"Sprzyjają grzybicy jamy ustnej". Stomatolog ostrzega przed popularnymi słodyczami

2023-06-21 10:08

W ostatnim czasie lizaki w sprayu zyskały ogromną popularność na dziecięcych imprezach. Kolorowe opakowania przyciągają wzrok, a unikalne rozpylanie w buzi zachęca do spożycia. Dentyści ostrzegają jednak przed tego typu nowościami.

Cukierki i lizaki

i

Autor: Getti Images Sprzyjają grzybicy jamy ustnej". Stomatolog ostrzega przed popularnymi słodyczami

Lizaki i cukierki w sprayu to niewielkie opakowania. Niektóre przypominają długopisy, granaty lub po prostu podłużne buteleczki. Producenci zachwalają różnorodność smaków i unikalność podania. Informują, że w pojemniku znajduje się np. 20 ml soczku. Brzmi dość niewinnie.

Jak podaje zdrowie.pap.pl lek. dent. Magdalena Słowik-Mazur, specjalistka stomatologii dziecięcej z LUX MED Stomatologia, lizaki w sprayu „oblepiające każdą powierzchnię zęba, mają szkodliwe działanie”.

Zobacz także: Dziewczynka połknęła lizaka z patyczkiem. Po kilku miesiącach rozegrał się dramat

Sprawdź, jak groźny dla dzieci jest cukier

Słodkie żelki, cukierki i lizaki z witaminami

Słodycze dla dzieci są i będą produkowane. Wielu producentów zachęca rodziców do kupowania tych przysmaków najmłodszym dodatkowymi witaminami w składzie. Na niektórych opakowaniach możemy zobaczyć, że cukierki, żelki lub lizaki zawierają witaminy z grupy B, C, a także kwas foliowy i inne. Słodycze sprzedawane w aptece mogą zawierać jeszcze mikroelementy i witaminę K.

Warto jednak pamiętać, że w niektórych paczkach takich „zdrowych słodkości” znajduje się podwójne całodzienne zapotrzebowanie dziecka na dane witaminy. Ponadto, na pierwszym miejscu w składzie przeważnie są substancje słodzące. Najczęściej producenci wybierają cukier, ale niekiedy również syrop glukozowo-fruktozowy. Zdarza się, że w produkcie dla dzieci są obie te substancje.

"Sprzyjają grzybicy jamy ustnej"

Produkty w spray nazywane lizakami lub cukierkami są reklamowane jako buteleczki z soczkiem. Różnorodne smaki i łatwość podania może zachęcać do kupienia smakołyku dziecku np. na imprezę urodzinową lub inne przyjęcie z udziałem gromadki pociech.

Niektórym może się wydawać, że rozpylenie w buzi jest zdrowsze, bo dziecko nie trzyma słodyczy przez dłuższy czas, ale specjaliści ostrzegają.

Lizaki w sprayu wcale nie są lepsze od tych tradycyjnych.

Cukier i syrop glukozowo-fruktozowy oblepiające każdą powierzchnię zęba, mają szkodliwe działanie: powodują rozwój próchnicy, a także sprzyjają grzybicy jamy ustnej

– podkreśla lek. dent. Magdalena Słowik-Mazur.

Specjalistka zaznacza również, że nadmiar węglowodanów prowadzi do nadwagi, otyłości i chorób metabolicznych. Nowość w formie lizaków w sprayu można powiedzieć, że jest jeszcze bardziej szkodliwa.

Lizaki w sprayu – skład

Mogłoby się wydawać, że lizak w sprayu prócz nietuzinkowego wyglądu zawiera składniki, które są korzystne dla dziecka. Tymczasem listę otwiera cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, woda, barwniki, sorbinian potasu czy benzoesan sodu.

Można więc w skrócie powiedzieć, że tego typu łakocie to jedynie słodki płyn w butelce z atomizerem. Jak podkreśla dentystka, sprawia to, że cukier trafia w każde miejsce w jamie ustnej, podrażniając błonę śluzową i prowadzi do grzybicy.

– Cukier jest bowiem wspaniałą pożywką zarówno dla bakterii, jak i grzybów – informuje specjalistka stomatologii dziecięcej.

Źródło: zdrowie.pap.pl

Czytaj także: Niebezpieczne słodycze: Te składniki słodkości mogą zaszkodzić dziecku