Aby skorzystać z usług stomatologicznych na NFZ, należy udać się do gabinetu stomatologicznego, który ma podpisaną umowę z NFZ na ich świadczenie. Warto się rozejrzeć na rynku i poszukać, bo takich gabinetów jest naprawdę wiele.
Usług gwarantowanych na NFZ, które przysługują dzieciom do 18. roku życia, jest 56. Nie będziemy wymieniać ich wszystkich, lecz skupimy się na tych, z których dzieci korzystają najczęściej. Związane są one z leczeniem i profilaktyką próchnicy oraz postępowaniem w przypadku urazów dentystycznych.
Po pełny wykaz świadczeń stomatologicznych dostępnych w ramach NFZ odsyłamy do podstawy prawnej podanej na końcu artykułu.
Przeczytaj także: Musisz o tym pamiętać, jeśli chcesz zadbać o zęby dziecka
Usługi stomatologiczne dla dzieci w ramach NFZ
- Wizyta adaptacyjna – dotyczy pierwszych wizyt małych dzieci. Świadczenie jest udzielane bez połączenia z innymi świadczeniami gwarantowanymi. Świadczenie dotyczy pierwszej wizyty małych dzieci (do ukończenia 6. roku życia).
- Badanie lekarskie stomatologiczne. Podczas niego lekarz stomatolog udziela także szczegółowego instruktażu higieny jamy ustnej. Przysługuje raz w roku.
- Badanie lekarskie kontrolne. Przysługuje aż trzy razu w roku kalendarzowym.
- Konsultacja specjalistyczna. Świadczenie obejmuje badanie lekarza specjalisty z krótką pisemną oceną i wskazaniami diagnostyczno-terapeutycznymi dla lekarza prowadzącego.
- Badanie żywotności zęba. Świadczenie obejmuje badanie żywotności zęba z objęciem badaniem trzech zębów sąsiednich lub przeciwstawnych.
- Znieczulenie miejscowe powierzchniowe. Świadczenie jest udzielane jako samodzielne znieczulenie w połączeniu z innymi świadczeniami gwarantowanymi.
- Znieczulenie miejscowe nasiękowe. Świadczenie jest udzielane w połączeniu z innymi świadczeniami gwarantowanymi.
- Znieczulenie przewodowe wewnątrzustne. Świadczenie jest udzielane w połączeniu z innymi świadczeniami gwarantowanymi.
- Leczenie próchnicy. Świadczenie obejmuje również leczenie próchnicy początkowej.
- Czasowe wypełnienie kanału
- Wypełnienie kanału
- Usunięcie zęba jednokorzeniowego
- Usunięcie zęba wielokorzeniowego
- Chirurgiczne usunięcie zęba. Świadczenie obejmuje usunięcie zęba przez dłutowanie wewnątrzzębodołowe z zastosowaniem wierteł i dźwigni.
- Zabezpieczenie profilaktyczne bruzd lakiem szczelinowym (tzw. lakowanie). Świadczenie dotyczy bruzd pierwszych trzonowców stałych i jest udzielane raz do ukończenia 8. roku życia oraz bruzd drugich trzonowców stałych i jest udzielane raz do ukończenia 14. roku życia.
- Lakierowanie zębów 1/4 łuku zębowego. Świadczenie dotyczy wszystkich zębów stałych i jest udzielane nie częściej niż raz na kwartał – każdą ćwiartkę łuku zębowego.
- Impregnacja zębiny zębów mlecznych
- Kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa. Świadczenie dotyczy zębów stałych.
- Usunięcie złogów nazębnych ze wszystkich zębów. Świadczenie jest udzielane nie częściej niż 1 raz na 6 miesięcy w obrębie całego uzębienia.
- Badanie lekarskie stomatologiczne i kontrolne po urazie zęba. Świadczenie obejmuje jednorazowe badanie lekarskie stomatologiczne po urazie zęba wraz z instruktażem higieny jamy ustnej, w połączeniu ze świadczeniami stomatologicznymi związanymi z udzieleniem pomocy medycznej pourazowej, oraz badanie lekarskie kontrolne związane z urazem zęba, wykonywane do trzech razy w ciągu pierwszych 6 miesięcy od urazu, z wpisaniem opisu do dokumentacji medycznej.
Przeczytaj: Wybity ząb u malucha może mieć opłakane skutki. Co robić, gdy dziecko straci mleczaka lub ząb stały?
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego Dz.U. 2019 poz. 1199
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 1 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego Dz.U. 2020 poz. 1177
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 sierpnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego Dz.U. 2022 poz. 1912