Szkarlatyna u dzieci: zakaźna choroba wieku dziecięcego. Objawy i leczenie

2014-12-17 11:10

Szkarlatyna u dzieci wywoływana jest przez bakterie paciorkowca. Szkarlatyna może zakończyć się groźnymi w skutkach powikłaniami, dlatego należy ją bezwzględnie leczyć. Jakie są objawy szkarlatyny i na czym polega leczenie szkarlatyny u dzieci. Oto nasz poradnik.

szkarlatyna zakazna choroba wieku dzieciecego objawy i sposob leczenia szkarlatyny

i

Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Szkarlatyna u dzieci - objawy początkowe
  2. Szkarlatyna u dzieci - wysypka
  3. Szkarlatyna u dzieci - leczenie

Szkarlatyna przenosi się drogą kropelkową, rzadziej przez kontakt z chorym i nosicielem, przez ubranie, wspólne ręczniki, naczynia kuchenne i sprzęty domowe. Szkarlatyna u dzieci: poznaj objawy i sposoby leczenia szkarlatyny.

Szkarlatyna u dzieci - objawy początkowe

Szkarlatyna rozwija się w ciągu 2 do 4 dni od kontaktu z zakażoną osobą – po takim czasie pojawiają się pierwsze objawy szkarlatyny, które przypominają objawy anginy. Początkowe objawy szkarlatyny: ból gardła, zaczerwienione migdałki, wysoka gorączka do 40 stopni, obłożony język (pokryty białym nalotem), który po 2-3 dniach nabiera koloru malinowego, mogą wystąpić bóle głowy, brzucha i wymioty. Dopiero po 2-3 dniach od wystąpienia gorączki pojawia się bardzo charakterystyczny objaw szkarlatyny - wysypka. Jak wygląda wysypka u dziecka chorego na szkarlatynę?CHOROBY, które dziecko może przynieść Z PRZEDSZKOLA >>

Szkarlatyna u dzieci - wysypka

Wysypka podczas szkarlatyny u dzieci przypomina aksamit i może być swędząca, zlewa się na tułowiu, w zgięciach łokci i pod kolanami. Najwyraźniejsza wysypka jest na piersiach, brzuchu, pośladkach i w pachwinach. Wysypka przy szkarlatynie wygląda tak, jakby ktoś pokaleczył skórę uderzając w nią drucianą szczotką. Na policzkach pojawia się rumień, jednak skóra wokół ust i nosa pozostaje blada (tzw. trójkąt Fiłatowa) – charakterystyczny dla szkarlatyny.

Kolejną charakterystyczną cechą wysypki przy szkarlatynie jest łamliwość drobnych naczyń - tworzą się linie Pastii w naturalnych fałdach (pachy, pachwiny, podbrzusze). Intensywność i czas trwania wysypki podczas szkarlatyny jest różny (od 24 godz. do kilku dni). Gdy wysypka znika, skóra zaczyna się łuszczyć najpierw na twarzy, potem na tułowiu, aż wreszcie na dłoniach i stopach – niekiedy zdarza się, że dopiero to łuszczenie się skóry potwierdza diagnozę zachorowania na szkarlatynę.

Szkarlatyna czyli płonica. Objawy, przebieg, leczenie, powikłania szkarlatyny >>

Szkarlatyna u dzieci - leczenie

Leczenie szkarlatyny u dzieci polega na podawaniu antybiotyków. Dziecku należy podawać antybiotyki dokładnie tak, jak zalecił lekarz i w pełnej dawce. Zazwyczaj antybiotyk podczas leczenia szkarlatyny podaje się przez 10-14 dni. W czasie, gdy dziecko bardzo gorączkuje, należy podawać mu leki zawierające paracetamol lub ibuprofen zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta. Jeśli mimo podania leków wysoka temperatura się utrzymuje – można ją próbować zbić domowymi sposobami, np. przygotowując mokre okłady w temperaturze o stopień-dwa niższej niż temperatura ciała dziecka. Taki okład przykrywamy jeszcze ręcznikiem lub kocem, a po około 20 minutach zmieniamy. Po zakończeniu leczenia szkarlatyny u dzieci konieczna jest wizyta kontrolna ze względu na niebezpieczeństwo powikłań, do których należą: zapalenie węzłów chłonnych, ucha środkowego, zatok obocznych nosa, uszkodzenie nerek, stawów, mięśnia sercowego i wsierdzia, a także dolegliwości reumatyczne.

Bakteryjne choroby zakaźne u dzieci: szkarlatyna, błonica, krztusiec >>