W Polsce brakuje szczepionek na tężec, błonicę i krztusiec. Co to oznacza?

2014-10-30 9:36

W niektórych częściach Polski brakuje szczepionek dla dzieci na błonicę, krztusiec i tężec. W tej chwili opóźnienia w dostawach sięgają 2 miesięcy i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała ulec zmianie. To alarmujące wieści dla rodziców dzieci, które przyjęły już pierwszą dawkę szczepionki. Jeśli nie otrzymają w terminie drugiej, szczepienie będzie nieskuteczne.

Szczepionki dla dzieci

i

Autor: thinkstockphotos.com W Polsce brakuje szczepionek dla dzieci na tężec, błonicę i krztusiec.

Spis treści

  1. Szczepionki dla dzieci: dlaczego magazyny świecą pustkami?
  2. Szczepionki dla dzieci: co brak szczepionek oznacza dla rodziców?

Od kilku lat trwa w Polsce kampania przeciwko szczepionkom dla dzieci. Coraz więcej rodziców nie chce szczepić maluchów, argumentując to niską skutecznością szczepionek i ich możliwymi działaniami niepożądanymi.

Tym większe zdziwienie wzbudziła informacja, że w niektórych częściach Polski brakuje szczepionek dla dzieci. I chodzi o szczepionki podstawowe, takie jak błonica, tężec czy krztusiec.

Szczepionki dla dzieci: dlaczego magazyny świecą pustkami?

Nie wiadomo, dlaczego w magazynach brakuje szczepionek dla dzieci. Jeszcze nigdy sytuacja nie była tak zła - lekarze ciągle słyszą, że szczepionki dojadą. Kiedy? Nie wiadomo.

- Takie opóźnienia zdarzały się wcześniej, ale nigdy na taką skalę. To były opóźnienia kilkutygodniowe, a w tej chwili wynoszą już dwa miesiące i trudno powiedzieć, ile jeszcze będą trwały - mówi ekspert ds. szczepień dr Paweł Grzesiowski.

- Nie wiadomo, czy tę dziurę da się załatać, bo mamy różne szczepionki oparte na składnikach błonica-tężec-krztusiec. Ten problem dotyczy więc wielu szczepionek i nie wiadomo, czy uda się go uregulować do końca roku - dodaje.

Szczepionki dla dzieci: co brak szczepionek oznacza dla rodziców?

Brak szczepionek oznacza dwie rzeczy: niemożność wykonania planowego szczepienia oraz przyjęcia kolejnej dawki. Dzieci, które są w trakcie szczepienia na błonicę, tężec i krztusiec i które otrzymały już pierwszą dawkę, nie dostaną w terminie drugiej. Niestety, znacznie to obniży skuteczność szczepionki.

>> Szczepienia a autyzm

>> Czy szczepienia małych dzieci są bezpieczne?

>> Gwałtownie wzrasta liczba chorych dzieci na ospę. Darmowych szczepień nie będzie

Dzień Dobry TVN/x-news