Tak wygląda dziecko w poważnym stanie. Ratowniczka pokazała 5 oznak

2024-01-16 13:12

My, mamy martwimy się o nasze dzieci bezustannie. Większa gorączka, wymioty już spędzają nam sen z powiek. Nic więc dziwnego, że w obliczu pewnych symptomów u dziecka, jedna z myśli u większości z nas, to - "czy nie przesadzam?". Właśnie dlatego ratowniczka medyczna opublikowała alarmujące oznaki świadczące o tym, że dziecko rzeczywiście może być w poważnym stanie.

Czy dziecko jest poważnie chore? Tak się zorientujesz.

i

Autor: Getty Images Czy dziecko jest poważnie chore? Tak się zorientujesz.

W sezonie chorobowym ten filmik ratowniczki medycznej Nikki Jurcutz z platformy edukacyjnej @tinyheartseducation, powinien zobaczyć każdy rodzic. Nagrania ciężko chorych dzieci łamią serce, ale są cenną wskazówką do oceny stanu zdrowia własnego malucha. 

To właśnie symptomy, o których mówi medyczka, w pierwszej kolejności sprawdza lekarz decydując o dalszym leczeniu małego pacjenta. Gdy zauważy te oznaki, najczęściej decyduje o hospitalizacji. 

Przeczytaj: Łagodna ospa córki nagle zmieniła się w horror. "Jej oczy wykręciły się do góry, zesztywniała"

Spis treści

  1. 5 oznak poważnego stanu dziecka
  2. Dlaczego nie wolno tego bagatelizować?
Tej wysypki nie pomylisz z niczym innym. Jak wygląda sepsa u dziecka?

Zobacz też: Test szklanki pozwala na rozpoznanie groźnej choroby. Mama pokazuje, jak uratowała życie dziecka

5 oznak poważnego stanu dziecka

To rodzic, jako pierwszy diagnozuje swoje dziecko. Choć internet wciąż śmieje się z tzw. "doktora Google", to wbrew pozorom, rodzic musi posiadać pewną wiedzę, bo to on decyduje o tym, czy zabrać dziecko do specjalisty, a nawet czy nie zwlekać z wezwaniem karetki. Jakich objawów nie bagatelizować pod żadnym pozorem?

  • Senność z brakiem reakcji na wybudzanie.
  • Drażliwość, bezustanny płacz i oznaki niepokoju u dziecka.
  • Tzw. marmurkowa skóra - blada z czerwonymi plamami (przy jednoczesnych innych oznakach choroby).
  • Wybrzuszone lub nagle zapadnięte ciemiączko.
  • Nieblednąca pod naciskiem wysypka.

Dlaczego nie wolno tego bagatelizować?

Ważne jest by kontrolować stan zdrowia dziecka podczas choroby, bowiem w niektórych sytuacjach, jak chociażby podczas RSV, może się on zmieniać z chwili na chwilę. Warto więc sprawdzać kolor skóry, szukać ewentualnych wybroczyn podczas zmiany ubranka, sprawdzać stan ciemiączka u najmłodszych i pojawienie się sztywności karku.

Pewne objawy koniecznie musi sprawdzić lekarz, gdyż mogą świadczyć o poważnym odwodnieniu, a nawet o stanach zagrażających życiu, jak sepsa czy zapalenie opon mózgowych