Uczulenie na truskawki u dziecka: objawy i leczenie

2015-06-12 10:21

Uczulenie na truskawki nie należy do najczęstszych alergii, ale jeśli już wystąpi, może mocno nadszarpnąć zdrowie dziecka. Czym się objawia uczulenie na truskawki i jak je leczyć?

Uczulenie na truskawki

i

Autor: thinkstockphotos.com Uczulenie na truskawki często objawia się wysypką.

Spis treści

  1. Uczulenie na truskawki: objawy alergii na truskawki
  2. Uczulenie na truskawki: leczenie

Uczulenie (alergia) na truskawki dotyczy przede wszystkim dzieci, ale występuje też u dorosłych. Truskawki są jednymi z najpopularniejszych owoców sezonowych. Spożywamy je w całości lub po przetworzeniu. Robimy z nich kompoty, dżemy, konfitury, sorbety, desery. Niestety nie wszyscy mogą cieszyć się z ich pojawienia się na targowiskach. 

Choć alergolodzy twierdzą, że uczulenie na truskawki nie zdarza się często, w praktyce obserwuje sie je coraz częściej. Niestety, reakcja alergiczna może występować nie tylko po spożyciu samych owoców. Wywoływać mogą również produkty, w których truskawki są tylko dodatkiem. Mogą to być jogurty, wypieki, desery itp.

Bardzo często lekarze odradzają spożywanie truskawek kobietom w ciąży. Nie zaleca się również podawania tych owoców niemowlętom do 10.-12. miesiąca życia.

Uczulenie na truskawki ma związek z histaminą. W dużym uproszczeniu ten neurohormon w kontakcie z alergenem powoduje obrzęki. Innymi słowy histamina jest przekaźnikiem, który włącza mechanizm zapalny w organizmie człowieka.

Czytaj także: Uczulenie na słońce, komary, pyłki, czyli jak przeżyć z alergią na wakacjach

Uczulenie na truskawki: objawy alergii na truskawki

Pierwsze wyraźne objawy uczulenia na truskawki pojawiają się w obrębie jamy ustnej. Nasze dziecko (jak i my sami) może odczuwać pieczenie czy mrowienie w obrębie buzi. W skrajnych przypadkach dochodzi do obrzęku języka i trudności w oddychaniu spowodowanych skurczeniem się górnych dróg oddechowych.

Kolejnymi objawami uczulenia na truskawki są swędzenie, wysypka, pokrzywka czy zapalenie skóry. To właśnie zaburzenia w obrębie skóry są najczęstszymi objawami występującymi u dzieci.

Trzeci objaw, często występujący równolegle z pozostałymi, to dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nudności, biegunka, wymioty, bóle brzucha.

Rzadziej mogą wystąpić reakcje podobne do innych uczuleń: nieżyt błony śluzowej nosa i związane z nim kichanie, bóle głowy, zapalenie spojówek, łzawienie, przekrwienie gałek ocznych czy wreszcie wstrząs anafilaktyczny. Objawem tego ostatniego jest m.in. spadek ciśnienia krwi, silne uczucie zmęczenia, duszność czy kołatanie serca.

Czytaj także: Testy alergiczne: skórne, z krwi, prowokacyjne

Uczulenie na truskawki: leczenie

Jeżeli wcześniej nie zauważyliśmy u naszego dziecka uczulenia na truskawki, a powyższe objawy zaczęły się pojawiać po spożyciu owoców, w pierwszej chwili przede wszystkim musimy usunąć je z menu naszej pociechy. Niestety, najczęściej dotyczy to nie tylko samych owoców, ale i produktów zawierających truskawki w formie przetworzonej. Należą do nich jogurty, lody, desery, kompoty, konfitury i dżemy, wypieki itp.

Gdy zauważymy, że dziecko reaguje alergicznie na truskawki powinniśmy się udać do lekarza rodzinnego po skierowanie na wizytę w poradni alergologicznej. 

Truskawki to obok cytrusów, najpowszechniej uczulające owoce. W przypadku alergii pokarmowej wystarczy wyeliminować alergen z diety. Co istotne, zdarza się, że z uczuleń związanych z pokarmem dziecko wyrasta.