Tego nie rób, gdy podajesz dziecku leki. Jest duża szansa, że nie zadziałają jak trzeba

2025-02-11 13:40

Podawanie dzieciom leków nie powinno być problemem, w końcu opis dawkowania zawarty jest w dołączonej do opakowania ulotce, instruuje o tym również pediatra. Mimo wszystko jednak rodzice wciąż popełniają błędy, które mogą skutkować tym, że lek nie zadziała.

Tego nie rób, gdy podajesz dziecku leki. Jest duża szansa, że nie zadziałają jak trzeba

i

Autor: Getty images Tego nie rób, gdy podajesz dziecku leki. Jest duża szansa, że nie zadziałają jak trzeba

W najlepszym wypadku nie zadziała, w gorszym scenariuszu - może zaszkodzić. Właściwe dawkowanie leków to temat, do którego część rodziców nie przywiązuje większej wagi.

Syropy podajemy „na oko”, nie czytamy ulotek przepisanych przez lekarza leków. Tabela dawkowania syropów przeciwgorączkowych, w której podany jest wiek dziecka i jego waga to cenna informacja, jednak w przypadku maluchów zawsze istotniejsza będzie waga.

Rodzice z reguły sugerują się jednak wiekiem pociechy, przez co zazwyczaj dziecko nie otrzymuje potrzebnej do obniżenia gorączki dawki leku. Po godzinie zastanawiają się więc, czy podać drugi, z inną substancją czynną, czy nadal czekać.

Wielu rodziców jest również przekonanych o tym, że znają dokładną wagę dziecka, tymczasem maluchy rosną tak szybko, że łatwo o błąd.

M jak Mama Google News
Autor:

Typowe błędy rodziców przy podawaniu leków dzieciom

Farmaceuta Marcin Korczyk, który internautom jest dobrze znany jako @pantabletka wymienia 6 typowych błędów. Oto one:

  1. Podawanie leków łyżeczkami/miarkami, które nie są dopasowane do leków
  2. Zamiast podawać lek strzykawką w bok policzka, celowanie prostu w gardło
  3. Nie czytanie ulotki, instrukcji podania leku
  4. Dawkowanie leków tylko w oparciu o wiek, a nie masę ciała dziecka
  5. Podawanie wszystkich dostępnych w aptece preparatów naraz (np. probiotyków na kolkę niemowlęcą)
  6. Sięganie w ciemno po suplementy i leki polecane na Instagramie czy TikToku jako „cudownie działające”.

− Część leków trzeba wymieszać z wodą i później przechowywać w lodówce albo nie przechowywać w lodówce. Taką przykładową zawiesinę trzeba wytrząsnąć albo zostawić na chwilkę na zewnątrz

- zauważa farmaceuta Marcin Korczyk.

Często właśnie antybiotyki wymagają przygotowania zawiesiny samodzielnie przez dodanie odpowiedniej ilości wody. Nie wszystkie muszą być przechowywane w lodówce, ale niektóre tak - koniecznie warto spytać o to w aptece lub dokładnie przestudiować ulotkę.

To zrób z miarką lub łyżeczką dołączoną do leku

W większości syropów dla dzieci w opakowaniu znajduje się strzykawka z miarką lub łyżeczka z podziałką na mililitry. Dzięki temu łatwo odmierzymy potrzebną ilość.

Jeśli lekarz zaleca podawać dziecku 5 ml leku trzy razy na dobę, starajmy się używać miarki lub łyżeczki, która właśnie taką podziałkę posiada. Unikniemy dawkowania „na oko”, zwłaszcza w przypadku najmniejszych dzieci niewielkie wahania mogą sprawić, że dojdzie do przedawkowania, tym bardziej jeśli w ciągu doby tych podań jest kilka.

Przy podawaniu dzieciom leków warto pamiętać też o zachowaniu zasad higieny - łyżeczkę czy miarkę po każdym użyciu należy przepłukać. Jeśli podajesz syrop dwójce dzieci, obowiązkowo umyj łyżeczkę lub użyj innej. Sama też nie oblizuj łyżeczki po syropie, który podałaś dziecku.

Pamiętaj też, że takich preparatów jak krople do nosa nie warto współdzielić. Po zakupie koniecznie zapisz na opakowaniu datę otwarcia leku (termin ważności to zwykle maksymalnie kilka miesięcy po otwarciu) i imię dziecka. Dzięki temu podczas porządków w apteczce będziesz wiedzieć, kto stosował dany lek.

Quiz wiedzy o objawach chorób
Pytanie 1 z 11
Na początek pytanie o wysoką gorączkę. Temperatura od 39,5 do nawet 40,5 stopni może być pierwszym objawem: