Taki objaw może świadczyć o neuroboreliozie u dziecka. Gdy go zauważysz, pędź do lekarza

2024-07-24 13:42

Ten objaw neuroboreliozy u dzieci przypomina udar niedokrwienny. Jeśli zauważysz coś takiego nie zwlekaj, udaj się z dzieckiem do lekarza. Pamiętaj, że przeciwko boreliozie nie ma szczepionki, dlatego trzeba być uważnym na symptomy.

Taki objaw może świadczyć o neuroboreliozie u dziecka. Gdy go zauważysz, pędź do lekarza

i

Autor: Getty images Taki objaw może świadczyć o neuroboreliozie u dziecka. Gdy go zauważysz, pędź do lekarza

Przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu można się zaszczepić. Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu jest płatne, ale pediatrzy polecają, by szczepić maluchy. Można szczepić dzieci powyżej 1. roku życia, nie ma przeciwwskazań, by łączyć je z innymi szczepieniami w tym samym okresie.

Warto pamiętać, że zakażenie wirusem kzm może mieć różny przebieg, również ciężki, a także pozostawić trwałe skutki neurologiczne. Neuroborelioza, choć groźna, najczęściej nie zostawia trwałych uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, jednak przeciwko tej chorobie nie ma jeszcze szczepionki. Jeśli więc zauważysz objawy boreliozy u dziecka lub u siebie, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Poradnik Zdrowie: Żyję z boreliozą

Jak dużo kleszczy w Polsce przenosi choroby?

Dwie najniebezpieczniejsze dla ludzi choroby odkleszczowe to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Dziś już nie rekomenduje się podawania antybiotyku "na zapas", gdy tylko stwierdzimy, że ukąsił nas kleszcz. Warto jednak obserwować, czy nie wystąpią objawy takie jak:

  • gorączka,
  • dreszcze,
  • biegunka, nudności wymioty,
  • bóle głowy i stawów,
  • uczucie zmęczenie,
  • zawroty głowy,
  • rumień wędrujący.

Nie badamy kleszczy, bo samo stwierdzenie, że pajęczak jest nosicielem któregoś z wirusów nie oznacza wcale, że nas zainfekował. Ryzyko przeniesienia patogenów wzrasta wraz z czasem, jaki spędził w skórze.

Szacunki co do tego, jak wiele kleszczy w Polsce przenosi choroby są różne i zależą od regionu. Na wschodzie i w centrum kraju boreliozą może być zakażonych nawet 60-70% kleszczy. Nie wszystkie przeniosą wirusa na człowieka. Kleszczy zakażonych kleszczowym zapaleniem mózgu jest mniej: od 1,6 do 12%, jednak ryzyko, że kleszcz przeniesie wirusa na człowieka przy pojedynczym ukłuciu jest mniejsze niż 1:100.

To pieprzyk czy kleszcz? Zobacz kleszcze na zdjęciach:

To może być objaw neuroboreliozy

Do objawów, które w kontekście boreliozy niepokoją rodziców należą omdlenia i bóle głowy. Jest jednak inny objaw, na który koniecznie trzeba zwrócić u dziecka uwagę.

Pediatra Monika Wanke-Rytt zwraca uwagę na porażenie nerwu twarzowego. W pierwszej chwili może przypominać udar niedokrwienny u osoby dorosłej.

U dzieci neuroborelioza przede wszystkim objawia się porażeniem nerwu twarzowego. Co to w ogóle oznacza? Że pewnego dnia zauważysz, że na przykład twoje dziecko ma taki dziwny wyraz twarzy: opadający kącik oka, opadająca buzia i w ogóle nieruchome pół twarzy" - mówi dr Monika Wanke-Rytt.

Koniecznie zwróć na to uwagę, bo rumień wędrujący pojawia się u mniej niż połowy osób zakażonych boreliozą. U 98% osób neuroborelioza jest wczesna, co oznacza, że objawy pojawią się w pierwszych tygodniach lub miesiącach od ugryzienia kleszcza.

Porażenie nerwu twarzowego jest najczęstszym objawem występującym u dzieci, dlatego nie można go przegapić. Gdy je zauważysz, udaj się z dzieckiem do lekarza.

"U dzieci zdecydowanie rzadziej ale również możliwe jest wystąpienie zapalenia korzeni nerwów rdzeniowych" - dodaje pediatra Monika Wanke-Rytt.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"