ADHD to nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem uwagi. Zaburzenie to charakteryzuje się nadpobudliwością, impulsywnością i zaburzeniami koncentracji. Przy tym warto pamiętać, że nie u każdego dziecka występują one w takim samym natężeniu.
Jeżeli u twojego dziecka zostało zdiagnozowane ADHD i masz szczególny problem, aby skupić jego uwagę na sobie, ten artykuł w tym ci pomoże.
Wybraliśmy kilka wskazówek, które możesz przetestować i zobaczyć, czy pomogą ci przykuć uwagę twojego dziecka. Pamiętaj, aby nie poddawać się po pierwszych niepowodzeniach. Czasami i na to potrzeba czasu i zaangażowania. Powodzenia.
Zobacz także: Ratunku, mam nadpobudliwe dziecko — czy to już ADHD?
Nawiąż kontakt wzrokowy
Pierwszym krokiem do przyciągnięcia uwagi dziecka z ADHD może być nawiązanie i utrzymanie kontaktu wzrokowego. Kiedy coś mówisz, dziecko powinno na ciebie patrzeć.
Należy tu pamiętać, aby dziecko przestało wykonywać dotychczasowe czynności. Jeżeli nawet spojrzy, ale jednocześnie bawi się samochodzikiem, to większe prawdopodobieństwo, że wciąż utrzymuje uwagę na zabawie.
Kiedy nakłonisz swoje dziecko, aby odłożyło zabawki lub wyłączyło telewizor, jest to już pierwszy krok do sukcesu. Następnie należy sprawić, aby spojrzało ci prosto w oczy. Dzięki temu będziesz miała większą pewność, że ciebie słucha i wie, co do niego mówisz.
Ta wskazówka szczególnie dotyczy dzieci z ADHD, ale również dzieci bez tego zaburzenia. Właściwie wszystkich. Jeżeli nad czymś pracujemy lub jesteśmy skupieni na jakiejś czynności, możemy nie słyszeć, co do nas mówią.
Dlatego zawsze warto na chwilę przerwać i skoncentrować uwagę na osobie, która chce nam coś przekazać.
Zadbaj o odpowiedni ton i proste wypowiedzi
Dzieci, które mają problemy z utrzymaniem uwagi i skupieniu się na wykonywaniu jakiejś czynności, pogubią się i zdenerwują, jeżeli zaczniemy do niego mówić dużo i szybko.
Jeżeli przy tym jesteśmy jeszcze zdenerwowani, bo prosiliśmy setny raz, żeby coś zrobiło, efekt może być odwrotny od zamierzonego. Dziecko się wycofa. Przestanie w ogóle słuchać tego, co do niego mówimy. Może też zacząć krzyczeć lub zareagować impulsywnie.
Zawsze pamiętajmy, że nasze dziecko jest inne. Potrzebuje więcej spokoju, opanowanego tonu i nie oczekujmy, że kiedy wylejemy na niego falę słów, ogarnie w mig, o co chodzi. Należy być świadomym zdolności dziecka i rozwijać je w jego własnym tempie.
Dlatego, kiedy zaczynamy mówić do dziecka z ADHD, niech to będą proste zdania. Przekażmy, co byśmy chcieli, czego oczekujemy.
Ton wypowiedzi również ma ogromne znaczenie. Powinien być spokojny i przyjazny. Wówczas dziecko chętniej będzie nas słuchało.
Nauka koncentracji przez zabawę
Wiele dostępnych gier ma na celu rozwinięcie koncentracji u dzieci. Warto po nie sięgnąć, jeżeli nasze dziecko ma szczególny deficyt uwagi, ale nie tylko. Możemy wyćwiczyć w dziecku tę umiejętność na przyszłość. Kiedy pójdzie do szkoły, będzie mu z pewnością łatwiej.
Takie gry mogą być pomysłem na wspólne spędzenie czasu, na przykład wieczorem lub w weekendy. Nie tylko pomogą dziecku ćwiczyć koncentrację, ale również wzmocnią waszą więź i poprawią relacje.
Znajdź wsparcie dla siebie
Trudno jest jeżeli zmagamy się z czymś sami. Zawsze dobrze jest mieć kogoś, kto rozumie, przez co przechodzisz i z czym się zmagasz.
Dlatego korzystne może być odnalezienie grup rodziców, którzy również mają dzieci z ADHD. Takie wsparcie to prawdziwa skarbnica wiedzy. Może się okazać, że znajdziesz tam jeszcze inne wskazówki, które w przypadku ich dzieci zadziałały, a które ty mogłabyś wypróbować.
Takie wsparcie jest potrzebne tobie. Nie tylko w sytuacji, gdy nie radzisz sobie ze swoim dzieckiem, ale również na co dzień. Uczucie, że jest ktoś, kto przechodzi przez coś podobnego, pomaga.
Czytaj także: Kinezjologia edukacyjna pomaga przy ADHD — co to za metoda?