Dzieci szczególnie narażone na udar słoneczny. Jak mu zapobiec?
Udar słoneczny, zwany też porażeniem słonecznym, to sytuacja, gdy na skutek dużego i bezpośredniego działania promieni słonecznych na skórę głowy dochodzi do przekrwienia opon mózgowych i mózgu. Konsekwencje na dłuższą metę są bardzo poważne, bo udar słoneczny może prowadzić do ostrej niewydolności oddechowej, uszkodzenia nerek i wątroby, hipoglikemii, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.
Na udar słoneczny szczególnie narażone są dzieci do lat 5, u których procesy termoregulacji nie są jeszcze tak dobrze wykształcone. Im mniejsze dziecko, tym łatwiej o udar. Właśnie dlatego latem opiekunowie powinni szczególnie zadbać o zastosowanie się do pewnych zasad, które zmniejszą ryzyko udaru słonecznego. Wśród nich:
- Nakrycie głowy — to obowiązek nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Wychodząc na dwór, koniecznie zadbaj o to, by dziecko miało na głowie czapkę, chustę lub inne nakrycie, które osłabi działanie promieni słonecznych — dzięki nakryciu nie będą one oddziaływać bezpośrednio na skórę.
- Woda — w trakcie upałów trzeba pić duże ilości wody. Niestety, małe dzieci w trakcie zabawy często o tym zapominają, co zwiększa ryzyko udaru i może prowadzić do odwodnienia. Każdy maluch, wychodząc na podwórko, powinien mieć stały dostęp do wody. Warto zadbać, by w upał, przez cały dzień wypić co najmniej 2 litry wody.
- Pozostanie w domu — zgodnie z zaleceniami nie powinno się wychodzić z domu w momencie największej intensywności słońca, czyli między godziną 11:00 a 17:00.
- Krem z filtrem — to równie ważny element ochrony dziecka przed słońcem. Odpowiednio dobrany krem z filtrem może i nie zapobiegnie udarowi słonecznemu, ale w zasadniczy sposób ochroni skórę przed oparzeniami i zmniejszy wpływ szkodliwych promieni słonecznych na skórę.
Polecany artykuł:
Pierwsze objawy udaru słonecznego u dziecka
Objawy udaru słonecznego dość łatwo rozpoznać, mimo że na początku mogą nie wywoływać dużego niepokoju. Lepiej ich jednak nie bagatelizować zwłaszcza jeśli dziecko przebywało dłużej na słońcu. Do głównych objawów udaru słonecznego należą:
- zmęczenie i osłabienie
- ból i zawroty głowy
- senność
- zaczerwieniona, ciepła i sucha skóra
- nudności i wymioty
- omdlenia
- drgawki
- problemy z mówieniem
- trudności w skupieniu
Podejrzewasz u dziecka udar słoneczny? Sprawdź, co robić
Jeśli podejrzewasz, że u twojego dziecka mogło dojść do udaru słonecznego natychmiast przenieść je w zacienione i chłodne miejsce i podaj wodę. Przydadzą się zimne i wilgotne okłady an głowę, które należy położyć na czole bądź na karku.
Z dzieckiem należy się też niezwłocznie udać do lekarza. Jeśli doszło już od wymiotów, omdleń i drgawek natychmiast trzeba wezwać pogotowie bądź też samodzielnie zgłosić się na Oddział Ratunkowy.