Uwaga na nimfy kleszczy. Wyglądają jak pieprzyki, a są bardzo niebezpieczne

Bywają mniejsze niż łepek od szpilki. W pierwszym momencie łatwo pomylić je z pieprzykiem lub malutkim strupkiem. Wiosna to czas, gdy częściej można mieć z nimi do czynienia, bo wtedy opuszczają swoje gniazda. Nimfa kleszcza tak jak dorosły kleszcz, może przenosić boreliozę, zapalenie opon mózgowych i znacznie rzadszą chorobę - anaplazmozę, dlatego warto mieć się na baczności.

Uwaga na nimfy kleszczy. Są niebezpieczne, a łatwo pomylić je z pieprzykami

i

Autor: Facebook/Fundacja Pomocy Chorym Na Borelioze Biała Podlaska Uwaga na nimfy kleszczy. Są niebezpieczne, a łatwo pomylić je z pieprzykami

Spis treści

  1. Co to jest nimfa kleszcza?
  2. Jak rozpoznać nimfę kleszcza?
  3. Nimfa kleszcza - jak ją bezpiecznie usunąć?
  4. Nimfy wywołują choroby

Nimfa kleszcza może być dla dzieci i dorosłych bardziej niebezpieczna niż kleszcz, ponieważ trudno ją zauważyć. Można ją spotkać wszędzie: na placach zabaw, w parkach, na skwerach miejskich czy w lesie. Jeśli nimfa znajdzie się na ciele człowieka, wbija się w skórę, żerując i pijąc krew. Może przenosić poważne choroby, zupełnie jak dorosłe osobniki kleszczy. Co trzeba wiedzieć o nimfach kleszczy, jak je rozpoznać i jak się przed nimi bronić?

Co to jest nimfa kleszcza?

Nimfa kleszcza to pośrednia forma kleszcza między larwą a formą dojrzałą. Choć zwykle nimfy nie przekraczają 1,5 mm, to są tak samo niebezpieczne jak dorosłe kleszcze. A nawet jeszcze bardziej, ponieważ trudno je dostrzec na skórze. Ma brązowo-czarny kolor, jest maleńka (wielkości łepka od szpilki) i może wyglądać jak pieprzyk, strupek albo paproch. Jeśli się naje ludzkiej krwi, podwaja swój rozmiar i może osiągać nawet 3 mm. Wtedy łatwiej ją zauważyć, choć dalej jest niewielka.

Przeczytaj także: Kleszcz u dziecka i choroby wywołane przez kleszcze. Jak uniknąć kleszcza u dziecka?

Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?

Jak rozpoznać nimfę kleszcza?

Zwykle ma tylko około 1,5 mm i czarno-brązowy kolor. Aby przejść w stadium dorosłego osobnika, musi nasycić się krwią. Tak jak dorosły kleszcz ma 8 kończyn, dzięki którym potrafi przemieścić się nawet kilkadziesiąt metrów. Na żywiciela poluje, czkając w trawie lub liściach krzewów i drzew. Wystarczy tydzień, by przeistoczyć się w dorosłego osobnika. Gdy nie znajdzie żywiciela do zimy, potrafi przezimować i w kolejnym sezonie, gdy temperatura przekroczy 7 stopni Celsjusza, znów zaatakować.

W ciało człowieka wbija się dwoma przednimi kończynami. Gdy żeruje, wytwarza dużo śliny, która podrażnia skórę ofiary. Tak jak dorosłe kleszcze, można ją spotkać niemal wszędzie: na łące, w lesie, w parku, na trawniku, w ogródku, skwerach miejskich, a nawet w piwnicach.

Przeczytaj: Ugryzienie kleszcza w ciąży – czy istnieje ryzyko wystąpienia boreliozy u dziecka?

Nimfa kleszcza - jak ją bezpiecznie usunąć?

Nimfy, gdy znajdą się na ciele człowieka, wpinają się pod pachami, w pachwinach, pod kolanami, na brzuchu, w pępku, za uszami lub pod linią włosów. Początkowo trudno je w ogóle zauważyć. Zwykle zdajemy sobie sprawę z jej obecności, gdy na skórze pojawi się już widoczny stan zapalny. Im dłużej przebywa w ciele, tym większe zagrożenie groźnymi chorobami.

Nimfy kleszczy usuwamy tak samo jak dorosłe kleszcze, łapiąc całego osobnika pęsetą lub specjalnym chwytakiem do kleszczy i energicznie wyrywając go ze skóry.

Nimfy wywołują choroby

Niestety mimo swoich małych rozmiarów nimfy przenoszą takie same choroby jak kleszcze – boreliozę i odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Szacuje się, że około 3 proc. nimf może wywołać boreliozę. To mniej w porównaniu z dorosłymi osobnikami, które zarażać mogą ze skutecznością 20 proc. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w przypadku nimfy, by doszło do zakażenia, musi przebywać ona około 36 godzin w skórze człowieka, a nie 2 godziny jak to jest w przypadku dorosłych kleszczy. Mamy więc więcej czasu na reakcję. Im szybciej pozbędziemy się nimfy z ciała, tym ryzyko zakażenia będzie mniejsze.

Zła wiadomość jest jednak taka, że nimfy przenoszą jeszcze jedną chorobę odkleszczową – anaplazmozę. Jest bardzo rzadko diagnozowaną chorobą, którą trudno wykryć, ponieważ aż u 2/3 chorych przebiega bezobjawowo. U pozostałych osób pojawiają się z kolei objawy, które łatwo pomylić z grypą: kaszel, gorączka, pocenie się, bóle głowy. Rzadziej dochodzą do tego nudności, bóle brzucha, a także zapalenie płuc czy niewydolność nerek.

Przeczytaj: Po jakim czasie zaraża kleszcz? Zobacz, dlaczego warto usunąć go ze skóry jak najszybciej