Lalki, piłki, skoczki, różnego rodzaju "dmuchańce" do pływania - wręczając dzieciom zabawki chcemy, aby doskonale się bawiły. Wydaje nam się, że to, co znajduje się na sklepowych półkach jest bezpieczne, więc podczas zakupów nie skupiamy się na sprawdzaniu oznakowań, kierujemy się raczej wyglądem czy funkcjonalnością danej zabawki. Nasza czujność jest uśpiona, co - niestety - może być błędem. Jak pokazują wyniki kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową, w ręce naszych dzieci trafiają przedmioty, których świadomie raczej byśmy im nie podarowali.
Inspekcja Handlowa skontrolował zabawki dziecięce
Inspekcja Handlowa w 2023 roku sprawdziła pod kątem wymagań formalnych oraz właściwości chemicznych 220 modeli zabawek. Najwięcej (181) pochodziło z Chin. Zostały wytypowane na podstawie wyników wcześniejszych kontroli, ale i sygnałów medialnych oraz informacji od konsumentów czy przedsiębiorców.
Nieprawidłowości znaleziono w 72 zabawkach. Wiele błędów (24 proc.) dotyczyło wymagań formalnych, związanych z brakiem ostrzeżeń i instrukcji w języku polskim, brakiem danych producenta i importera czy deklaracji zgodności. Alarmujące informacje dotyczą flatanów. Zbyt wysokie stężenie tych substancji wykryto aż w 18 proc. przebadanych modeli, a w najgorszych przypadkach stężenie było przekroczone ponad 300-krotnie.
Czym są ftalany?
Ftalany to substancje chemiczne otrzymywane z kwasu ftalowego, które są obecne w wielu produktach codziennego użytku, m.in. w tworzywach sztucznych, kosmetykach, ubraniach. Ftalany zmiękczają plastik, nie mają zapachu ani smaku, a w wysokim stężeniu są niebezpieczne na zdrowia. Jak przypomina raport Inspekcji Handlowej, mogą powodować zaburzenia płodności, grozić uszkodzeniem nerek lub wątroby, rozwojem astmy, a nawet nowotworów.
Produkt nie powinien trafić do sprzedaży, jeśli stężenie ftalanów przekracza 0,1 proc. w stosunku do masy materiału z dodatkiem plastyfikatorów. A na 220 przebadanych przez Inspekcję Handlową modeli zabawek, 39 miało nieprawidłowości. Niekiedy stężenie flatanów było przekroczone nawet 300-krotnie.
Jak wybierać zabawki dla dzieci?
Inspekcja Handlowa przypomina, aby czytać etykiety i umieszczone na nich ostrzeżenia oraz informacje. Nie kupujmy nieoznakowanych zabawek. Podstawą jest znak CE , który stanowi deklarację producenta, że przedmiot spełnia odpowiednia wymagania unijne.
Co jeszcze? Unikajmy kupowania zabawek bez opakowania (szczególnie tych, które nie mają dołączonych żadnych informacji), które od razu wydają się podejrzane (mają dziwny zapach, ślady kleju, nieoczywisty kolor itp.). Oczywiście przed zakupem powinniśmy sprawdzić też stan zabawki - czy wszystkie elementy są dobrze przymocowane, czy nie jest uszkodzona, nie ma na niej różnego rodzaju "zadziorków" (np. ostrych kawałków plastiku, nieoszlifowanego drewna).
Źródło: Zabawki - obecność ftalanów, Raport Inspekcji Handlowej