Spryskując skórę dziecka repelentami pamiętaj o tych rzeczach. 5 wskazówek dla rodziców

2024-07-30 13:35

Najskuteczniejsze środki odstraszające komary i kleszcze to te z dodatkiem DEET lub z ikarydyną. Stosując je u dzieci, trzeba jednak zachować szczególną ostrożność. Tych wskazówek przestrzegaj - będą skuteczne i bezpieczne.

Spryskując skórę dziecka repelentami pamiętaj o tych rzeczach. Wskazówki dla rodziców

i

Autor: Getty images Spryskując skórę dziecka repelentami pamiętaj o tych rzeczach. Wskazówki dla rodziców

Latem komary tak dają się we znaki, że rodzice chętniej sięgają po preparaty z silniejszymi substancjami. Rodziny, które decydują się spędzić wakacje na Mazurach dobrze wiedzą, że gdzie jeziora i sporo zieleni, tam uciążliwe bzyczenie słychać nie tylko wieczorami, lecz także za dnia.

Obawa przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze to także kolejny powód, by kupować spraye z silniejszymi substancjami. Za najbardziej skuteczne środki odstraszające owady uchodzą te z DEET i ikarydyną. I jedne i drugie można stosować  u dzieci. Trzeba jednak zachować środki ostrożności podczas aplikacji i trzymać je poza zasięgiem maluchów.

O tym pamiętaj, sięgając po środki na komary i kleszcze z DEET.

To najskuteczniejsze środki odstraszające kleszcze i komary

Komary, muchy, kleszcze, meszki - te owady latem stają się wyjątkowo uciążliwe. W Polsce obawiamy się głównie ugryzień kleszczy, które mogą przenosić wirusa kleszczowego zapalenia mózgu lub krętki boreliozy. Warto pamiętać, że repelenty odstraszające te owady gryzące nie działają na owady żądlące, a więc osy, pszczoły czy szerszenie.

Niektórzy rodzice sięgają po środki naturalne. Na uwagę zasługują głównie olejki lawendowy i tymiankowy. Sięgając po olejek pomarańczowy, warto pamiętać, że ma właściwości fotouczulające, zatem lepiej nie stosować go w słoneczne dni. Komary, muchy i meszki odstrasza olejek z trawy cytrynowej.

Jak chronić dzieci przed promieniowaniem UV? Plac Zabaw odc. 11

Część rodziców decyduje się także na zakup opasek nasączonych repelentami lub urządzenia ultradźwiękowe. Czy jednak opaski odstraszające owady działają? Okazuje się, że ich skuteczność nie została potwierdzona. To dlatego wybierając się w miejsca, w których dziecko może ugryźć kleszcz lub komar przenoszący choroby (np. w rejonie występowania malarii) warto polegać na sprawdzonych środkach.

U dzieci można stosować środki z DEET. Wybierając odpowiednie stężenie (do 30%), będą bezpieczne. Ważne jest jednak to, w jaki sposób je aplikujemy. Sama substancja zawarta w sprayu nie zaszkodzi, jednak stosuj się do poniższych zasad.

Jak stosować repelenty z DEET?

Zgodnie z dyrektywami unijnymi, repelenty z DEET mogą być stosowane u dzieci powyżej 2. roku życia. Do stosowania u dzieci w wieku 2-12 lat rekomenduje się stężenie 10%, powyżej 12. roku życia - 30%. Im wyższe stężenie DEET w produkcie, tym dłuższa ochrona.

Aplikując je, pamiętaj o tych zasadach:

  • spryskaj skórę z odległości około 15 cm,
  • nie aplikuj środka na dziecięce dłonie i twarz (maluch może je oblizać lub potrzeć oczy),
  • spryskując głowę / włosy dziecka poproś je, by wstrzymało oddech, ustaw się za plecami pociechy,
  • nie stosuj na podrażnioną, uszkodzoną skórę oraz jeśli w przeszłości wystąpiła alergia na DEET,
  • używaj wyłącznie na zewnątrz (nie w pomieszczeniach).

Repelentem można spryskać ubranie. Środek nie uszkodzi bawełny, za to może uszkadzać włókna syntetyczne. Pamiętaj, by spryskane ubranie uprać od razu po zdjęciu, a skórę umyć.

Magiczne miejsce na Mazurach warte odwiedzenia. Można poczuć się jak w dawnych czasach [ZDJĘCIA]