Szczepionka 6w1. Cena, dawkowanie i zalety szczepionek skojarzonych 6w1

2020-08-10 10:46

Chociaż szczepionka 6w1 jest płatna, pozwala za jednym razem uodpornić dziecko aż na sześć groźnych chorób. Jakie są rodzaje szczepionek skojarzonych 6w1, ile dawek trzeba podać i ile kosztuje szczepionka 6w1?

Szczepionki 6 w 1

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści:

  1. Przed jakimi chorobami chroni szczepionka 6w1?
  2. Kiedy podawać szczepionkę 6w1?
  3. Skład szczepionek 6w1
  4. Cena i rodzaje szczepionek 6w1
  5. Przeciwwskazania do stosowania szczepionki 6w1

Przed jakimi chorobami chroni szczepionka 6w1?

W odróżnieniu od bezpłatnych szczepionek monowalentnych, które chronią dziecko przed jednym, konkretnym drobnoustrojem, szczepionka skojarzona 6w1 chroni dziecko przed sześcioma różnymi chorobami, takimi jak:

Decyzję o tym, czy wybrać właśnie ten rodzaj szczepionki skojarzonej, trzeba podjąć jeszcze przed pierwszą wizytą szczepienną w przychodni. Szczepionka 6w1 pozwala w ciągu dwóch pierwszych lat życia zredukować ilość wkłuć z 17 do 8 (wliczając w to szczepienie MMR, które podaje się w 13.-14. miesiącu życia).

Kiedy podawać szczepionkę 6w1?

Cykl szczepień szczepionką 6w1 to cztery dawki, podawane:

Szczepionkę można podawać jednocześnie ze szczepionką, np. przeciw pneumokokom, której wersja 10-walentna jest refundowana od 2017 roku (za zapewniającą szerszą ochronę wersję 13-walentną trzeba zapłacić) i meningokokom.

Sprawdź również: Kalendarz szczepień - szczepienia obowiązkowe i zalecane

Szczepionka 5w1. Cena, rodzaje, zalety szczepionek 5w1

Skład szczepionek 6w1

Szczepionki 6w1 nie mają w składzie tiomersalu (czyli etylku rtęci, środka konserwującego używanego w starszych typach szczepionek, którego zadaniem była ochrona szczepionki przed namnażaniem się bakterii i grzybów). Zawierają też bezkomórkowy antygen krztuśca (a nie jego pełnokomórkową postać), dzięki czemu po szczepieniu jest mniej niepożądanych odczynów poszczepiennych i są one łagodniejsze.

Po szczepieniu 6w1 najczęściej może wystąpić obrzęk, zaczerwienienie lub bolesność w miejscu wkłucia. Częstą reakcją na szczepienie jest podwyższona temperatura (37,5-38 st C). W takim przypadku można podać dziecku lek przeciwgorączkowy.

Czytaj: Szczepienia wcześniaków – kiedy szczepić dzieci urodzone przed terminem?

NOP – kto i gdzie może zgłosić niepożądany odczyn poszczepienny?

Zdaniem eksperta
Monika Kublicka, pielęgniarka pediatryczna , Centrum Medyczne Damiana

W pierwszych dwóch latach życia dziecko otrzymuje nawet kilkanaście szczepień obowiązkowych, podawanych w odstępach co najmniej od 4- do 6-tygodniowych. Podanie szczepionki skojarzonej pozwala zmniejszyć liczbę obowiązkowych wizyt szczepiennych.

Podanie szczepionki jest bardzo trudnym przeżyciem nie tylko dla dziecka, ale także dla rodzica. Dzieci znacznie lepiej znoszą ból, jeśli w momencie jego odczuwania znajdują się w ramionach opanowanego i spokojnego rodzica. Jeśli chcesz pomóc maluchowi, zachowaj spokój i pewność siebie. W czasie iniekcji trzymaj dziecko na rękach. Starsze dziecko posadź sobie na kolanach i mocno przytulaj do siebie.

Źródło: www.zaszczepsiewiedza.pl

Cena i rodzaje szczepionek 6w1

Szczepionka skojarzona 6w1 dostępna jest na receptę, którą przed szczepieniem przepisuje lekarz pediatra. Trzeba ją wykupić w aptece. Koszt jednej dawki to, w zależności od miejsca zakupu, od 160 do 200 zł. W Polsce dostępne są dwa rodzaje takich szczepionek. 

Przeczytaj również: Dlaczego warto szczepić dzieci?

Szczepionka na meningokoki - rodzaje, przeciwwskazania, cena

Szczepienia ochronne dzieci – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania szczepionki 6w1

O tym, czy dziecko może być zaszczepione, decyduje lekarz, biorąc pod wagę stan zdrowia. Szczepionki nie należy podawać dzieciom, które gorączkują, kaszlą lub są przeziębione. Kolejne dawki szczepionki nie mogą być podawane maluchom, które po poprzednim szczepieniu zareagowały alergią.

Przeciwwskazaniem do szczepienia są również niektóre choroby (m.in. zaburzenia krzepnięcia, niekontrolowana padaczka, przewlekłe zapalenie nerek, choroby osłabiające odporność) oraz przyjmowanie leków immunosupresyjnych.