Z danych wynika, że w związku z gwałtownym wzrostem zachorowań na odrę oszałamiająca liczba 3,4 miliona dzieci jest narażona na ryzyko zarażenia się wirusem. Wszystko przez to, że nie otrzymały szczepionki MMR lub otrzymały jedynie jedną dawkę ochronną.
Według brytyjskiego rządu jedna na pięć osób zarażonych w nadchodzących tygodniach może wymagać hospitalizacji.
Zobacz także: Odra - objawy i leczenie odry u dzieci. Czy choroba jest groźna?
Spis treści
Dzieci umierają na odrę
Odra najczęściej wywołuje objawy podobne do przeziębienia. Odra może jednak przyczynić się do chorób płuc, zapalenia opon mózgowych, ślepoty i drgawek. Silne powikłania odry mogą okazać się dla dzieci śmiertelne.
Gwałtowny wzrost zachorowań na odrę ma już pierwsze ofiary śmiertelne wśród dzieci. W połowie grudnia pisaliśmy o 7-miesięcznym chłopcu z Rumunii, który zmarł z powodu ostrych powikłań odry.
Teraz brytyjskie media informują o kolejnych ofiarach śmiertelnych w Kirgistanie, Azerbejdżanie i Armenii. Łącznie zmarło dziewięcioro dzieci, a niemal 21 tysięcy trafiło do szpitala po zachorowaniu na odrę.
Dwie na pięć infekcji dotyczy dzieci w wieku od 1. do 4. roku życia. Jedna na pięć to osoby w wieku 20 lat i starsze.
WHO alarmuje i zaleca szczepienia
Światowa Organizacja Zdrowia obwinia za wzrost zachorowań na odrę spadający wskaźnik szczepień MMR.
Wśród krajów z największą liczbą przypadków odry w 2023 roku wymienia: Kazachstan, Rosję, Kirgistan, Turcję. Azerbejdżan, Rumunię, Uzbekistan, Armenię, Tadżykistan i Wielką Brytanię.
WHO alarmuje i apeluje do rodziców o pilne szczepienia dzieci przeciwko odrze, zanim będzie za późno.
— Szczepienia są jedynym sposobem ochrony dzieci przed tą potencjalnie niebezpieczną chorobą. Potrzebne są pilne działania w zakresie szczepień, aby powstrzymać transmisję i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby — podkreśla dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia, dr Hans Kluge.
Prof. Sir Andrew Pollard, przewodniczący Wspólnego Komitetu ds. Szczepień i Immunizacji, powiedział, że wirus rozprzestrzenia się dzisiaj, więc trzeba szczepić dzieci już dzisiaj.
— Nie ma czasu na czekanie. Sprawa jest pilna i jutro może być za późno — zaznaczył Pollard w rozmowie z The Guardian.
W samej Anglii i Walii odnotowano w 2023 roku 1603 przypadki odry. Jeszcze w 2022 roku było ich 735 a w 2021 roku zaledwie 360.
W Wielkiej Brytanii rozpoczęła się już kampania zachęcająca rodziców do zaszczepienia dzieci szczepionką MMR. Minister zdrowia w brytyjskim rządzie Maria Caulfiels podkreśla, że zgodnie z analizą, jedno zakażone dziecko w klasie może zarazić do dziewięciorga dzieci niezaszczepionych.
— Czyni to tę chorobę jedną z najbardziej zakaźnych na świecie — mówi Caulfiels.
W Polsce szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce należy do grupy szczepień obowiązkowych. Pierwszą dawkę powinno otrzymać dziecko w wieku 13 – 15 miesięcy. Drugą dawkę w 6. roku życia.
Źródło:
- thesun.co.uk
- szczepienia.pl