Wahasz się, czy szczepić dziecko przeciwko HPV? Te fakty warto znać

2024-10-17 13:08

Ryzyko, że zarazimy się wirusem HPV w ciągu całego życia może wynosić nawet kilkadziesiąt procent. To właśnie wirus brodawczaka ludzkiego może powodować raka szyjki macicy, ale odpowiada on także za inne trudne do leczenia schorzenia.

Wahasz się, czy szczepić dziecko przeciwko HPV? Te fakty warto znać

i

Autor: Getty Images Wahasz się, czy szczepić dziecko przeciwko HPV? Te fakty warto znać

Wirus HPV przenosi się głównie drogą kontaktów płciowych, jednak zarazić się nim może także dziecko - podczas porodu. Największą korzyść ze szczepienia odnoszą osoby, które inicjację seksualną mają przed sobą, stąd w szkołach ruszyły szczepienia przeciwko HPV. Bezpłatnie można szczepić dzieci już od 9. do 14. roku życia.

Tych, którzy wciąż wahają się i obawiają szczepień, przekonać mogą statystyki: aż 80% aktywnych seksualnie osób zaraża się wirusem HPV w ciągu swojego życia. Zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo, jednak może mieć bardzo poważne skutki. To właśnie wirus brodawczaka ludzkiego odpowiada za rozwój:

  • ok. 64-100% stanów przedrakowych i nowotworów pochwy,
  • 90% nowotworów odbytu,
  • 30% nowotworów prącia,
  • ok. 15-30% nowotworów sromu.
„Miałam dwa nowotwory ginekologiczne jednocześnie”. Iwona wspomina trudną diagnozę

Wirus HPV częstszy niż myślisz

Rodzice, którzy do kwestii szczepień dzieci przeciwko wirusowi HPV podchodzą sceptycznie, często nie mają wiedzy na temat powszechności tego wirusa. Rocznie zaraża się nim 300 milionów osób na całym świecie i choć u większości nie wywołuje on zmian chorobowych, a infekcja ulega samowyleczeniu, u niektórych skutki mogą być bardzo poważne.

To głównie rak szyjki macicy u kobiet, bo jest to najczęstszy nowotwór złośliwy wywołany przez wirusa brodawczaka ludzkiego. Blisko 100% przypadków wystąpienia tego rodzaju nowotworu poprzedzały infekcje wirusem HPV.

W zależności od regionu, ryzyko zarażenia się wirusem HPV wynosi od kilku do kilkudziesięciu procent, przy czym najczęściej do zakażenia dochodzi krótko po rozpoczęciu aktywności seksualnej.

Szczepienie chroni nie tylko przed nowotworami

Wirus HPV u kilkunastu procent zakażonych może wywołać choroby nowotworowe, u innych - schorzenia łagodniejsze, co nie znaczy, że są one łatwe do wyleczenia. To m.in.:

  • kłykciny kończyste (brodawki płciowe),
  • nawracająca brodawczakowatość krtani.

Kłykciny kończyste są przypadłością uciążliwą, nawracającą, trudną do leczenia. Nawracają u osób z niedoborami odporności. Nawracająca brodawczakowatość krtani, choć nie stanowi zagrożenia onkologicznego, może stanowić zagrożenie życia (z powodu zatkania dróg oddechowych).

Nie ma leku przeciwwirusowego przeciwko zakażeniom HPV

W przypadku wirusa HPV nie istnieje lek, który leczy zakażenie HPV, dlatego najlepszą profilaktyką jest szczepienie. Pierwszą szczepionkę zarejestrowano prawie 20 lat temu, na całym świecie podano już kilkaset dawek. 

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"