Badanie CRP można wykonać za darmo w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest to dość duża zmiana, ponieważ wcześniej to badanie było płatne. Mimo że koszta nie były wysokie, należało robić je prywatnie. Czym jest badanie CRP i dlaczego warto je wykonywać u dzieci?
Co to jest badanie CRP?
Badanie CRP pozwala określić poziom białka C-reaktywnego, który określa poziom stanu zapalnego w organizmie. Jest ono konieczne, by zdiagnozować i potwierdzić choroby nie tylko u dzieci, ale i u dorosłych. Wysokie CRP wskazuje na poważną infekcję, która toczy się w organizmie i może być nie tylko wskazaniem do szybkiego podjęcia terapii, ale i do hospitalizacji. Bardzo wysoki poziom CRP może oznaczać m.in. zakażenie meningokokami czy sepsę.
CRP wykonuje się jednak również po to, by sprawdzić, czy maluch ma grypę, RSV lub inną chorobę wirusową. Zanim więc wpadniemy w panikę, że lekarz zlecił nam zrobienie takiego badania, udajmy się do laboratorium i je wykonajmy, bo może wiele wyjaśnić i umożliwić szybsze leczenie malucha. Być może się okaże, że badanie CRP potwierdza chorobę wirusową i w ten sposób pozwala uniknąć niepotrzebnego podania dziecku antybiotyku.
Jakie choroby wykrywa CRP
Badanie CRP pozwala zdiagnozować:
- zapalenie ucha
- zapalenie oskrzeli
- zapalenie płuc
- anginę
- zapalenie układu moczowego
- choroby pasożytnicze
- zakażenia grzybicze
- choroby autoimmunologiczne
- cukrzycę
- niewydolność nerek
I wiele innych, poważnych chorób, w tym wspomnianą sepsę meningokokową.
Wynik CRP ma znaczenie
Co oznacza wynik CRP u dziecka?
- CRP 20-40 mg/l — z dużym prawdopodobieństwem można wskazać na infekcję wirusową,
- CRP 40-200 mg/l — z dużym prawdopodobieństwem można wskazać na infekcję bakteryjną,
- CRP 200-300 mg/l — z dużym prawdopodobieństwem można wskazać na ciężkie zakażenie
Darmowe CRP dla dzieci i dorosłych
Badanie CRP można wykonać za darmo w przychodni POZ. Na badanie kieruje pediatra lub lekarz rodzinny, a samo badanie można zrobić w laboratorium, razem ze zwykłą morfologią. Jest ono darmowe. Wynik badania jest dostarczany do pediatry, który może ocenić z jaką infekcją u dziecka ma obecnie do czynienia. To pozwala na szybkie wdrożenie leczenia.
Od 1 lipca 2022 roku w przychodniach można wykonać dzieciom również tzw. szybki test CRP. Jest to badanie, na które kwalifikują się pacjenci do 6. roku życia. Wykonywane jest ono od razu na miejscu w przychodni.
Czytaj: Z jakich darmowych leków mogą korzystać dzieci od 1 września 2022 roku?