Twoje dziecko ma nawracające infekcje dróg moczowych? Pediatra ma 4 wskazówki

2024-10-18 13:32

Zakażenie układu moczowego to stan zapalny najczęściej wywołany bakterią. Jeśli przebiega zupełnie bezobjawowo, nie wymaga antybiotykoterapii, jednak w przypadku gorączki czy innych objawów konieczne są badania moczu i leczenie. ZUM częściej zdarza się u dziewczynek.

Twoje dziecko ma nawracające infekcje dróg moczowych? Pediatra ma 4 wskazówki

i

Autor: Instagram/ @pediatranazdrowie & Getty Images Twoje dziecko ma nawracające infekcje dróg moczowych? Pediatra ma 4 wskazówki

Zakażenie układu moczowego może przebiegać zupełnie bezobjawowo, jednak często w przypadku najmłodszych dzieci sygnałem, że w drogach moczowych doszło do stanu zapalnego, jest podwyższona temperatura. Wtedy - jeśli dziecko nie ma objawów typowych dla infekcji wirusowej dróg oddechowych (tzw. kataralnej), należy udać się do pediatry i wykonać badania krwi i moczu. 

Zakażenie układu moczowego (ZUM) to dość częste zakażenie występujące u dzieci, a predysponowane do niego są dziewczynki. Wszystko przez bliskość ujścia pochwy, cewki moczowej i odbytnicy. Jednak do końca 3. miesiąca życia ZUM częściej występuje u chłopców (z racji częstszych wad układu moczowego), a sytuacja zmienia się od 4. miesiąca życia.

Pielęgnacja skóry niemowląt i małych dzieci pod lupą – Plac Zabaw, odc. 5

Jakie są objawy zakażenia układu moczowego u dzieci?

Część zakażeń przebiega bezobjawowo, jeśli te występują, najczęściej są to:

  • ból podczas oddawania moczu,
  • pieczenie w okolicy ujścia cewki moczowej,
  • ból brzucha,
  • dyskomfort w podbrzuszu,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • brak apetytu,
  • mimowolne oddawanie moczu,
  • gorączka o niejasnej przyczynie.

By wykluczyć lub potwierdzić ZUM konieczne jest wykonanie badania moczu. Przed pobraniem próbki moczu koniecznie trzeba odpowiednio podmyć dziecko.

Do wystąpienia ZUM-u mogą przyczyniać się zaparcia, rzadkie oddawanie moczu, niepełne opróżnianie pęcherza, zastój moczu, owsica, wady anatomiczne i czynnościowe. Ryzyko, że w pierwszym roku po zakażeniu pojawi się kolejny ZUM wynosi od 12 do 30%.

Warto wiedzieć, że spore znaczenie ma tutaj także higiena.

Co robić, gdy u dziecka wciąż nawraca ZUM?

Gdy dziecko ma nawracające infekcje dróg moczowych lub stwierdzono u niego wadę nerek, dbałość o to, by nie dopuszczać do kolejnych zakażeń jest bardzo ważna. 

U niemowląt i starszych dzieci do zakażenia układu moczowego dochodzi najczęściej drogą wstępującą, co oznacza, że bakterie dostają się do układu moczowego przez cewkę moczową i dalej pęcherz i moczowody do nerek. Droga krwiopochodna jest zdecydowanie rzadsza (występuje raczej u noworodków i najmłodszych niemowląt). 

Odmiedniczkowe zapalenie nerek to zapalenie górnych dróg moczowych, u dzieci częściej występuje zapalenie dolnych dróg moczowych (cewki i pęcherza). 

Pediatra Monika Działowska podpowiada, co jako rodzic możesz zrobić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnego ZUM-u:

  1. Często zmieniaj dziecku pieluszkę
  2. Okolice krocza myj zawsze od przodu do tyłu
  3. Podawaj dziecku dużo wody do picia
  4. Zapobiegaj zaparciom.

Jak tłumaczy lekarz, zmiana pieluszki powinna nastąpić niezwłocznie po tym, jak dziecko zrobi kupę. 

Okolice krocza zawsze myjemy od przodu do tyłu i wacik, gazik czy chusteczka, czy ręka, która dotknęła okolic odbytu (...) nie może potem dotknąć okolic cewki moczowej

- dodaje pediatra Monika Działowska.

Lekarka zwraca uwagę na odpowiednią ilość wypijanej przez dziecko wody. Jeśli maluch wystarczająco dużo pije, a w efekcie często sika, to nawet jeśli w cewce moczowej pojawią się bakterie, podczas oddawania moczu uda się je wypłukać.