Brytyjscy naukowcy są zdania, że krople do nosa z roztworem soli hipertonicznej mogą skrócić czas trwania przeziębienia u maluchów nawet o dwa dni. Na tym jednak nie koniec, mogą zmniejszać również ryzyko zachorowania innych członków rodziny.
Czas przeziębienia u dzieci krótszy o dwa dni. Ten sposób jest szybki, skuteczny i tani
Steve Cunningham, profesor Uniwersytetu Edynburskiego, wyjaśnił, że dzieci mają od 10 do 12 infekcji górnych dróg oddechowych - czyli tego, co powszechnie nazywa się przeziębieniem - w ciągu roku.
Mają one duży wpływ nie tylko na dzieci, ale również na ich rodziny. I choć istnieją środki łagodzące ich objawy, jak paracetamol czy ibuprofen, to nie ma na tę chwilę terapii, która mogłaby przyspieszyć leczenie przeziębienia.
W ramach przeprowadzonego badania naukowcy nauczyli rodziców jak przygotowywać i aplikować krople z wody morskiej do nosów swoich dzieci. Podawano po trzy krople do każdego nozdrza co najmniej cztery razy dziennie.
Po zakończeniu badania aż 150 maluchów wykazało znaczną poprawę w samopoczuciu. Pozostałe 151 dzieci otrzymywało typowe leczenie na przeziębienie.
Rodzice są zachwyceni tą metodą. Większość będzie jej ponownie używać
Ekspert wytłumaczył, że udało im się odkryć, że u dzieci stosujących krople do nosa z wodą morską, objawy przeziębienie utrzymywały się średnio przez sześć dni. W przypadku natomiast dzieci leczzonych standardowo, ten czas wydłużał się do ośmiu dni.
Warto również podkreślić, że dzieci, które stosowały kroplę do nosa z wodą morską potrzebowały znaczniej mniej leków w trakcie choroby.
Ciekawostką jest również, że wyłącznie 46 proc. gospodarstw domowych, w których stosowane były krople do nosa odnotowało, że któryś z członków rodziny zaraził się przeziębieniem od dziecka. W pozostałych gospodarstwach odsetek ten wynosił 61 proc.
82 proc. rodziców stwierdziło, że krople do nosa z wodą morską pomogło ich dzieciom szybko poczuć się lepiej, a 81 proc. zadeklarowało, że w przyszłości również planuje stosować tę metodę leczenia.
Profesor Cunningham wytłumaczył, że komórki wyściełające drogi oddechowe wykorzystują chlorek z kropli soli do produkcji kwasu podchlorawego, broniącego się przed wirusami.