Wylot samolotem i zakup biletów na rodzinną wycieczkę zwykle planujemy ze sporym wyprzedzeniem. Niektórzy przezorni rodzice już dwa tygodnie przed wakacjami nie posyłają dziecka do placówki, zwłaszcza jeśli łatwo łapie infekcje. Warto wiedzieć, że zwłaszcza niektóre z nich są przeciwwskazaniem do lotu samolotem.
Oczywiście to jasne w przypadku pełnoobjawowej choroby, jednak nie zawsze rodzice są w stanie stwierdzić, że stan malucha nie pozwala na taką podróż. Pediatra uczula na jedną sytuację, która z pozoru nie wydaje się groźna.
Zapalenie ucha to przeciwwskazanie do lotu
Pediatra Łukasz Grzywacz jasno stwierdza: dziecko, które aktualnie przechodzi zapalenie ucha środkowego nie powinno lecieć samolotem. Jeśli jest to możliwe, warto zaoszczędzić mu dodatkowego bólu i przełożyć lot.
"Ostre zapalenie ucha środkowego jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do lotu samolotem" - mówi pediatra. Z lotu warto zrezygnować także w sytuacji, gdy chodzi o wysiękowe zapalenie ucha a więc lekarz stwierdzi obecność płynu w uchu.
"Ciśnienie w kabinie samolotu spada do około 750 hPa, co może wywołać bardzo silny ból ucha, zarówno w czasie startu jak i później w czasie lądowania" - mówi @tata_pediatra.
Czytaj też: Inhalacje to banalna czynność? Pediatra przestrzega: ten błąd często popełniają rodzice
O tych rzeczach pamiętaj przed lotem
Pediatra Łukasz Grzywacz swój ostatni film opublikowany na Instagramie poświęcił kwestii podróży samolotem z dzieckiem. To jasne, że opłacony wyjazd trudno odwołać w ostatniej chwili. W końcu cała rodzina cieszy się na urlop, tymczasem nierzadko plany trzeba zmienić. Tym bardziej, że zazwyczaj nie da się odzyskać całości kosztów, a jeśli nie mamy stosownego ubezpieczenia (które jest dodatkowo płatne), cała kwota przepadnie.
Są jednak sytuacje ważniejsze niż urlop i czasem ten lot jest konieczny. Co zrobić, kiedy musimy lecieć, a dziecko ma zapalenie ucha?
- na 30 - 40 minut przed lotem podaj dziecku nurofen,
- przed startem wyczyść dziecku nos,
- podczas startu daj dziecku coś do picia.
Dlaczego dziecku warto przed lotem podać lek z ibuprofenem? "Zadziała przeciwzapalnie i uśmierzy ewentualny ból w czasie startu" - tłumaczy pediatra. Jeśli chodzi o czyszczenie nosa przed startem, można użyć wody morskiej, soli w stężeniu 3%, a następnie ksylometazolinę w sprayu. Jeśli pediatra dziecka tak zaleca, 10 minut po aplikacji ksylometazoliny można użyć także sterydu donosowo. Wyczyszczenie nosa może pomóc odblokować trąbkę słuchową, dzięki czemu jest spora szansa, że dziecko uniknie bólu.
By uniknąć zatykania uszu, warto podać dziecku coś do picia. Niemowlę można poić z butelki lub podać pierś, starsze dziecko może żuć gumę, pić lub jeść. Chodzi o przełykanie, które jest pomocne w czasie startu i lądowania.
Czytaj też: Taki katar to może być poważna sprawa. Wizyta u laryngologa jest koniecznością