowanie - metody zapobiegania próchnicy

Aparat ortodontyczny na zęby dla dzieci - leczenie wady zgryzu u dziecka

Szczoteczki elektryczne - od kiedy dziecko może używać szczoteczki elektrycznej?

Jak leczyć białe plamki na zębach?

Wybór leczenia jest uzależniony w głównej mierze od przyczyny powstania białych odbarwień na zębach. W większości przypadków wystarcza poprawa diety dziecka, na taką, która dostarczy wszystkich niezbędnych substancji odżywczych w odpowiednich ilościach. W zwalczaniu białych plam na zębach nieodzowna jest właściwa higiena jamy ustnej wykonywana przy pomocy szczoteczki i pasty z fluorem, dopasowanych do wieku dziecka.

Warto pamiętać, że najmłodszym, w czasie mycia zębów, powinni towarzyszyć rodzice, tak by mogli na bieżąco nadzorować i korygować poprawność mycia zębów oraz sprawdzać stan zębów.

Już od najmłodszych lat należy zabierać dziecko na regularne, wizyty kontrolne u stomatologa, by dentysta mógł w fachowy sposób ocenić stan zdrowia zębów i jamy ustnej dziecka, a w razie potrzeby rozpoczął leczenie we wczesnej fazie choroby.