To najczęstsze powikłanie grypy u dzieci. Może doprowadzić nawet do transplantacji

2024-02-12 12:24

Grypa może doprowadzić do poważnych powikłań, dlatego chorobę trzeba wyleżeć. Powikłania u dzieci zdarzają się rzadko, ale jeśli już występują, są bardzo poważne.

To najczęstsze powikłanie grypy u dzieci. Może doprowadzić nawet do transplantacji

i

Autor: Getty Images To najczęstsze powikłanie grypy u dzieci. Może doprowadzić nawet do transplantacji

W pierwszym kwartale roku zawsze obserwujemy zwiększoną liczbę zachorowań na grypę. Obecnie ciągle rośnie liczba zachorowań na grypę typu A, ostrą i niebezpieczną postać choroby wirusowej, która może wywoływać bardzo wysokie gorączki i zapalenie mięśni, czasem również kaszel i ból głowy.

Grypa jest niebezpieczna zwłaszcza dla najmłodszych, którzy nie zawsze dobrze tolerują leki przeciwgrypowe na receptę. W przypadku wystąpienia objawów ze strony układu pokarmowego (wymiotów czy biegunek) pediatra może zalecić odstawienie leków przeciwwirusowych, choć zwykle zaleca się jednak kontynuowanie terapii. Dlatego tak ważne jest, by pozostawać w ciągłym kontakcie ze swoim lekarzem i konsultować z nim wszystkie wątpliwości.

Poradnik zdrowie - różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Grypa może dawać groźne powikłania

Grypa może doprowadzić do groźnych powikłań, wśród których wymienia się:

  • zapalenie oskrzeli
  • zapalenie płuc
  • zapalenie ucha środkowego
  • zapalenie mięśnia sercowego

Szczególnie niebezpieczne jest zapalenie mięśnia sercowego. "Zdarza się rzadko, ale zagraża bezpośrednio życiu. Może grozić też transplantacją serca, rozwojem kardiomiopatii. Występuje u chorych z ciężkim przebiegiem grypy, tj. wysoką gorączką, dusznościami" - powiedziała dr n. med. Barbara Hasiec ordynator oddziału dziecięcych chorób zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie.

Szczepienie przeciw grypie

Aby zabezpieczyć się przed powikłaniami i przed ciężkim przebiegiem grypy, który może skończyć się hospitalizacją, warto się szczepić. Dawki szczepionki są różne w zależności od wieku dziecka oraz od tego, czy jest szczepione po raz pierwszy, czy też kolejny. Dzieciom w wieku od 6 miesięcy do 8 lat podaje się jedną lub dwie dawki w odstępie minimum czterech tygodni, a dzieciom powyżej 8. roku życia — jedną dawkę szczepionki. Szczepienia zaleca się wykonywać jesienią, przed początkiem sezonu grypowego. 

Czytaj: Które objawy grypy mogą utrzymywać się najdłużej?