Polecany artykuł:
Sezon jesienno-zimowy to dla rodziców czas ciągłych chorób, bo dzieci co i rusz przynoszą coś z przedszkola lub ze szkoły. I choć faktem jest, że dzieci najczęściej zarażają wtedy, gdy same nie mają objawów, wciąż szukamy sposobów na to, by poprawić odporność dziecka.
Tzw. przedszkolny glut to norma, a pediatrzy przekonują, że nawet dziesięć infekcji w roku nie powinno dziwić, bo układ immunologiczny dziecka dopiero się kształtuje, a najlepiej rozwija się właśnie ćwicząc się w walce z patogenami.
Infekcje adenowirusowe najczęstsze u dzieci
Z najnowszego raportu pediatrycznego lekarza Łukasza Grzywacza dowiadujemy się więcej o infekcjach adenowirusowych. Okazuje się, że to głównie z nimi zgłaszają się mali pacjenci.
Jak tłumaczy pediatra, u wielu dzieci patogen dostaje się do oczu wywołując zapalenie spojówek. Nie jest to jednak typowe ropne zapalenie spojówek, spojówki są jedynie zaczerwienione. Tak jest u dorosłych, bo u dzieci niestety bardzo często pojawia się ropa.
− Mamy zapalenia spojówek, katary wodniste przechodzące później w takie biało-żółte, katar spływający po tylnej ścianie gardła i kaszel zaczynający się od krtani. To jest wszystko adenowirus, do tego dochodzi jeszcze delikatny ból brzucha
- mówi pediatra Łukasz Grzywacz.
U dzieci zazwyczaj kończy się nadkażeniem bakteryjnym, ponieważ maluchy dotykają oczu rączkami. Zamiast kropli ze sterydem pediatra poleca raczej regularne przemywanie oczu solą fizjologiczną, rumiankiem, świetlikiem, jeśli pojawi się ropa - krople z antybiotykiem.
W trakcie tej samej infekcji adenowirusowej pojawia się następnie katar, na początku wodnisty, który później dość szybko się zagęszcza. Katar spływający po tylnej ścianie gardła wywołuje zapalenie krtani, wtedy potrzebne mogą okazać się inhalacje ze sterydem.
Adenowirus wywołuje również lekki ból brzucha i delikatną biegunkę u dziecka.
Czym są adenowirusy?
Adenowirusy to dość powszechnie występujące patogeny, które często wywołują infekcje u dzieci do 5. roku życia. Do organizmu trafiają najczęściej drogą kropelkową lub pokarmową (np. przez nieumycie rąk przed posiłkiem).
Infekcje adenowirusowe u dzieci często rozwijają zapalenie gardła i górnych dróg oddechowych i choć zwykle przebieg choroby jest łagodny, może towarzyszyć mu wysoka gorączka. Adenowirusy mogą także wywoływać zapalenie płuc. Infekcjom górnych dróg oddechowych wywołanym adenowirusem często towarzyszy zapalenie spojówki i rogówki.
Objawy infekcji adenowirusowej są mało charakterystyczne, a leczenie jest objawowe (zazwyczaj po wykluczeniu grypy, rsv czy covidu), dlatego rzadko wykonuje się testy. Jeśli nie dojdzie do powikłań, objawy mogą utrzymywać się przez kilka do kilkunastu dni.
Nie istnieje szczepionka przeciwko adenowirusom, dlatego ważna jest profilaktyka: kluczowa jest właściwa higiena rąk, częste wietrzenie pomieszczeń.