Udar słoneczny u dziecka to stan zagrażający życiu. Do udaru słonecznego dochodzi na skutek nadmiernej eksploatacji ciała na słońce - spędzania czasu na nasłonecznionym terenie bez nakrycia głowy i filtrów słonecznych.
Właśnie dlatego tak ważne jest, by dziecko przy każdym wyjściu na zewnątrz miało na głowie czapeczkę lub kapelusz, wolny czas spędzało w cieniu pod parasolem (po uprzednim posmarowaniu ciała kremem z filtrem) i systematycznie przyjmowało płyny.
Udar słoneczny u dziecka następuje, gdy nadmiernie nagrzany organizm nie jest w stanie się ochłodzić. Nie może pozbyć się nadmiaru ciepła, ponieważ gruczoły potowe przestają pracować. Zamiast więc tracić temperaturę, organizm jeszcze bardziej się nagrzewa - nawet do 42 stopni Celsjusza.
Spis treści
- Objawy udaru słonecznego
- Pierwsza pomoc przy udarze słonecznym
- Co robić, gdy dziecko na udar słoneczny?
- Leczenie udaru słonecznego
- Powikłania udaru słonecznego
- Profilaktyka przed udarem słonecznym
Objawy udaru słonecznego
Udar u dziecka charakteryzują:
- bóle i zawroty głowy
- mdłości i wymioty
- mocne zaczerwienie i wysuszenie skóry
- poparzenia słoneczne I i II stopnia
- dreszcze
- wysoka gorączka
- trudności z oddychaniem, przyspieszony oddech
- płacz i apatyczność
- ogólnie osłabienie, wycieńczenie organizmu
Czytaj również: Elektrolity na wagę złota - pamiętajmy o uzupełnianiu elektrolitów podczas letnich upałów, zatroszczmy się szczególnie o dzieci
Objawy odwodnienia u dziecka. Jak rozpoznać odwodnienie?
Plażowanie z dzieckiem. 10 zasad, których trzeba przestrzegać, aby być bezpiecznym nad wodą
Pierwsza pomoc przy udarze słonecznym
Gdy zauważymy, że po pobycie na słońcu dziecko jest apatyczne, markotne, skarży się na bóle głowy i na złe samopoczucie, natychmiast przystąpmy do działania.
- Przenieśmy dziecko w zacienione i przewiewne miejsce
- Zmieńmy mu ubranie na takie, dzięki któremu skóra będzie mogła oddychać lub rozepnijmy to, które ma na sobie
- Nawodnijmy organizm, podając do picia wodę bądź napój izotoniczny
- Przyłóżmy na głowę i kark zimny kompres, aby zmniejszyć temperaturę ciała lub zróbmy chłodną kąpiel
- Masujmy ręce i nogi dziecka, by wspomóc prawidłowe krążenie krwi
Co robić, gdy dziecko na udar słoneczny?
Jeśli po pobycie na nasłonecznionym terenie dziecko skarży się na słabe samopoczucie, ale nie wymiotuje, nie ma gorączki, dreszczy ani poparzeń skóry, nie wzywajmy karetki pogotowia, tylko udzielmy mu domowej pomocy. Po nawodnieniu organizmu i schłodzeniu objawy powinny ustąpić.
W razie konieczności lub niepokoju o stan zdrowia córki lub syna, wezwijmy lekarza. W pozostałych przypadkach (gdy występują wyżej wymienione objawy), natychmiast wzywajmy pogotowie.
Leczenie udaru słonecznego
Leczenie udaru słonecznego polega na schłodzeniu temperatury ciała oraz nawodnieniu organizmu.
- Poza przykładaniem zimnych okładów, możemy również skorzystać z żeli chłodzących, dostępnych w aptekach.
- Jeśli nie mamy ich akurat pod ręką, a widzimy, że dziecko jest rozpalone, zamiast okładu zastosujmy kostki lodu. Przyłóżmy je do czoła, szyi, karku i pod pachami.
- Gdy temperatura ciała dalej nie będzie się obniżać, rozbierzmy dziecko i obłóżmy je ręcznikami namoczonymi w zimnej wodzie badź zróbmy chłodną kąpiel.
- Jeśli gorączka spadnie do 38 stopni Celsjusza, możemy zrezygnować ze schładzania organizmu i spokojnie poczekać na lekarza.
Powikłania udaru słonecznego
Powikłaniem udaru słonecznego może być niewydolność wielu narządów, m.in. płuc czy nerek. Mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie tego organu, drgawki oraz śpiączka. Jeśli chory w porę nie zostanie poddany leczeniu, udar słoneczny może spowodować śmierć.
Czytaj także: Akcesoria do nauki pływania - koniecznie zabierz je ze sobą na wakacje
Drgawki u niemowlaka. Jakie są przyczyny drgawek u niemowląt?
Profilaktyka przed udarem słonecznym
- Aby nie dopuścić do udaru słonecznego, trzeba zawsze pamiętać o nakryciu głowy dziecka. Nie powinno ono w ogóle przebywać na powietrzu bez nakrycia głowy (czapka, kapelusz, chustka).
- Konieczne jest również smarowanie ciała kremami z wysokim filtrem oraz zakładanie przewiewnych ubrań w jasnych kolorach, które będą odbijać promienie słoneczne.
- Trzeba również pamiętać o regularnym nawadnianiu dziecka.