W ostatnich dniach pogoda była była wyjątkowo zmienna, jednego dnia temperatury przekraczały 20 stopni, by kolejnego spaść w okolice zera. Do tego porywisty wiatr i opady śniegu, a po kilku godzinach wyraźne ocieplenie.
W tak kapryśną pogodę trudno odpowiednio ubrać dziecko tak, by się nie spociło, a jednocześnie nie zmarzło. I choć mamy wiosnę, wirusy nie odpuszczają - w przychodniach kolejki do pediatrów wciąż są długie. Z czym najczęściej zgłaszają się do lekarza dzieci? Pediatra wymienia najczęstsze objawy.
5 najczęstszych objawów wśród dzieci
Pediatra Łukasz Grzywacz, który z rodzicami dzieci dzieli się swoją fachową wiedzą przypomina, że choć już przyszła kalendarzowa wiosna, trzeba liczyć się z uciążliwościami, które zwykle towarzyszą jej pierwszym tygodniom.
Mowa oczywiście o pyłkach, bo właśnie pylenie najbardziej odczują młodzi alergicy. Jednak na pierwszym miejscu jeśli chodzi o objawy znalazła się gorączka. Oto pięć najczęstszych objawów i chorób, które lekarz obserwował w ubiegłym tygodniu:
- Gorączka
- Obturacyjne zapalenie oskrzeli
- Alergie i zaostrzenia astmy
- Zapalenia krtani i zapalenie spojówek
- Biegunki
Gorączka towarzyszyła nie tylko popularnym infekcjom wirusowym, lecz także bakteryjnym, bo tych pediatra także diagnozował ostatnio sporo. Niedawno pisaliśmy o tym jak odróżnić gorączkę wywołaną wirusem od tej bakteryjnej. Nie zawsze to, jakie wartości osiąga wskazuje na jej podłoże.

Przy niektórych infekcjach gorączka utrzymuje się nawet przez trzy dni i osiąga dość wysokie wartości. Obniżając ją warto pamiętać o tym, by dawkę leku dobierać do wagi dziecka, a nie jego wieku.
− Warto sprawdzić ucho, z tego względu że mamy dość sporo zapaleń uszu, warto sprawdzić gardło,z tego względu, że jest trochę angin, ale nie wszystkie zmiany w gardle są od razu anginą, bo też się zdarzały herpanginy
- mówi pediatra.
Jak rozpoznać, że dziecku doskwiera alergia?
Aktualnie mamy szczyt pylenia brzozy, dlatego część dzieci może reagować objawami takimi jak:
- katar wodnisty, także zielono-żółty,
- chrypka,
- kaszel,
- pokrzywka.
− Głównie to jest taki kaszel przy wysiłku i z reguły taki wieczorny. Jak dziecko kładzie się spać to tak odkrztusza i takie pochrząkiwanie może być
- wyjaśnia pediatra Łukasz Grzywacz.
Jeśli na ciele dziecka pojawiła się pokrzywka, może to być odpowiedź organizmu na reakcje krzyżowe.
Dziecko, które jest alergikiem, w czasie pylenia brzozy mogą uczulać produkty, które do tej pory mu nie szkodziły. Chodzi o:
- jabłka,
- brzoskwinie,
- gruszki,
- kiwi,
- marchewka,
- seler (zwłaszcza na surowo),
- orzechy.
Lekarz w ubiegłym tygodniu dość często diagnozował u dzieci także zapalenia krtani i zapalenia spojówek. Nierzadko ich objawy występowały jednocześnie.
− Zapalenia krtani najczęściej są infekcją wirusową. Jak widzę, że jest zapalenie krtani i zapalenie spojówek to mamy adenowirusa, który robi nam taką infekcję. Do tego dołącza się także trochę bólu brzucha
- mówi pediatra.